Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Evropské výrobce luxusního zboží spasila před krizí poptávka z Asie

20.6.2013  |  Michal Bubák
  


Jak je možné, že výrobci luxuxního zboží a potravinářské firmy mají stabilní akcie? Na snímku: bílý automobil Akciové trhy v posledních měsících utěšeně vzrostly, ale ve srovnání s dluhopisy jsou pořád ještě levné. Většina investorů však dosud není připravena přijmout riziko prudších výkyvů akciového trhu, kterých jsme čerstvě svědky od konce května.

A právě pro ně jsou určené investice do méně kolísavých oborů luxusního zboží a potravinářského průmyslu. I když se na první pohled zdá, že Evropané šetří a své utrácení omezují, díky poptávce z rozvíjejících se trhů by tyto sektory měly přinášet silný růst výnosů i v nadcházejících letech.  

Výrobci luxusního zboží mají svá privilegiaLuxusní zboží se nachází v jednom z mála sektorů, ve kterém nejsou marže pod tlakem. Výrobci luxusního zboží se totiž mohou těšit z privilegia určování cen. Vstupní práh je velmi vysoko, jelikož silné značky mají oporu v dlouhé tradici a je těžké je sesadit z trůnu.

„Tento segment dosáhl v prvním čtvrtletí roku 2013 růstu výnosů o 8,75 %, což je mnohem lepší než ukazatel pro širší trh (růst o 2,5 %). V takovém případě není 15% prémie daného sektoru jistě přehnaná,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.

V Číně si za evropský či americký luxus rádi připlatíRecese v Evropě v současnosti odrazuje evropské spotřebitele od utrácení a nákupu luxusního zboží. Přesto se však samotné výnosy v Evropě drží na překvapivě dobré úrovni. Jasným příkladem je luxusní část automobilového průmyslu.

„Dalo by se říct, že tato sekce v Evropě a USA doslova povstala z popela. K dobrým výsledkům přispívá hlavně poptávka z rozvíjejících se trhů. Například v Číně, navzdory 17% DPH, 25% dani z luxusního zboží a omezení přidělování poznávacích značek dopravním prostředkům pomocí loterie, luxusní německé značky dosahují 50 % svého zisku,“ doplňuje Aleš Prandstetter.


Na rozvíjejících se trzích dále prospívá sektor potravin, nápojů a tabákuV mnoha případech tyto trhy přináší potravinářským firmám růst zisku pohybující se v rozmezí 50 až 70 %. Je zřejmé, že jsou tyto firmy imunní vůči pomalejšímu hospodářskému růstu, protože výnosy i nadále rostou a i vývoj ziskové marže vypadá příznivě. Navíc klesající ceny potravinářských komodit jsou dobrou zprávou, protože ještě více povzbudí marže firem.

„Podtrženo a sečteno, tento sektor je i nadále sektorem s robustním růstem a nízkým nebezpečím prudkého pádu. Druhou stranou mince je fakt, že mnoho investorů o tom už ví, což znamená, že tato odvětvová skupina je teď velmi drahá,“ uzavírá Aleš Prandstetter.    


Související články:
Podílové fondy v červenci - akciové a peněžního trhu rostou jak houby po dešti

Jak vidí druhou polovinu roku 2014 analytici společnosti Partners?

Zlatá Koruna vybrala nejlepší bankovní produkty tohoto roku

Mezinárodní cestovní ruch jako stabilní a stále významnější zdroj ekonomického růstu

Banky se zbavují „papírových“ zlatých rezerv. Investoři se však skutečného zlata nebojí

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde

reklama

ZUNO Spoření Plus - sazba 1,5 % ročněvíce
Creditas termínovaný vklad - úrok až 3,2 % ročněvíce
Oberbank Spořicí účet SPECIÁL - atraktivní výnos ve stabilní bancevíce
Termínovaný vklad TOP JISTOTA - atraktivní výnos ve stabilní bancevíce

Spořicí účet eMAX Plus - zvýhodněná úroková sazbavíce
všechny články
Dále v rubrice

Podílové fondy v červenci - akciové a peněžního trhu rostou jak houby po dešti

Podílové fondy Přinášíme Vám červencový žebříček podílových fondů. Výkonnost fondů peněžního trhu a akciových meziměsíčně stoupala, naopak smíšené / balancované klesaly. Podrobnosti najdete...

Jak vidí druhou polovinu roku 2014 analytici společnosti Partners?

Jak vidí druhou polovinu roku 2014 analytici společnosti Partners? Na snímku muž u počítače. Loňský rok přepisoval historické tabulky a už teď je jasné, že letos se budou měnit znovu. Současnou makroekonomickou situaci Česka, Evropy a světa nelze jednoduše charakterizovat jako dobrou, nebo špatnou. Přinášíme Vám komentáře analytiků společnosti Partners...

Pokud poradce tvrdí, že můžete vydělat hodně bez rizika, není něco v pořádku

Kvalitní poradce riziko investice popíše Kvalifikovaný a spolehlivý poradce je kromě informací na internetu, například na finančních serverech, jakým je i Finparáda.cz, jednou z hlavních možností, jak se zorientovat v obrovské nabídce investičních produktů a vyvarovat se sice lákavých, ale zpravidla také velmi rizikových investic.

ČSOB připravila pro klienty prázdninovou nabídku nových možností pro investování

ČSOB připravila pro klienty prázdninovou nabídku dvou nových možností pro investování. Na snímku logo ČSOB. ČSOB připravila pro klienty na červenec dvě nové možnosti investic. Jedná se o investiční fond Horizon ČSOB Svět s německým bonusem 1, který umožní podílet se na růstu koše akcií globálních společností. Dále mohou klienti v rámci životního pojištění nově...

všechny články v rubrice


   
 
Běžný účet Air Bank
Jediný běžný účet s úrokem 1,3 %
Air Bank


Era online účet
Spravujte finance přes internet, mobil či kartu bez poplatků
Era/Poštovní spořitelna


Spořicí účet BENEFIT
krátká výpovědní doba a zajímavá úroková sazba
Záložna CREDITAS, spořitelní družstvo


mKonto Business
Účet pro podnikatele, který máte rádi
mBank


PRESTO Sloučení úvěrů
Ušetřete na splátkách při sloučení úvěrů
UniCredit Bank
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., Krátkého 4, 190 00 Praha 9 - Vysočany, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz