Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSměnárnabanky ...

Evropské výrobce luxusního zboží spasila před krizí poptávka z Asie

20.6.2013  |  Michal Bubák
  


Jak je možné, že výrobci luxuxního zboží a potravinářské firmy mají stabilní akcie? Na snímku: bílý automobil Akciové trhy v posledních měsících utěšeně vzrostly, ale ve srovnání s dluhopisy jsou pořád ještě levné. Většina investorů však dosud není připravena přijmout riziko prudších výkyvů akciového trhu, kterých jsme čerstvě svědky od konce května.

A právě pro ně jsou určené investice do méně kolísavých oborů luxusního zboží a potravinářského průmyslu. I když se na první pohled zdá, že Evropané šetří a své utrácení omezují, díky poptávce z rozvíjejících se trhů by tyto sektory měly přinášet silný růst výnosů i v nadcházejících letech.  

Výrobci luxusního zboží mají svá privilegiaLuxusní zboží se nachází v jednom z mála sektorů, ve kterém nejsou marže pod tlakem. Výrobci luxusního zboží se totiž mohou těšit z privilegia určování cen. Vstupní práh je velmi vysoko, jelikož silné značky mají oporu v dlouhé tradici a je těžké je sesadit z trůnu.

„Tento segment dosáhl v prvním čtvrtletí roku 2013 růstu výnosů o 8,75 %, což je mnohem lepší než ukazatel pro širší trh (růst o 2,5 %). V takovém případě není 15% prémie daného sektoru jistě přehnaná,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.

V Číně si za evropský či americký luxus rádi připlatíRecese v Evropě v současnosti odrazuje evropské spotřebitele od utrácení a nákupu luxusního zboží. Přesto se však samotné výnosy v Evropě drží na překvapivě dobré úrovni. Jasným příkladem je luxusní část automobilového průmyslu.

„Dalo by se říct, že tato sekce v Evropě a USA doslova povstala z popela. K dobrým výsledkům přispívá hlavně poptávka z rozvíjejících se trhů. Například v Číně, navzdory 17% DPH, 25% dani z luxusního zboží a omezení přidělování poznávacích značek dopravním prostředkům pomocí loterie, luxusní německé značky dosahují 50 % svého zisku,“ doplňuje Aleš Prandstetter.


Na rozvíjejících se trzích dále prospívá sektor potravin, nápojů a tabákuV mnoha případech tyto trhy přináší potravinářským firmám růst zisku pohybující se v rozmezí 50 až 70 %. Je zřejmé, že jsou tyto firmy imunní vůči pomalejšímu hospodářskému růstu, protože výnosy i nadále rostou a i vývoj ziskové marže vypadá příznivě. Navíc klesající ceny potravinářských komodit jsou dobrou zprávou, protože ještě více povzbudí marže firem.

„Podtrženo a sečteno, tento sektor je i nadále sektorem s robustním růstem a nízkým nebezpečím prudkého pádu. Druhou stranou mince je fakt, že mnoho investorů o tom už ví, což znamená, že tato odvětvová skupina je teď velmi drahá,“ uzavírá Aleš Prandstetter.    


Související články:
Banky lákají na podílové fondy. Zhodnotíte peníze více než u vkladů?

Český Honza investorem - aneb jak zbohatnout zpoza pece

Zlatá Koruna vybrala nejlepší bankovní produkty tohoto roku

Mezinárodní cestovní ruch jako stabilní a stále významnější zdroj ekonomického růstu

Banky se zbavují „papírových“ zlatých rezerv. Investoři se však skutečného zlata nebojíŽebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde

Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde

reklama

Era červené konto - spořicí účet s výhodným úrokemvíce
ZUNO Spoření - denní připisování úrokůvíce
Oberbank Spořicí účet SPECIÁL - atraktivní výnos ve stabilní bancevíce
Termínovaný vklad TOP JISTOTA - atraktivní výnos ve stabilní bancevíce

eMax Business - spoření pro podnikatele s neomezeným přístupemvíce


všechny články
Dále v rubrice

Banky lákají na podílové fondy. Zhodnotíte peníze více než u vkladů?

Podílové fondy Banky by rády v době nízkých úrokových sazeb na spořicích účtech a vkladech obecně navnadily klienty na jiný typ produktu, který by mohl právě skomírající spořicí účty...

Český Honza investorem - aneb jak zbohatnout zpoza pece

Podílové fondy - investice pro začátečníky i pokročilé Známá pohádková postava českého Honzy ležícího za pecí by se dala přeneseně použít pro vykreslení aktivity a odvahy průměrného českého investora...

Raiffeisen investiční společnost nabízí nový fond s nulovým poplatkem

Raiffeisen investiční společnost nabízí nový fond s nulovým poplatkem. Na snímku peníze. Raiffeisen investiční společnost nabízí nový dluhopisový fond pro konzervativní investory - Raiffeisen fond dluhopisové stability. Banka se v těchto dnech také připojuje ke Světovému dni investičních fondů, v rámci kterých bude investice do nového fondu nabízena...

Podílové fondy v dubnu - smíšené a akciové fondy klesají

Podílové fondy - žebříček Přinášíme Vám aktualizovaný žebříček podílových fondů. U většiny typů fondů se u nejvýkonnějších fondů jejich výkonnost ještě zvýšila, jen pro smíšené/balancované fondy...

všechny články v rubrice


   
 
Běžný účet Air Bank
Jediný běžný účet s úrokem 1,3 %
Air Bank


Účet s výběry zdarma
Získejte snadno online u Equa bank!
Equa bank


Era online účet
Spravujte finance přes internet, mobil či kartu bez poplatků
Era/Poštovní spořitelna


Era půjčka
Neplatíte nic za poskytnutí, správu ani předčasné splacení
Era/Poštovní spořitelna


Spořicí účet ING Konto
Přesuňte své úspory tam, kde se zhodnotí!
ING Bank
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSměnárnaBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., Krátkého 4, 190 00 Praha 9 - Vysočany, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz