Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Evropské výrobce luxusního zboží spasila před krizí poptávka z Asie

20.6.2013  |  Michal Bubák
  


Jak je možné, že výrobci luxuxního zboží a potravinářské firmy mají stabilní akcie? Na snímku: bílý automobil Akciové trhy v posledních měsících utěšeně vzrostly, ale ve srovnání s dluhopisy jsou pořád ještě levné. Většina investorů však dosud není připravena přijmout riziko prudších výkyvů akciového trhu, kterých jsme čerstvě svědky od konce května.

A právě pro ně jsou určené investice do méně kolísavých oborů luxusního zboží a potravinářského průmyslu. I když se na první pohled zdá, že Evropané šetří a své utrácení omezují, díky poptávce z rozvíjejících se trhů by tyto sektory měly přinášet silný růst výnosů i v nadcházejících letech.  

Výrobci luxusního zboží mají svá privilegiaLuxusní zboží se nachází v jednom z mála sektorů, ve kterém nejsou marže pod tlakem. Výrobci luxusního zboží se totiž mohou těšit z privilegia určování cen. Vstupní práh je velmi vysoko, jelikož silné značky mají oporu v dlouhé tradici a je těžké je sesadit z trůnu.

„Tento segment dosáhl v prvním čtvrtletí roku 2013 růstu výnosů o 8,75 %, což je mnohem lepší než ukazatel pro širší trh (růst o 2,5 %). V takovém případě není 15% prémie daného sektoru jistě přehnaná,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.

V Číně si za evropský či americký luxus rádi připlatíRecese v Evropě v současnosti odrazuje evropské spotřebitele od utrácení a nákupu luxusního zboží. Přesto se však samotné výnosy v Evropě drží na překvapivě dobré úrovni. Jasným příkladem je luxusní část automobilového průmyslu.

„Dalo by se říct, že tato sekce v Evropě a USA doslova povstala z popela. K dobrým výsledkům přispívá hlavně poptávka z rozvíjejících se trhů. Například v Číně, navzdory 17% DPH, 25% dani z luxusního zboží a omezení přidělování poznávacích značek dopravním prostředkům pomocí loterie, luxusní německé značky dosahují 50 % svého zisku,“ doplňuje Aleš Prandstetter.


Na rozvíjejících se trzích dále prospívá sektor potravin, nápojů a tabákuV mnoha případech tyto trhy přináší potravinářským firmám růst zisku pohybující se v rozmezí 50 až 70 %. Je zřejmé, že jsou tyto firmy imunní vůči pomalejšímu hospodářskému růstu, protože výnosy i nadále rostou a i vývoj ziskové marže vypadá příznivě. Navíc klesající ceny potravinářských komodit jsou dobrou zprávou, protože ještě více povzbudí marže firem.

„Podtrženo a sečteno, tento sektor je i nadále sektorem s robustním růstem a nízkým nebezpečím prudkého pádu. Druhou stranou mince je fakt, že mnoho investorů o tom už ví, což znamená, že tato odvětvová skupina je teď velmi drahá,“ uzavírá Aleš Prandstetter.    


Související články:
Co poškozuje nejvíce pověst finančních institucí? Dají Češi více na tradiční značky nebo fandí novinkám?

Jak odborníci nakupují diamanty? Pohled do zákulisí obřího veletrhu s drahými kameny

Zlatá Koruna vybrala nejlepší bankovní produkty tohoto roku

Mezinárodní cestovní ruch jako stabilní a stále významnější zdroj ekonomického růstu

Banky se zbavují „papírových“ zlatých rezerv. Investoři se však skutečného zlata nebojí

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde

všechny články
Dále v rubrice

Co poškozuje nejvíce pověst finančních institucí? Dají Češi více na tradiční značky nebo fandí novinkám?

Pověst finanční instituce Podle průzkumu provedeného investiční skupinou Pioneer Investments by pověst finanční instituce v očích veřejnosti nejvíce utrpěla v důsledku neetického chování vůči zákazníkům...

Jak odborníci nakupují diamanty? Pohled do zákulisí obřího veletrhu s drahými kameny

Diamanty Dnes se podíváme do sféry, kterou nenavštěvujeme často. Jedná se o oblast investic, ale nepůjde o klasické nákupy podílových listů, akcí nebo dluhopisů, nýbrž o exluzivní svět drahých kamenů...

Pioneer Investments dosáhla v 1. čtvrtletí čistých prodejů ve výši 7,1 miliardy Eur

Pioneer Investments dosáhla v 1. čtvrtletí čistých prodejů ve výši 7,1 miliardy Eur. Na snímku Euro. Investiční skupina Pioneer Investments navázala na vynikající výsledky loňského roku a za první kvartál 2015 zaznamenala celosvětově čistý přítok kapitálu ve výši 7,1 miliardy Eur. To v meziročním srovnání...

Jací jsou česko-slovenští dolaroví milionáři? Jak žijí a jak investují? Průzkum J&T Banky odpovídá

J&T Banka - dolaroví milionáři Už po páté přináší privátní J&T Banka pohled na investiční myšlení a chování českých a slovenských dolarových milionářů. Podívejte se na závěry studie s názvem Wealth Report...

všechny články v rubrice


   
 
Půjčka ZUNO
Úrok již od 6,9 % ročně. Zažádat online
ZUNO Bank


Účet v ZUNO?
Vyzkoušejte naše účty s bezkontaktní kartou za 0 Kč měsíčně
ZUNO Bank


Úrok až 4,0 % ročně
CREDITAS Termínovaný vklad
Záložna CREDITAS, spořitelní družstvo


Převeďte si hypotéku
Získáte zajímavou sazbu až 6 měsíců předem
Equa bank


Kreditní karta MoneyCard
Až 30 % zpět za Vaše nákupy s programem bene+
GE Money Bank
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz