Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Evropské výrobce luxusního zboží spasila před krizí poptávka z Asie

20.6.2013  |  Michal Bubák
  


Jak je možné, že výrobci luxuxního zboží a potravinářské firmy mají stabilní akcie? Na snímku: bílý automobil Akciové trhy v posledních měsících utěšeně vzrostly, ale ve srovnání s dluhopisy jsou pořád ještě levné. Většina investorů však dosud není připravena přijmout riziko prudších výkyvů akciového trhu, kterých jsme čerstvě svědky od konce května.

A právě pro ně jsou určené investice do méně kolísavých oborů luxusního zboží a potravinářského průmyslu. I když se na první pohled zdá, že Evropané šetří a své utrácení omezují, díky poptávce z rozvíjejících se trhů by tyto sektory měly přinášet silný růst výnosů i v nadcházejících letech.  

Výrobci luxusního zboží mají svá privilegiaLuxusní zboží se nachází v jednom z mála sektorů, ve kterém nejsou marže pod tlakem. Výrobci luxusního zboží se totiž mohou těšit z privilegia určování cen. Vstupní práh je velmi vysoko, jelikož silné značky mají oporu v dlouhé tradici a je těžké je sesadit z trůnu.

„Tento segment dosáhl v prvním čtvrtletí roku 2013 růstu výnosů o 8,75 %, což je mnohem lepší než ukazatel pro širší trh (růst o 2,5 %). V takovém případě není 15% prémie daného sektoru jistě přehnaná,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.

V Číně si za evropský či americký luxus rádi připlatíRecese v Evropě v současnosti odrazuje evropské spotřebitele od utrácení a nákupu luxusního zboží. Přesto se však samotné výnosy v Evropě drží na překvapivě dobré úrovni. Jasným příkladem je luxusní část automobilového průmyslu.

„Dalo by se říct, že tato sekce v Evropě a USA doslova povstala z popela. K dobrým výsledkům přispívá hlavně poptávka z rozvíjejících se trhů. Například v Číně, navzdory 17% DPH, 25% dani z luxusního zboží a omezení přidělování poznávacích značek dopravním prostředkům pomocí loterie, luxusní německé značky dosahují 50 % svého zisku,“ doplňuje Aleš Prandstetter.


Na rozvíjejících se trzích dále prospívá sektor potravin, nápojů a tabákuV mnoha případech tyto trhy přináší potravinářským firmám růst zisku pohybující se v rozmezí 50 až 70 %. Je zřejmé, že jsou tyto firmy imunní vůči pomalejšímu hospodářskému růstu, protože výnosy i nadále rostou a i vývoj ziskové marže vypadá příznivě. Navíc klesající ceny potravinářských komodit jsou dobrou zprávou, protože ještě více povzbudí marže firem.

„Podtrženo a sečteno, tento sektor je i nadále sektorem s robustním růstem a nízkým nebezpečím prudkého pádu. Druhou stranou mince je fakt, že mnoho investorů o tom už ví, což znamená, že tato odvětvová skupina je teď velmi drahá,“ uzavírá Aleš Prandstetter.    


Související články:
Češi stále málo využívají k předání majetku dalším generacím nový institut: svěřenské fondy

Majitele bytů vyděsil nově chystaný zákon o evidenci obyvatel

Zlatá Koruna vybrala nejlepší bankovní produkty tohoto roku

Mezinárodní cestovní ruch jako stabilní a stále významnější zdroj ekonomického růstu

Banky se zbavují „papírových“ zlatých rezerv. Investoři se však skutečného zlata nebojí

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde

reklama

Era červené konto - spořicí účet s výhodným úrokemvíce
Creditas termínovaný vklad - úrok až 4,0 % ročněvíce

Spořicí účet eMax Plus - zvýhodněná úroková sazbavíce

eMax Business - spoření pro podnikatele s neomezeným přístupemvíce
ZUNO Spoření Plus - až 1,5 % ročněvíce
všechny články
Dále v rubrice

Češi stále málo využívají k předání majetku dalším generacím nový institut: svěřenské fondy

Svěřenské fondy Češi se stále neradi starají o to, jak co nejlépe předat firemní nebo soukromý majetek dalším generacím nebo tento majetek efektivně spravovat, přestože jim k tomu dává od začátku roku 2014...

Majitele bytů vyděsil nově chystaný zákon o evidenci obyvatel

Majitelé bytů a zákon o evidenci obyvatel Doslova jen pár dní poté, co Ministerstvo vnitra zveřejnilo na svých webových stránkách návrh nového zákona o evidenci obyvatel a rodných čísel se zvedla vlna dotazů od majitelů...

S investicemi má zkušenosti stále jen třetina Čechů

S investicemi má zkušenosti stále jen třetina Čechů. Na snímku tisícovky. Již podruhé si Česká republika 19. dubna připomene Světový den investičních fondů. Při této příležitosti zpracovali pracovníci společnosti Partners Finanční barometr, z něhož vyplynulo, že po čtvrtstoletí...

Opakování je matka moudrosti. Zopakujte si své znalosti finančních produktů v našich odborných testech

Test znalostí o finančních produktech Pokud si chcete rychle ověřit základní znalosti o finančních produktech, máme pro Vás připraveno několik testů, které nabízejí ke každé otázce několik možných odpovědí. Vy si...

všechny články v rubrice


   
 
Běžný účet Air Bank
Jediný běžný účet s úrokem 1,1 %
Air Bank


eMax Plus
Spořicí účet s výhodným úrokem
mBank


Era online účet
Spravujte finance přes internet, mobil či kartu bez poplatků
Era/Poštovní spořitelna


Era půjčka
Neplatíte nic za poskytnutí, správu ani předčasné splacení
Era/Poštovní spořitelna


Převratná hypotéka
Hypotéka s variabilní sazbou již od 1,69 % p.a.
UniCredit Bank
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz