Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Evropské výrobce luxusního zboží spasila před krizí poptávka z Asie

20.6.2013  |  Michal Bubák
  


Jak je možné, že výrobci luxuxního zboží a potravinářské firmy mají stabilní akcie? Na snímku: bílý automobil Akciové trhy v posledních měsících utěšeně vzrostly, ale ve srovnání s dluhopisy jsou pořád ještě levné. Většina investorů však dosud není připravena přijmout riziko prudších výkyvů akciového trhu, kterých jsme čerstvě svědky od konce května.

A právě pro ně jsou určené investice do méně kolísavých oborů luxusního zboží a potravinářského průmyslu. I když se na první pohled zdá, že Evropané šetří a své utrácení omezují, díky poptávce z rozvíjejících se trhů by tyto sektory měly přinášet silný růst výnosů i v nadcházejících letech.  

Výrobci luxusního zboží mají svá privilegiaLuxusní zboží se nachází v jednom z mála sektorů, ve kterém nejsou marže pod tlakem. Výrobci luxusního zboží se totiž mohou těšit z privilegia určování cen. Vstupní práh je velmi vysoko, jelikož silné značky mají oporu v dlouhé tradici a je těžké je sesadit z trůnu.

„Tento segment dosáhl v prvním čtvrtletí roku 2013 růstu výnosů o 8,75 %, což je mnohem lepší než ukazatel pro širší trh (růst o 2,5 %). V takovém případě není 15% prémie daného sektoru jistě přehnaná,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.

V Číně si za evropský či americký luxus rádi připlatíRecese v Evropě v současnosti odrazuje evropské spotřebitele od utrácení a nákupu luxusního zboží. Přesto se však samotné výnosy v Evropě drží na překvapivě dobré úrovni. Jasným příkladem je luxusní část automobilového průmyslu.

„Dalo by se říct, že tato sekce v Evropě a USA doslova povstala z popela. K dobrým výsledkům přispívá hlavně poptávka z rozvíjejících se trhů. Například v Číně, navzdory 17% DPH, 25% dani z luxusního zboží a omezení přidělování poznávacích značek dopravním prostředkům pomocí loterie, luxusní německé značky dosahují 50 % svého zisku,“ doplňuje Aleš Prandstetter.


Na rozvíjejících se trzích dále prospívá sektor potravin, nápojů a tabákuV mnoha případech tyto trhy přináší potravinářským firmám růst zisku pohybující se v rozmezí 50 až 70 %. Je zřejmé, že jsou tyto firmy imunní vůči pomalejšímu hospodářskému růstu, protože výnosy i nadále rostou a i vývoj ziskové marže vypadá příznivě. Navíc klesající ceny potravinářských komodit jsou dobrou zprávou, protože ještě více povzbudí marže firem.

„Podtrženo a sečteno, tento sektor je i nadále sektorem s robustním růstem a nízkým nebezpečím prudkého pádu. Druhou stranou mince je fakt, že mnoho investorů o tom už ví, což znamená, že tato odvětvová skupina je teď velmi drahá,“ uzavírá Aleš Prandstetter.    


Související články:
Žebříček podílových fondů - všechny typy fondů v září zvýšily výkonnost

Sazka chce posílit v kurzových sázkách. Pomůže jí i Jaromír Jágr

Zlatá Koruna vybrala nejlepší bankovní produkty tohoto roku

Mezinárodní cestovní ruch jako stabilní a stále významnější zdroj ekonomického růstu

Banky se zbavují „papírových“ zlatých rezerv. Investoři se však skutečného zlata nebojí

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde

reklama


Spořicí účet GARANT - garance úrokové sazby po dobu 12 měsícůvíce
Oberbank Spořicí účet SPECIÁL - atraktivní výnos ve stabilní bancevíce

Spořicí účet eMAX - peníze vždy bezpečně k dispozicivíce
ZUNO Spoření - denní připisování úrokůvíce
ZUNO Spoření Plus - sazba 1,5 % ročněvíce
všechny články
Dále v rubrice

Žebříček podílových fondů - všechny typy fondů v září zvýšily výkonnost

Žebříček podílových fondů Přinášíme Vám zářijový žebříček podílových fondů. Dnes jsme svědky nebývalé situace, kdy všechny typy fondů, přesněji řečeno ty nejvýkonnější fondy všech typů, jsou na růstové dráze...

Sazka chce posílit v kurzových sázkách. Pomůže jí i Jaromír Jágr

Jaromír Jágr a Sazka Bet Sazka chce posílit v kurzovém sázení. Zde zatím hrají prim společnosti Fortuna a Tipsport. Jde na to cestou bonusů pro hráče sázející přes Sazka Bet. Každý typ hráče může získat jiný bonus...

Investiční novinky z počátku září. Fond ISČS Top Stocks oslavil osm let na trhu. Nová Čína vítězí nad starou

Investice Přinášíme Vám aktuality ze světa investic. Fond Top Stock Investiční společnosti České spořitelny oslavil 8 let existence a přitom bilancoval. Další informace, které se týkají hospodářské...

Proč jsou Švýcaři bohatí? Mimo jiné učí své děti, jak zacházet s penězi, lépe než my

Finanční gramotnost dětí Ve čtvrtek 4. září 2014 proběhla v rámci akcí ke Dni finanční gramotnosti diskuse mezi odborníky, kteří se touto problematikou zabývají. Mezi zajímavé postřehy lze zařadit to, že žáci před vstupem...

všechny články v rubrice


   
 
Spořicí účet GARANT
Garantuje Vám, že úroková sazba po 15 měsíců neklesne
LBBW Bank


Spořicí účet ING Konto
Přesuňte své úspory tam, kde se zhodnotí!
ING Bank


PRESTO Sloučení úvěrů
Ušetřete na splátkách při sloučení úvěrů
UniCredit Bank


Osobní půjčka Cetelem
Vrátíme vám až 10 splátek
Cetelem


Konsolidace půjček
Snižte Vaše měsíční splátky sloučením půjček
GE Money Bank
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., Krátkého 4, 190 00 Praha 9 - Vysočany, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz