Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Evropské výrobce luxusního zboží spasila před krizí poptávka z Asie

20.6.2013  |  Michal Bubák
  


Jak je možné, že výrobci luxuxního zboží a potravinářské firmy mají stabilní akcie? Na snímku: bílý automobil Akciové trhy v posledních měsících utěšeně vzrostly, ale ve srovnání s dluhopisy jsou pořád ještě levné. Většina investorů však dosud není připravena přijmout riziko prudších výkyvů akciového trhu, kterých jsme čerstvě svědky od konce května.

A právě pro ně jsou určené investice do méně kolísavých oborů luxusního zboží a potravinářského průmyslu. I když se na první pohled zdá, že Evropané šetří a své utrácení omezují, díky poptávce z rozvíjejících se trhů by tyto sektory měly přinášet silný růst výnosů i v nadcházejících letech.  

Výrobci luxusního zboží mají svá privilegiaLuxusní zboží se nachází v jednom z mála sektorů, ve kterém nejsou marže pod tlakem. Výrobci luxusního zboží se totiž mohou těšit z privilegia určování cen. Vstupní práh je velmi vysoko, jelikož silné značky mají oporu v dlouhé tradici a je těžké je sesadit z trůnu.

„Tento segment dosáhl v prvním čtvrtletí roku 2013 růstu výnosů o 8,75 %, což je mnohem lepší než ukazatel pro širší trh (růst o 2,5 %). V takovém případě není 15% prémie daného sektoru jistě přehnaná,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.

V Číně si za evropský či americký luxus rádi připlatíRecese v Evropě v současnosti odrazuje evropské spotřebitele od utrácení a nákupu luxusního zboží. Přesto se však samotné výnosy v Evropě drží na překvapivě dobré úrovni. Jasným příkladem je luxusní část automobilového průmyslu.

„Dalo by se říct, že tato sekce v Evropě a USA doslova povstala z popela. K dobrým výsledkům přispívá hlavně poptávka z rozvíjejících se trhů. Například v Číně, navzdory 17% DPH, 25% dani z luxusního zboží a omezení přidělování poznávacích značek dopravním prostředkům pomocí loterie, luxusní německé značky dosahují 50 % svého zisku,“ doplňuje Aleš Prandstetter.


Na rozvíjejících se trzích dále prospívá sektor potravin, nápojů a tabákuV mnoha případech tyto trhy přináší potravinářským firmám růst zisku pohybující se v rozmezí 50 až 70 %. Je zřejmé, že jsou tyto firmy imunní vůči pomalejšímu hospodářskému růstu, protože výnosy i nadále rostou a i vývoj ziskové marže vypadá příznivě. Navíc klesající ceny potravinářských komodit jsou dobrou zprávou, protože ještě více povzbudí marže firem.

„Podtrženo a sečteno, tento sektor je i nadále sektorem s robustním růstem a nízkým nebezpečím prudkého pádu. Druhou stranou mince je fakt, že mnoho investorů o tom už ví, což znamená, že tato odvětvová skupina je teď velmi drahá,“ uzavírá Aleš Prandstetter.    


Související články:
Jaké jsou pro vás nejdůležitější faktory pro výběr investičního portfolia?

Žebříček podílových fondů v listopadu. Změny na špici u třech kategorií

Zlatá Koruna vybrala nejlepší bankovní produkty tohoto roku

Mezinárodní cestovní ruch jako stabilní a stále významnější zdroj ekonomického růstu

Banky se zbavují „papírových“ zlatých rezerv. Investoři se však skutečného zlata nebojí

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde

reklama

Creditas termínovaný vklad - úrok až 4,0 % ročněvíce
Spořicí účet BENEFIT - krátká výpovědní doba a zajímavá úroková sazbavíce

eMax Business - spoření pro podnikatele s neomezeným přístupemvíce
ZUNO Spoření - denní připisování úrokůvíce
ZUNO Spoření Plus - sazba 1,5 % ročněvíce
všechny články
Dále v rubrice

Jaké jsou pro vás nejdůležitější faktory pro výběr investičního portfolia?

Jaké jsou pro vás nejdůležitější faktory pro výběr investičního portfolia? Na snímku tisícovky. Investiční skupina Pioneer Investments ve spolupráci s agenturou STEM/MARK uskutečnila průzkum za účelem zjištění toho, jaké faktory jsou pro Čechy důležité při investorském rozhodování. Z výzkumu vyplynulo, že nejdůležitějšími faktory jsou...

Žebříček podílových fondů v listopadu. Změny na špici u třech kategorií

Podílové fondy - žebříček Máme pro vás nový žebříček podílových fondů, tentokrát za listopad. V říjnu jsme Vám představili žebříček vytvořený podle nové metodiky...

Od listopadu nabízí ČSOB nové fondy zaměřené na světové akcie

ČSOB přichází s novou nabídkou fondů. Od listopadu nabízí fondy zaměřené na světové akcie. Na snímku logo ČSOB. Světová ekonomika je v mnohem lepším stavu, než se může zdát podle ukazatelů z Eurozóny. Dividendový výnos se pohybuje od 2,50 % (světový akciový index) do 3,25 % (evropské akcie). Od tohoto měsíce nabízí ČSOB několik nových fondů, které se soustřeďují...

J&T Banka rozšiřuje svou nabídku fondů o fondy životního cyklu

J&T Banka rozšiřuje svou nabídku fondů o fondy životního cyklu. Na snímku peníze. J&T Banka rozšiřuje svou nabídku produktů hned o několik fondů životního cyklu s názvem J&T LIFE. Jedná se o fondy s proměnlivou strukturou portfolia. Fondy jsou primárně vhodné pro pravidelné investování k pevnému horizontu. S očekávaným začátkem čerpání...

všechny články v rubrice


   
 
RePůjčka
od Equa bank

sníží vaši měsíční splátku až o 25 %
Equa bank


Era půjčka
Neplatíte nic za poskytnutí, správu ani předčasné splacení
Era/Poštovní spořitelna


Hypotéka po webu
Uzavřete si hypotéku snadno a rychle
Hypoteční banka


PRESTO Sloučení úvěrů
Ušetřete na splátkách při sloučení úvěrů
UniCredit Bank


Osobní půjčka Cetelem
Vrátíme vám až 10 splátek
Cetelem
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., Krátkého 4, 190 00 Praha 9 - Vysočany, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz