Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Evropské výrobce luxusního zboží spasila před krizí poptávka z Asie

20.6.2013  |  Michal Bubák
  


Jak je možné, že výrobci luxuxního zboží a potravinářské firmy mají stabilní akcie? Na snímku: bílý automobil Akciové trhy v posledních měsících utěšeně vzrostly, ale ve srovnání s dluhopisy jsou pořád ještě levné. Většina investorů však dosud není připravena přijmout riziko prudších výkyvů akciového trhu, kterých jsme čerstvě svědky od konce května.

A právě pro ně jsou určené investice do méně kolísavých oborů luxusního zboží a potravinářského průmyslu. I když se na první pohled zdá, že Evropané šetří a své utrácení omezují, díky poptávce z rozvíjejících se trhů by tyto sektory měly přinášet silný růst výnosů i v nadcházejících letech.  

Výrobci luxusního zboží mají svá privilegiaLuxusní zboží se nachází v jednom z mála sektorů, ve kterém nejsou marže pod tlakem. Výrobci luxusního zboží se totiž mohou těšit z privilegia určování cen. Vstupní práh je velmi vysoko, jelikož silné značky mají oporu v dlouhé tradici a je těžké je sesadit z trůnu.

„Tento segment dosáhl v prvním čtvrtletí roku 2013 růstu výnosů o 8,75 %, což je mnohem lepší než ukazatel pro širší trh (růst o 2,5 %). V takovém případě není 15% prémie daného sektoru jistě přehnaná,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.

V Číně si za evropský či americký luxus rádi připlatíRecese v Evropě v současnosti odrazuje evropské spotřebitele od utrácení a nákupu luxusního zboží. Přesto se však samotné výnosy v Evropě drží na překvapivě dobré úrovni. Jasným příkladem je luxusní část automobilového průmyslu.

„Dalo by se říct, že tato sekce v Evropě a USA doslova povstala z popela. K dobrým výsledkům přispívá hlavně poptávka z rozvíjejících se trhů. Například v Číně, navzdory 17% DPH, 25% dani z luxusního zboží a omezení přidělování poznávacích značek dopravním prostředkům pomocí loterie, luxusní německé značky dosahují 50 % svého zisku,“ doplňuje Aleš Prandstetter.


Na rozvíjejících se trzích dále prospívá sektor potravin, nápojů a tabákuV mnoha případech tyto trhy přináší potravinářským firmám růst zisku pohybující se v rozmezí 50 až 70 %. Je zřejmé, že jsou tyto firmy imunní vůči pomalejšímu hospodářskému růstu, protože výnosy i nadále rostou a i vývoj ziskové marže vypadá příznivě. Navíc klesající ceny potravinářských komodit jsou dobrou zprávou, protože ještě více povzbudí marže firem.

„Podtrženo a sečteno, tento sektor je i nadále sektorem s robustním růstem a nízkým nebezpečím prudkého pádu. Druhou stranou mince je fakt, že mnoho investorů o tom už ví, což znamená, že tato odvětvová skupina je teď velmi drahá,“ uzavírá Aleš Prandstetter.    


Související články:
Další nabídka pro ty, kteří chtějí získat vyšší zhodnocení ze spoření

Podílové fondy v červenci - akciové a peněžního trhu rostou jak houby po dešti

Zlatá Koruna vybrala nejlepší bankovní produkty tohoto roku

Mezinárodní cestovní ruch jako stabilní a stále významnější zdroj ekonomického růstu

Banky se zbavují „papírových“ zlatých rezerv. Investoři se však skutečného zlata nebojí

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde

reklama


Spořicí účet GARANT - garance úrokové sazby po dobu 12 měsícůvíce
Creditas termínovaný vklad - úrok až 3,2 % ročněvíce
Spořicí účet BENEFIT - krátká výpovědní doba a zajímavá úroková sazbavíce

Spořicí účet eMAX - peníze vždy bezpečně k dispozicivíce

eMax Business - spoření pro podnikatele s neomezeným přístupemvíce
všechny články
Dále v rubrice

Další nabídka pro ty, kteří chtějí získat vyšší zhodnocení ze spoření

Další nabídka pro ty, kteří chtějí získat vyšší zhodnocení ze spoření. Na snímku logo Ery. Občanům, kteří chtějí lépe zhodnotit své finance, nabízí Era / Poštovní spořitelna speciální produkt - Era Duo Profit. Jde o kombinaci investice do podílových fondů ČSOB a Era spořicího účtu s výpovědní lhůtou 55 dní...

Podílové fondy v červenci - akciové a peněžního trhu rostou jak houby po dešti

Podílové fondy Přinášíme Vám červencový žebříček podílových fondů. Výkonnost fondů peněžního trhu a akciových meziměsíčně stoupala, naopak smíšené / balancované klesaly. Podrobnosti najdete...

Jak vidí druhou polovinu roku 2014 analytici společnosti Partners?

Jak vidí druhou polovinu roku 2014 analytici společnosti Partners? Na snímku muž u počítače. Loňský rok přepisoval historické tabulky a už teď je jasné, že letos se budou měnit znovu. Současnou makroekonomickou situaci Česka, Evropy a světa nelze jednoduše charakterizovat jako dobrou, nebo špatnou. Přinášíme Vám komentáře analytiků společnosti Partners...

Pokud poradce tvrdí, že můžete vydělat hodně bez rizika, není něco v pořádku

Kvalitní poradce riziko investice popíše Kvalifikovaný a spolehlivý poradce je kromě informací na internetu, například na finančních serverech, jakým je i Finparáda.cz, jednou z hlavních možností, jak se zorientovat v obrovské nabídce investičních produktů a vyvarovat se sice lákavých, ale zpravidla také velmi rizikových investic.

všechny články v rubrice


   
 
Účet s výběry zdarma
Získejte snadno online u Equa bank!
Equa bank


Půjčka ZUNO
Úrok již od 6,9 % ročně. Zažádat online
ZUNO Bank


Era online účet
Spravujte finance přes internet, mobil či kartu bez poplatků
Era/Poštovní spořitelna


Převeďte si hypotéku
Získáte zajímavou sazbu až 6 měsíců předem
Equa bank


Era půjčka
Neplatíte nic za poskytnutí, správu ani předčasné splacení
Era/Poštovní spořitelna
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., Krátkého 4, 190 00 Praha 9 - Vysočany, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz