Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Sedm rad pro začínající investory. Co byste měli vědět?

13.5.2014  |  Zdeněk Bubák
  


Tisícikorunové bankovky Investování vyvolává v českých domácnostech obavy. Ty lze často vyvrátit nebo alespoň uvést na správnou míru. Je třeba konstatovat, že riziko je spojeno s příležitostí nebo že k rozumnému investování stačí pětistovka měsíčně.


Velkou roli hrají v investování emoce, a ty jsou spojeny s důvěrou. S důvěrou v instituci, která nás vyzývá k tomu, abychom se dokázali o sebe v dlouhodobějším horizontu postarat, ale také k člověku – poradci, kterému nakonec vlastní peníze svěříme.

Kapitálový trh je každopádně pestrý a rozmanitý svět. Z jeho potenciálu však můžete těžit i bez dokonalé znalosti jeho fungování, stejně jako nemusíte znát tajemství celého oceánu, abyste se dokázali těšit z rybiček v akváriu. Proto byly již v 18. století vytvořeny investiční fondy, jež pomáhají i lidem, méně znalým a netoužícím, stát se experty na investování a zjednodušit jim tak vstup do tohoto prostředí. A v neposlední řadě z něj vytěžit to podstatné – tedy vyšší zhodnocení svých peněz. Dobrých rad není nikdy dost, snad vám následujících sedm pomůže k lepší orientaci.

Rady pro začínající investory



1.    Investujte peníze, které můžete postrádat

Do investování byste měli směrovat peníze, které vlastně nepotřebujete, resp. se bez nich nějakou dobu obejdete. Váš cíl samozřejmě je tyto prostředky dobře zhodnotit. Měli byste však být připraveni také na možnost, že se vám to nepodaří, a o část z nich přijdete. Je to vhodné také z psychologického hlediska, protože budete při třeba jen dočasném poklesu kapitálových trhů klidnější a nebudete dělat zbrklé kroky v podobě nevýhodných prodejů. Pozor, nemusíte zvažovat jen peníze, které máte k dispozici právě nyní a uvažovat o jednorázové investici. Při dodržení určitých pravidel může pravidelné investování přinést dokonce vyšší zhodnocení.  

2.    Chcete se v případě nutnosti rychle dostat k penězům?

Doba, za kterou se lze dostat k investovaným prostředkům, by sice u dlouhodobějšího zhodnocování neměla být tak podstatná, ale přesto byste ji měli zvážit. Počítejte ale určitě pří délce investice s roky a ne měsíci. Stát vás za takové uvažování odmění tím, že po tříletém investování po vás nebude chtít zdanit dosažený výnos. I tak může být ale rychlost ukončení investice podstatná. U většiny podílových fondů se dostanete k hotovosti v řádu několika dnů, raději se o tom ale přesvědčte hned na začátku.

3.    Udělejte si představu, kolik byste chtěli v investicích vydělat

Tahle rada zní pro začátečníky v oblasti investování asi zvláštně. Každý chce vydělat co nejvíce. Jenže vyšší výnos je prakticky vždy a všude spojen s vyšším rizikem, že můžete také své peníze prodělat. Zvažte tuto rovnici a nechte si u bankovních poradců vypracovat investiční dotazník. Pomocí něj zjistíte, jestli třeba neupřednostňujete raději menší zhodnocení s nízkým rizikem prodělku. I takové investice existují.

4.    Měnové riziko je riziko i příležitost

Před výběrem konkrétního fondu se musíte také rozhodnout, v jaké měně chcete investovat, protože i na trhu v České republice je výběr mnoha fondů v různých měnách. Zde zvažte kromě očekávaného vývoje na kapitálových trzích také budoucí kurz koruny. Lze totiž na investici tratit, i když kapitálové trhy posílí. Platí to ale i naopak. Eurová investice může při oslabení koruny přinést mnohem větší zhodnocení, než jste očekávali.

5.    Jestli jste lekaví, tak zpozorněte

Jednou z vlastností kapitálového trhu je častá změna zejména kurzu akcií, což je poměrně značný nápor na nervy nezkušeného investora. Pokuste se na tuto situaci připravit alespoň teoreticky. Před investováním se podívejte, jak se vyvíjely akcie v minulosti. Jak velké propady kurzu nastaly, a jak následně hodnota akcií vyskočila nahoru. Pokud už poté budete tušit, že dočasné poklesy cen nezvládnete, nejste ten správný typ pro sice výnosnější, ale i přece jen rizikovější investice.

6.    S výběrem si nechte poradit

Předchozí kroky lze samozřejmě učinit zcela samostatně. Existuje zde však velká šance, že nezvážíte vše opravdu důsledně. Nejen proto je vhodné vyhledat investičního poradce, kterému budete důvěřovat, a který z vás veškeré potřebné informace „vytáhne“ a následně doporučí, čemu byste se měli vyhnout a na jaké investice se naopak zaměřit. Základem je, abyste měli širokou nabídku investičních možností, ze kterých je možno vybírat, a nechali si poradit konkrétní fond či investici. Ostatně dnešní penzijní spoření nebo životní pojištění je také většinou investicí.

7.    Pro aktivní řízení investic potřebujete podmínky

Přestože možná plánujete, že se průběžně nebudete investicemi příliš zabývat, je vhodné připravit se na to, že svůj názor změníte a budete chtít přesně a včas vědět, co se s vašimi penězi děje. Zvolte si proto poradce, který vás bude informovat nejen o aktuálním stavu vašich investic, ale i očekávaném budoucím vývoji. Umožní vám rychle se přizpůsobit nové situaci a nebude vám tajit, kolik vás úprava portfolia, tedy další nákupy a prodeje, bude stát.


      
  



Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde

reklama

Spořicí účet + s výhodnou sazbou až 5,20 % p.a.více
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 5,3 % p.a. u měsíčního vkladuvíce




všechny články
Dále v rubrice

Jaké jsou plány XTB pro rok 2024?

Obrázek: Akcie Společnost XTB, globální fintech poskytovatel online investiční platformy a mobilní aplikace, představila svoje plány pro rok 2024. Zároveň oznámila nový milník – její služby nyní využívá jeden milion zákazníků po celém světě. Tento úspěch přišel něco málo přes tři roky poté...

Co je to flipování nemovitostí a vyplatí se vůbec někdy?

Obrázek: Peníze a dům Flipování nemovitostí, proces nákupu a rychlého prodeje nemovitostí za účelem zisku, se v posledních letech stalo populární investiční strategií. Na českém trhu lze v roce 2024 očekávat pokračující zvyšování poptávky po bytech, zejména...

Co nabízí dluhopisový trh v roce 2024?

Obrázek: Graf akcie Po náročných letech 2022 a 2023 by mohly klesající úrokové sazby zatraktivnit dluhopisy oproti hotovosti. U dluhopisů s investičním stupněm proběhlo mnoho příznivě oceněných nových emisí napříč sektory. Zdá se, že rok 2024 nabídne investorům dobrý vstup do této třídy aktiv...

Co stojí za rekordním růstem ceny zlata?

Obrázek: Zlatý slitek Mimořádně silná poptávka po zlatě čínské centrální banky i soukromého sektoru v posledních dvou letech zvyšuje cenu zlata. Ta trhá rekordy a dávno překročila magickou hranici dvou tisíc dolarů za unci. Podle odborníků je to teprve začátek...

všechny články v rubrice









   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz