Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Léčka na plátce penzijního připojištění

5.1.2012  |  Zdeněk Bubák
  


Servery Aktuálně.cz a Peníze.cz upozornily na to, že lidé, kteří si platí penzijní připojištění, mohou změnit svůj dosavadní fond už jen do 28. února. Dvouměsíční lhůta vyplývá z nových zákonů týkajících se důchodové reformy. Kdo nezmění fond do konce února, bude muset zůstat u svého stávajícího fondu po celé smluvní období, jinak přijde o dosavadní výhody připojištění, tj. o garanci nezáporného zhodnocení, výsluhovou penzi nebo výběr z mnoha druhů důchodových výplat.

Předkladatel zákona Ministerstvo financí o blížícím se termínu informovalo na svém webu až v úterý 3. ledna, a to poté, co na "léčku" pro pojištěnce upozornil právě portál Peníze.cz. Penzijní fondy, pro které je toto omezení výhodné, o tomto termínu své klienty vůbec neinformovaly.

Dvouměsíční limit vyplývá z formulace „do dvou měsíců od účinnosti zákona", přičemž účinnost vzniká publikací ve Sbírce zákonů. Vládní koalice sice reformu ve sněmovně schválila už 9. září 2011, ale publikaci ve Sbírce zákonů zdrželo nejdříve veto senátorů a poté nepodepsání zákona prezidentem republiky.

I po konci uvedené lhůty, tj. od března 2012, se budou moci do stávajícího systému penzijního připojištění se státním příspěvkem hlásit noví lidé, ale u většiny fondů nejpozději do konce listopadu. O přesném termínu budou klienti informováni daným penzijním fondem.

Začátkem roku 2013 se stávající penzijní fondy uzavřou. Noví klienti se budou moci hlásit pouze do nového systému penzijního připojištění za nových podmínek. Půjde o takzvaný třetí důchodový pilíř, nově nazývaný doplňkové penzijní spoření. Ve stejném termínu se zpřísní pravidla pro státní příspěvek, který obdrží pouze ten, kdo měsíčně vloží alespoň 300 korun (dosud to bylo 100 korun).

Vedle změněného připojištění - třetího pilíře - začne nově fungovat i tzv. druhý pilíř. Jeho podstatou bude také dobrovolné spoření, ale již v nových penzijních fondech. K němu však lidé nedostanou žádný státní příspěvek, ale ušetří na části dosavadních povinných odvodů do státního penzijního systému - prvního pilíře.

Do druhého pilíře se mohou zájemci hlásit až po vzniku nových fondů od začátku roku 2013. Lidé starší 35 let (podle věku k 1. lednu 2013) to budou moci udělat jen do 1. července 2013, mladší pak nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let.

Důvodem omezení přestupů je příprava penzijních fondů na transformaci na penzijní společnosti, která spočívá v oddělení majetku účastníků penzijního připojištění a majetku penzijního fondu. Fondy totiž musí transformační projekty předložit České národní bance a očekává se, že posouzení projektů spojené s udělením nových povolení ze strany ČNB bude časově náročný proces. Během tohoto procesu nebude možné, aby účastníci přestupovali z jednoho penzijního fondu do druhého, protože by to znamenalo neustále se měnící počet účastníků a objem peněžních prostředků v období, kdy by tyto parametry měly být kvůli hladkému průběhu transformace zafixovány. Lhůty tedy musí být nastaveny tak, aby bylo schvalování projektů a licencí realizovatelné do data spuštění důchodové reformy, tj. do 1.1.2013.

Přehled současných penzijních fondů

Penzijní fond Tržní podíl Počet klientů Zhodnocení 2010
Penzijní fond České pojišťovny 25 % 1 157 752 2,0 %
Penzijní fond České spořitelny 20 % 925 835 2,3 %
Penzijní fond Komerční banky 11 % 497 726 2,2 %
Penzijní fond AXA 10 % 478 725 1,5 %
Penzijní fond ING 9 % 412 802 2,1 %
Penzijní fond ČSOB Stabilita 9 % 423 539 1,5 %
Penzijní fond ČSOB Progres 7 % 306 414 1,04 %
Penzijní fond Allianz 4 % 192 650 3,0 %
Penzijní fond Aegon 3 % 116 086 2,1 %
Penzijní fond Generali 1 % 60 860 2,1 %
Zdroj: Srovnavac.cz




    


Související články:
Podle žebříčků podílových fondů klesla od minule výrazně výkonnost garantovaných fondů

Fondindex v březnu opět klesl. Výkonnost u téměř všech typů podílových fondů padala

Žebříček doplňkového penzijního spoření na Finparádě má novou jedničku - penzijní společnost ČS

Nový balancovaný podílový fond od Raiffeisen investiční společnosti

Visa a Allianz Partners uvádějí novou mobilní platební aplikaci

Kalkulačku pro spoření na penzi najdete zde
Žebříček nejlepšího pojištění podle odborníků - zde

reklama

ING Konto - výhodný úrok a peníze stále k dispozicivíce
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 2,5 % ročněvíce




všechny články
Dále v rubrice

Podle žebříčků podílových fondů klesla od minule výrazně výkonnost garantovaných fondů

Žebříček podílových fondů V březnu se výkonnost podílových fondů, měřená vývojem nejlepších tří fondů, výrazně zhoršila u garantovaných / zajištěných fondů. U dvou nejlepších akciových fondů se výkonnost zvýšila, ale...

Fondindex v březnu opět klesl. Výkonnost u téměř všech typů podílových fondů padala

Fondindex - podílové fondy Fondindex v březnu opět klesl, a to silně o 0,91 procentního bodu na 1,13 %. Jde o čtvrtý měsíc, ve kterém tento souhrnný ukazatel výkonnosti podílových fondů tráví na dráze směřující dolů. Tento...

Žebříček doplňkového penzijního spoření na Finparádě má novou jedničku - penzijní společnost ČS

Obrázek: Peníze Na Finparádě.cz najdete aktualizovaný žebříček doplňkového penzijního spoření. Ten má novou jedničku, kterou je Česká spořitelna - penzijní společnost. Dlouhodobě první Conseq penzijní...

Nový balancovaný podílový fond od Raiffeisen investiční společnosti

Investice Od 5. března 2018 nabízí Raiffeisen investiční společnost (RIS) nový fond Raiffeisen strategie balancovaná, který doplňuje současné klíčové fondy Raiffeisen strategie konzervativní a Raiffeisen...

všechny články v rubrice










   
 
Půjčka Air Bank
Výhodná půjčka vás odmění za včasné splácení
Air Bank


Rychlá půjčka
Bonusová sazba od 4,9 % jako odměna za řádné splácení
Raiffeisenbank


Převeďte si hypotéku
Získáte zajímavou sazbu už 12 měsíců předem
Equa bank


PRESTO Půjčka
Až 1 milion Kč na cokoliv
UniCredit Bank


Studentské Konto G2.2
nyní s bonusem 350 Kč za platný ISIC
Komerční banka




Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz