Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Penzijní připojištění je oblíbené, ale stačit nebude

24.4.2012  |  Zdeněk Bubák
  


Většina Čechů stále spoléhá jen na penzijní připojištění. To vyplynulo z průzkumu, který pro společnost Partners realizovala agentura Ipsos v letošním březnu. Navíc výsledky výzkumu hovoří o tom, že pro více než dvě třetiny Čechů (70 %) je současná penzijní reforma nesrozumitelná (viz graf 1) a v její dlouhodobé fungování nevěří 22 % respondentů a dokonce celých 49 % si pak myslí, že nepřežije další parlamentní volby (viz graf 2). Nedůvěra vůči reformě roste s věkem, v regionálním porovnání jsou pak nejvíce skeptičtí obyvatelé Moravy.  

„Výsledky průzkumu naznačují, že komunikace penzijní reformy směrem k veřejnosti není bohužel dobře provedená. Důvěryhodnosti reformy nepřidává ani ČSSD, která chce jít do voleb s programem celou koncepci takzvaného druhého pilíře penzijní reformy zrušit,“ komentuje Dušan Šídlo, produktový manažer a analytik společnosti Partners.

Graf 1 – srozumitelnost penzijní reformy
 
„Existuje tolik nejasností ve výkladu principů reformy, v důležitých termínech, v regulaci a není ještě ani jasné, které finanční skupiny se zúčastní. Komunikace spojená s reformou ze strany vlády je katastrofálně špatná, když se ptám odborníků, i oni tápou. Ministerstvo práce a sociálních věcí se sice snaží komunikovat, ale nestačí to,“ říká Pavel Kohout, ekonom a ředitel pro strategii Partners.

S důvěrou v reformu je to mezi Čechy, jak ukázal průzkum, velice špatné. Jen 8 %, byť s výhradami, věří, že je nutná a potřebná. Pavel Kohout k tomu dodává: „Přesto si myslím, že reforma má šanci přežít – v tomto směru jsem optimista. Ani levicová vláda si nedovolí otevřeně ukrást lidem jejich naspořené peníze. Snad.“

Graf 2 – důvěra v penzijní reformu


Většina Čechů stále spoléhá na penzijní připojištění

Penzijní připojištění je nejvyužívanějším prostředkem k přilepšení si na důchod, aktuálně ho využívá dle výzkumu 58 % respondentů, viz graf 3. „Penzijní připojištění samo o sobě je možná fajn, ale pro zabezpečení stáří je zoufale nedostatečné. Chce to investovat ještě navíc do něčeho dalšího, nejlépe do dlouhodobých majetkových investic: akcie a nemovitosti přicházejí na řadu jako první, do jisté míry lze uvažovat o alternativách,“ dodává ekonom Pavel Kohout.

„Bohužel mnoho lidí stále spoléhá na stát a na penzijní připojištění. Ukládá si třeba jen sto korun měsíčně a myslí si, že tím už je spoření na penzi vyřešené. V tomto případě bude mít při odchodu do penze za dvacet let poctivého spoření necelých 50 tisíc korun, což bude znamenat přilepšení k penzi o necelých 200 korun měsíčně. Důvodem je jednak nízká naspořená částka a jednak nízké zhodnocení, které je s penzijními fondy spojené. Od toho plyne i název – ,připojištění',“ potvrzuje Petr Máša, ředitel klientského servisu Partners. Zcela na stát se v penzi hodlá spolehnout 5 % dotazovaných, téměř jedna čtvrtina obyvatel si na důchod ještě spořit nezačala.

Graf 3 – spoření na důchod
 
Pozn.: Ti, co si spoří na důchod, mohli označit více možností

Chceme důchod ve výši 60 % hrubé měsíční mzdy

Z výzkumu Ipsos také vyplynulo, že lidé očekávají, že současná penzijní reforma by se měla nejvíce „vyplatit“ jak současným, tak i budoucím penzistům (38 %), případně mladší generaci do 35 let (30 %). Co se týká výše důchodu v době odchodu do penze, tak nejvíce Čechů (38 %) očekává, že jejich důchod bude na úrovni 60 procent jejich aktuální hrubé mzdy. Nejčastěji tuto výši důchodu očekávají respondenti ve věku 45 až 54 let (45 %). Dalších 26 % doufá v ještě lepší podmínky, a to v penzi na úrovni 80 % jejich aktuální hrubé mzdy, nejčastěji (30 %) respondenti ve věku 25 až 34 let (viz graf 4).

„Většina zveřejněných průzkumů naznačuje, že Češi jsou spíše pesimisté, pokud jde o výhled hospodářského vývoje a výši budoucích příjmů. O to více jsou překvapením velmi optimistická očekávání ohledně výše státních penzí v situaci, kdy si na výplatu důchodů stát musí půjčovat stále více a více. Bohužel nejde o udržitelný stav,“ říká Dušan Šídlo.

A Pavel Kohout ho doplňuje: „V tomto směru jsou respondenti nezřízenými optimisty, neboť současný náhradový poměr průběžného systému činí cosi kolem 40 procent a zaručeně neporoste. Kdokoli by chtěl cokoli více, musí sám investovat volné peněžní rezervy a ve stáří si vyplácet důchod sám sobě. Lze realisticky čekat, že skutečný náhradový poměr za dvacet nebo třicet let bude snad stačit na jídlo, možná na skrovné bydlení, ale ne již na energie ani na lepší léky. Ten, kdo se spolehne na stát, si pak může nechat zdát o cestování a užívání života.“

Graf 4 – očekávaná výše penze

Informace o penzijní reformě čerpáme z internetu

Informace o penzijní reformě čerpáme nejčastěji z internetu a médií (35 %, respektive 33 %). Z regionálního hlediska on-line zdroje využívají více Pražané a Moravané, Češi naopak dávají přednost médiím.

Informace o výzkumu

Výzkum byl realizován společností Ipsos v březnu 2012 na reprezentativním vzorku populace ve věku od 18 do 65 let (dle regionu, velikosti místa bydliště, pohlaví, věku a vzdělání). Velikost základního souboru byla 1020 respondentů. Výzkum byl realizován metodou on-line dotazování.

Další články na téma penzijní reforma:
Start důchodové reformy přilákal další banku

Jak si Češi spoří nebo spíše nespoří na stáří?

Finparáda se zaměří na penzijní reformu

Žebříček spokojenosti s penzijními fondy

S chytrou kartou si přispíváte na penzi nebo spoříte na bydlení

Více než pětina Čechů si nespoří na důchod

Do penzijního systému vstoupí i nové subjekty

Informovanost lidí o důchodové reformě neroste!

Loni nejvíce rostl Allianz penzijní fond

Které penzijní fondy vstoupily do transformace, aby mohly působit v novém důchodovém systému?

Budete chtít dříve do důchodu? Zde jsou informace!

Víte, kdy odejdete do důchodu?

Penzijní reforma se blíží - vyznáte se v ní?

Víte, kolik si spořit na důchod?

Skokový nárůst zájmu o penzijní připojištění loni v Česku

Co Češi vědí o důchodové reformě, která je čeká?
    


Související články:
Jak se Češi liší ve vztahu k penězům od ostatních evropských národů?

Uniqa pojišťovna rozdělila svůj program životního pojištění na dva produkty - rizikové a investiční pojištění

Jak vidí druhou polovinu roku 2014 analytici společnosti Partners?

Je výhodné založit stavební spoření dítěti po narození? A co další finanční produkty pro děti?

Partners vylepšují servis za pomoci KPMG

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Žebříček nejlepšího pojištění podle odborníků - zde

všechny články
Dále v rubrice

Jak se Češi liší ve vztahu k penězům od ostatních evropských národů?

Peníze Češi si v mnoha oblastech osobních financí vedou překvapivě dobře. Ukázal to průzkum mapující odlišnosti v přístupu k penězům napříč čtrnácti evropskými zeměmi, který provedla pojišťovací a finanční...

Uniqa pojišťovna rozdělila svůj program životního pojištění na dva produkty - rizikové a investiční pojištění

Uniqa pojišťovna Další pojišťovna reaguje na trend vývoje na pojistném trhu, kterým je výraznější se prosazování rizikového životního pojištění vůči nejrozšířenějšímu investičnímu životnímu pojištění. UNIQA...

V prosinci se opakoval listopadový scénář - všechny typy fondů podle Fondindexu dál padají, i když menším tempem

Fondindex - podílové fondy Fondindex v prosinci oproti předchozímu měsíci opět poklesl, a to na 1,62 %, tj. o 0,16 procentního bodu. Prosincový pokles je již druhý v řadě, který přerušil předchozí sedmiměsíční růst Fondindexu. Nejnižší...

Jaký bude rok 2017 v oblasti financí? Zdraží hypotéky, životní pojištění a některým řidičům i povinné ručení

Finance v roce 2017 Letošní rok přinesl do oblasti financí mnoho legislativních změn. Od začátku prosince začaly platit dva velké zákony. Jeden se týkal spotřebitelských úvěrů a hypoték, druhý reguluje životní pojištění...

všechny články v rubrice


   
 
Účet s výběry zdarma
Získejte snadno online u Equa bank!
Equa bank


Termínovaný vklad ANO
Úroková sazba až 3,6 % ročně
ANO spořitelní družstvo


MONETA Money Bank
Expres půjčka od 5,9 %
MONETA Money Bank


PRESTO Půjčka
Až 1 milion Kč na cokoliv
UniCredit Bank


MůjÚčet zdarma
s konceptem MojeOdměny
Komerční banka
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz