Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...
ÚvodŽebříčekII. pilířIII. pilířtransformované fondykalkulačkaSlevy a bonusyPoradna

Radíme Vám

Důchodová reforma

V důsledku měnícího se demografického výoje v České republice vyvstala potřeba změny stávajícího průběžného důchodového systému. Proto byly přijaty zákony, které upravují doposud funfující systém. Nově je důchodový systém založen na třech pilířích.

Nový důchodový systém
 Duchodovy_system

I. pillíř - představuje i nadále rozhodující část příjmu občanů v důchodu. Zdrojem pro výplaty starobního důchodu z tohoto systému jsou odvody důchodového pojištění občanů a jejich zaměstnavatelů (celkem 28 % z hrubé mzdy, respektive 25 % u občanů, kteří vstoupí do II. pilíře).
II. pilíř - Důchodové spoření založené na dobrovolné bázi. Účastník může každý měsíc vyvést z prvního pilíře tři procentní body z důchodového pojištění za podmínky, že k nim bude muset přidat další dvě procenta své hrubé mzdy navíc.
III.pilíř - Doplňkové penzijní spoření je modifikací původního penzijního připojištění se státním příspěvkem. Jde o spoření na stáří, podporované státními příspěvky a s možností příspěvků od zaměstnavatele a daňovou úlevou.

Co jednotlivé pilíře umožňují

PILÍŘ I. pilíř II. pilíř III. pilíř - nové podmínky III.  pilíř - stávající podmínky
Princip fungování V principu funguje dále jako dosud, dojde k částečnému oslabení Část odvodů si můžete vyvést na účet u penzijní společnosti pod svým jménem a starat se o ně Spoření se státním příspěvkem. Své peníze si ukládáte a zhodnocujete na účtu u penzijní společnosti Spoření se státním příspěvkem. Své peníze si ukládáte a zhodnocujete na účtu u penzijní společnosti
Strategie zhodnocování Nedochází ke zhodnocování úspor Můžete si zvolit jeden z důchodových fondů nebo jejich kombinaci, v průběhu spoření můžete strategii měnit Můžete si zvolit jeden z účastnických fondů nebo jejich kombinaci, v průběhu spoření můžete strategii měnit Zhodnocování probíhá v transformovaném fondu, který je uzavřen pro nové klienty; strategii nemůžete ovlivnit
Dědičnost Ne Ano Ano, ve smlouvě můžete určit komu Ano, ve smlouvě můžete určit komu
Postihnutelnost exekucemi Ne Ne Ano Ano
Garance návratnosti vkladu Ne Není ze zákona povinná Není ze zákona povinná Ano
Možnost vybrat si jednorázově celý naspořený obnos Ne Ne Ano, ve věku odchodu do důchodu Ano, již v 60 letech
Předčasné ukončení spoření - Ne Ano, po 24 měsících spoření Ano, po 12 měsících spoření
Možnost pozastavit placení příspěvků Ne Automaticky při ztrátě příjmů (např. mateřská a rodičovská dovolená) Ano, kdykoliv Ano, kdykoliv
Manuál důchodové reformy

Dokument, který souhrnně informuje o všech současných změnách v důchodovém systému a pomáhá občanům  zorientovat se v problematice důchodové reformy.


Žebříček nejlepších finančních produktů

Při výběru vhodného produktu Vám může být nápomocen Žebříček nejlepších finančních produktů, který je specialisty společnosti Scott & Rose sestavován na základě každodenního zpracování a analyzování mnoha dat a informací z oblasti finančního trhu.
Slovníček pojmů
Důchodové spoření
Je shromažďování a umisťování prostředků účastníka důchodového spoření do důchodových fondů obhospodařovaných penzijní společností.
II. pilíř důchodové reformy
Důchodové spoření založené na dobrovolné bázi. Účastník může každý měsíc vyvést z prvního pilíře tři procentní body z důchodového pojištění za podmínky, že k nim bude muset přidat další dvě procenta své hrubé mzdy navíc.
Strategie spoření
Je způsob rozložení prostředků klientů v důchodových a účastnických fondech. Jednotlivé fondy se liší způsobem zhodnocování prostředků klientů.Je možné si zvolit také kombinaci různých fondů v rámci jedné penzijní společnosti.
Úplata za obhospodařování majetku
Úplata za obhospodařování majetku se počítá z průměrné roční hodnoty fondového vlastního kapitálu.
Důchodový fond
Prostřednictvím důchodových fondů mohou spořit občané ve II. pilíři důchodového systému a volit různé investiční strategie. Každý z fondů se liší svým portfoliem, a tím i mírou rizika a potenciálního výnosu.
III. pilíř důchodové reformy
Doplňkové penzijní spoření je modifikací původního penzijního připojištění se státním příspěvkem. Jde o spoření na stáří, podporované státními příspěvky a s možností příspěvků od zaměstnavatele a daňovou úlevou. Je dobrovolnou součástí důchodového systému
Transformovaný fond
Do transformovaných fondů byli automaticky převedeni všichni klienti penzijních fondů, kteří uzavřeli smlouvu o penzijním připojištění do 30. 11. 2012. Fond zachovává všechny podmínky, za kterých byla sjednána původní smlouva o penzijním připojištění.
Úplata za zhodnocení majetku
Úplata za zhodnocení se počítá z kladného rozdílu průměrné hodnoty jednotky v příslušném období a nejvyšší průměrné roční hodnoty jednotky v letech předcházejících příslušnému období od vzniku fondu vynásobené průměrným počtem jednotek v příslušném období.
I. pilíř důchodové reformy
Státní systém důchodového zabezpečení, ze kterého jsou vypláceny starobní důchody.
Předdůchod
Je specifická forma výplaty z doplňkového penzijního spoření , jehož cílem je umožnit, aby osoby ve věku blízkém důchodovému věku měly možnost čerpat bez penalizace penze ze systému doplňkového penzijního spoření ještě před dosažením důchodového věku a současně s úlevou v placení zdravotního pojištění.
Účastnický fond
Prostřednictvím účastnických fondů mohou občané spořit ve III. pilíři důchodového systému.
Každý z fondů se liší svým portfoliem, a tím i mírou rizika a potenciálního výnosu.

Zpravodajství - Penze
Průměrný Čech chce žít do devadesáti let s důchodem 18 tisíc korunNa důchod bychom si měli začít spořit co nejdříve, klidně hned po škole. Jakou penzi potřebuje český důchodce?Kolik si Češi spoří na penzi? Bude jim to ve stáří stačit?Jak se dařilo třetímu pilíři penzijního spoření v prvních čtyřech měsících letošního roku?Penzijko pro děti za první čtyři měsíce od fungováníTransformované penzijní fondy loni překonaly inflaci. Jak se důchodovému spoření daří letos?

   
 
Běžný účet Air Bank
Jediný běžný účet s úrokem 1,0 %
Air Bank


Minutová půjčka
s RPSN od 5,9 %
Equa bank


RePůjčka
od Equa bank

Ušetříte v průměru více než 20 000 Kč
Equa bank


MONETA Money Bank
Expres půjčka od 5,9 %
MONETA Money Bank


Konsolidace půjček
Snižte Vaše měsíční splátky sloučením půjček
MONETA Money Bank
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz