Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Ve sněmovně je novela zakazující používat směnku či šek k ručení spotřebitelského úvěru

14.11.2012  |  Michal Bubák


Od ledna 2013 by již nemělo být možné použít směnku nebo šek jako ručení spotřebitelského úvěru. V Poslanecké sněmovně se totiž nachází novela spotřebitelského zákona, která mimo jiné využití směnek a šeků za tímto účelem zakazuje. Pokud poslanci novelu schválí, hrozí za porušení zákona pokuta až 20 milionů korun. Zákon samozřejmě není retroaktivní, již podepsaných směnek se tak nedotkne.

„Zákaz směnek a šeků se promítne pouze ve vztahu ke spotřebitelskému úvěru, směnky nadále zůstanou mezi podnikateli. Nejedná se tedy o úplný zákaz směnek. Navrhovaná novela zároveň přináší změnu v rozsahu zajištění spotřebitelských úvěrů. V návrhu se uvádí, že zajištění spotřebitelského úvěru nesmí být ve zcela zjevném nepoměru k hodnotě zajišťované pohledávky,“ zdůraznil Pavel Fráňa z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Mnohem častěji se na místo nemovitostí bude ručit třeba automobilem
 
Například při půjčce ve výši sto tisíc korun tak nebude možné ručit rodinným domem v několikanásobně vyšší hodnotě. „Ustanovení může ovšem v praxi vést k situacím, kdy bankovní instituce nebudou moci poskytnout spotřebiteli úvěr, neboť nebude možné pro zajištění pohledávky ručit nemovitostí. Lze tedy očekávat, že v praxi budou využívány mnohem častěji ručitelské závazky třetích osob či zajištění pohledávky movitým majetkem – například automobilem,“ vysvětlil Pavel Fráňa.

Poskytovatelé úvěrů nebudou moci půjčit kdekomu

Většina nebankovních poskytovatelů úvěrů si neověřuje majetkovou situaci svých klientů. I to by se od příštího roku mělo změnit. Nově totiž musí poskytovatel úvěru dostatečně prověřit, zda je klient schopen půjčku splácet. Novela by tak měla ochránit spotřebitele před úmyslným předlužováním. Případů, kdy je věřiteli zřejmé, že klient nebude schopen spotřebitelský úvěr splácet, je totiž stále mnoho.

„Pokud tuto povinnost věřitel nedodrží, hrozí mu pokuta ve výši až 20 milionů korun. Ta platí jak pro velké tuzemské banky, tak pro věřitele, kteří půjčky nabízejí například na letácích nalepených na sloupech. Pro některé menší firmy tak bude výše pokuty bezpochyby příčinou bankrotu,“ dodal Pavel Fráňa.

Již podepsaných směnek se novela nedotkne

Osob, které již směnku podepsaly, se novela žádným způsobem nedotkne, neboť podle přechodných ustanovení nejsou právní vztahy související s použitím směnek nebo šeků nabytím účinnosti novely dotčeny. Dluhů, které vznikly podepsáním směnky, se lze za určitých okolností zbavit úplně nebo alespoň částečně. Vhodným způsobem je námitka promlčení nebo vyhlášení osobního bankrotu.

„Proti směnkám se lze úspěšně bránit například námitkou promlčení, kdy doba promlčení činí tři roky ode dne splatnosti směnky. V případě bianco směnky je dále možná obrana v tvrzení, že bianco směnka nebyla vyplněna v souladu se směnečným prohlášením. To obsahuje dohodu smluvních stran, jakým způsobem má být bianco směnka vyplněna,“ dodal Pavel Fráňa.

Jak se částečně zbavit dluhu

Další možností, jak se alespoň částečně zbavit dluhu, je nechat na sebe soudem vyhlásit osobní bankrot. To znamená například ochranu před exekutory. Exekuce může být sice soudem nařízena, ale nemůže být vykonána. Soud zároveň určí, jakým způsobem bude dluh splácen. Možnosti jsou dvě. Buď dlužník prodá majetek, nebo bude dluh splácet podle splátkového kalendáře. Pokud soud schválí oddlužení formou splátkového kalendáře, musí být splněna podmínka, že pohledávka všech věřitelů bude uhrazena minimálně ze 30 procent. Může však nastat situace, že věřitel písemně potvrdí, že mu stačí splatit méně.

„Osobní bankrot mohou vyhlásit pouze fyzické osoby, kterým dluh nevznikl z podnikání. Rovněž musí být splněny základní podmínky pro vyhlášení úpadku, a sice že dlužník má více věřitelů, peněžité závazky 30 dnů po splatnosti a že není tyto závazky schopen plnit,“ dodal Pavel Fráňa.




    



Žebříček s nejlepšími hypotékami a spotřebitelskými úvěry podle odborníků - zde
Kalkulačka spotřebitelských úvěrů, nejvýhodnější bankovní půjčky - zde

reklama

Půjčka s odměnou až 12 000 Kčvíce




všechny články
Dále v rubrice

Vlastní bydlení je u nás pro mladé nedostupné, stát by se mohl inspirovat u sousedů

Obrázek: Dům a klíče Dostupnost vlastního bydlení se v Česku každým rokem zhoršuje. V rámci Evropy patříme k zemím, kde z průměrného platu musí lidé na nový byt šetřit nejdéle. Tristní stav dopadá na všechny, mnohem větší problémy to ale působí čerstvým absolventům nebo mladým rodinám s dětmi...

Jaké nabízí odměny banky v květnu?

Obrázek:Běžné účty slevy a bonusy Air Bank nabízí svět výhod Unity. Česká spořitelna a UniCredit Bank vám dá odměnu za půjčku. Jaké výhody a odměny nabízejí banky v květnu? Přehled slev a bonusů najdete v našem článku.

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Obrázek: Dům a smlouva Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením...

Jak financovat nemovitost bez hypotéky

Obrázek: Hypotéka Financování bydlení bez hypotečního úvěru. Možností je několik. Jaké to jsou a jaké mají klady a zápory?

všechny články v rubrice









   
 
Minutová půjčka
Minutová půjčka od 4,8 % p.a.
Raiffeisenbank




Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz