Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Prosincové novinky a zajímavosti z pojistného trhu

7.12.2012  |  Michal Bubák


Allianz pojišťovna poradí, jak postupovat při srážce s další osobou na sjezdovce, informuje i o dalších rizicích zimní dovolené a o způsobech jejich krytí. Generali informuje o neracionálně nízkých cenách povinného ručení v ČR a srovnává je s dalšími zeměmi. Kooperativa uvádí, že nejčastějším důvodem nehody je nedodržení bezpečné vzdálenosti, a zmiňuje, že zimním fenoménem je nárůst počtu škod způsobených vozidly s pohonem na všechny čtyři kola při sněhu a náledí. Rizikové životní pojištění s dividendou od UNIQA pojišťovny pak ženy za stávajících podmínek získají už jen do 10. prosince 2012

Aby se z pohodového lyžařského zážitku nestal otravný a vleklý soudní spor

Tento víkend i u nás začíná lyžařská sezóna, ale lyžaři čím dál častěji nakupují zahraniční zájezdy - buď na levnější předvánoční období, nebo s předstihem i na jarní prázdniny. Součástí každého zájezdu by měl být balíček cestovního pojištění, v němž si je možné pojistit i stornopoplatky třeba za skipasy a přibalit by měli i dobré rady, jak se chovat, když se v zahraničí něco stane. Allianz pojišťovna totiž v uplynulém roce zaznamenala více než 30% nárůst odpovědnostních škod, kdy se z pohodového lyžařského zážitku stal otravný a vleklý soudní spor. Za loňskou zimu se zvýšil o 20 % i počet krádeží lyžařského náčiní v automobilech.

Lyžaři si čím dál častěji objednávají apartmány v Rakousku a Itálii na vlastní pěst a při onemocnění, zejména dětí, pak své pobyty celé rodiny ruší. Možnost pojištění storna existuje i pro ryze soukromé cesty, ale je třeba je sjednat ihned při jejich objednání či zaplacení. Kromě jednotlivých cestovních služeb, jako je ubytování, strava… lze pojistit třeba i skipasy, které nejsou právě levné.
 
„Zdaleka nejproblémovější zimní škody jsou z pojištění odpovědnosti, které kryje újmy, jež klienti způsobí třetí osobě. Největší nesnáze způsobuje chování klientů po takové nehodě, nekontaktování asistenční služby a absence komunikace s pojišťovnou. Důsledkem jsou časté soudní spory o náhradu ze strany poškozených cizinců,“ uvádí Kateřina Krenarová z likvidace událostí z cestovního pojištění.

V loňské sezóně jsme nezaznamenali nárůst nejen škod odpovědnostních, ale i úrazů nejrůznější závažnosti i finanční nákladnosti. Jen pro ilustraci za hluboké zranění na stehně, které si způsobil lyžař letos v únoru v Rakousku, bylo nemocnici za jeho ošetření proplaceno 120 tisíc Kč, za tři zlomená žebra ve Francii pak 90 tisíc Kč, za zlomenou nohu v Itálii 80 tisíc Kč. Pozor by si klienti měli dávat na privátní, silně komerčně orientované "sportovní kliniky", které, pokud zjistí, že klient je pojištěn, přesvědčují k nepřiměřeně drahému léčení. Náklady na ošetření nekomplikované zlomeniny mohou v takovém zdravotnickém zařízení dosáhnout i několika set tisíc korun a pojišťovna tyto neodůvodněné zákroky nemusí stoprocentně uhradit.
 
V základní sazbě cestovního pojištění je zahrnuto velké množství rekreačních sportovních aktivit a pojištění rovněž kryje záchranné pátrací činnosti horské služby a záchranných sborů i bez nutnosti lékařského ošetření nejen v Evropě, ale na území celého světa. „Ukázalo se, že je to potřeba. Ač nejčastějšími destinacemi na provozování zimních sportů jsou stále Rakousko, Itálie a Francie, během loňské zimní sezóny jsme zaznamenali větší zájem klientů navštívit i jiná zimní střediska. v USA, Kanadě a překvapivě třeba i v Nepálu,“ uzavírá Kateřina Krenarová.

Základní rady, jak má klient postupovat při srážce s další osobou na sjezdovce

Pojištěný je při srážce zraněn jinou osobou
Pokud dojde ke střetu více osob a dojde ke zranění pojištěného, doporučujeme pojištěnému:
-    zjistit jména a adresy dalších účastníků a svědků nehody
-    přivolat policii nebo pracovníka horské služby
-    trvat na vyhotovení záznamu o nehodě (policií, záchrannou nebo horskou službou)
-    zajistit originál / kopii záznamu o nehodě
-    veškeré doklady a informace o nehodě sdělit pojišťovně, respektive prioritně asistenční službě
-    pořídit fotodokumentaci místa, na kterém k nehodě došlo (je-li to možné)
-    neprodleně oznámit vznik události pojišťovně a předložit potřebné doklady k likvidaci

Pojištěný při srážce zraní jinou osobu
Pokud dojde ke střetu více osob, jednou z nichž je pojištěný, doporučujeme pojištěnému:
-    zjistit jména a adresy dalších účastníků a svědků nehody
-    nesdělovat účastníkům nehody ani jiným osobám žádné informace o sjednaném pojištění
-    pořídit fotodokumentaci místa, na kterém k nehodě došlo (je-li to možné)
-    pro případný policejní výslech si vyžádat tlumočníka do ČJ
-    nepodepisovat žádné dokumenty, kterým pojištěný nerozumí nebo s nimi nesouhlasí
-    zajistit originál / kopii záznamu o nehodě
-    neprodleně oznámit vznik události asistenční službě, pojišťovně a následně předložit patřičné doklady

Výše pojistného v České republice je dlouhodobě pod hranicí nákladů spojených s likvidací škod z dopravních nehod

·    Motoristé v ČR platí za povinné ručení skoro nejméně z celého regionu (v průměru 1 800 korun ročně pro řidiče dlouhodobě jezdící bez nehod s vozidlem o objemu 1,2 litru)
·    Experti varují: Trh se nechová racionálně, mohou tak být ohroženy budoucí nároky dnešních poškozených
·    Na Balkáně najdeme jak nejlevnější, tak i nejdražší povinné ručení
·    Ve velkých městech je nejlevnější ručení v Srbsku, na vesnicích v Maďarsku
·    Ceny povinného ručení u nás určitě porostou
·    Západoevropský cenový průměr (v přepočtu) 6 000 korun ročně ale v regionu střední Evropy nehrozí

Ceny povinného ručení se mezi zeměmi střední a východní Evropy liší (v přepočtu) v řádech tisíců korun. V kategorii aut 1.2L (50 kW) při věku řidiče 35 let, který jezdí deset let bez nehod, se ceny pohybují od 2 tisíc Kč až po téměř 5,5 tisíce Kč ročně. U rizikových řidičů s krátkou praxí, případně řidičů, kteří způsobují nehody, ceny rostou i více než na dvojnásobek. Nejlevnější povinné ručení mají dobří řidiči v Srbsku, kde se dokážou dostat i pod dva tisíce, a na maďarském venkově. Nejdražší naopak v Chorvatsku, kde se ceny šplhají až téměř k šesti tisícům. Vyplývá to z posledního mezinárodního průzkumu mezi firmami Generali PPF Holdingu (GPH), který se uskutečnil v 9 zemích střední a východní Evropy. Česká republika má přitom jedny z nejnižších cen v regionu. Například v Chorvatsku je povinné ručení až třikrát dražší než v ČR, Slovinci platí dvakrát tolik.

„Nízké ceny povinného ručení v České republice oproti ostatním srovnatelným zemím souvisí i s momentální ekonomickou výkonností jednotlivých zemí, s cenou vozidel na trhu nebo počtem aut na silnicích. Primárně jsou nicméně výsledkem aktuální nabídky a poptávky na trhu, systému slev a systému přiznávání bonusů a malusů, a to jak pro běžnou klientelu, tak i pro firmy,“ vysvětluje Jiří Střelický, vedoucí produktového kompetenčního centra Generali PPF Holding. Stejný trend potvrzuje i nedávná zpráva České kanceláře pojistitelů, která tvrdí, že výše pojistného v České republice je dlouhodobě pod hranicí nákladů spojených s likvidací škod z dopravních nehod.

„Dlouhodobé trendy na pojistném trhu nejsou z pohledu stability trhu pozitivní. Otázkou je, zda povinné ručení již dosáhlo minima a trh se začne v tomto segmentu chovat racionálně. Ceny povinného ručení určitě porostou, je jen otázkou, jak rychle. Lze očekávat, že jako první to pocítí nejhorší řidiči. Počítám se stejným trendem jako v západních zemích, kde pojistné těchto řidičů může být až několikanásobně vyšší než průměrné pojistné,“ říká Jiří Střelický. Podle něj problémem povinného ručení je, že se jedná o závazek pojišťovny vyplácet poškozenému z dnes vybraného pojistného odškodné i do budoucna, a to například i v horizontu 50 let. V některých zemích není regulace dostatečná, takže nenutí pojišťovny vytvářet dostatečné rezervy na tyto budoucí závazky. Iracionální chování trhu tak v těchto zemích ohrožuje budoucí nároky dnešních poškozených.

Průzkum také poukázal na specifickou situaci na trhu povinného ručení v různých zemích. Například ceníkové ceny v Maďarsku jsou sice jedny z nejvyšších v regionu, ale kvůli ostré cenové válce z předchozích let a řadě slev a bonusů, které nemají v jiných zemích obdoby, jsou konečné ceny pro klienty nakonec velmi nízké a pojištění je tam dlouhodobě ztrátové. V Maďarsku lze získat slevy až do výše 3/4 ceny základního pojistného. Podobná je situace také v Polsku, kde až 80 % lidí jezdí s maximálním bonusem. Ten může dosahovat až 60 % ceny povinného ručení.

Podle posledních dostupných statistik Evropské pojišťovací a zajišťovací federace (CEA) činí průměrná cena povinného ručení pro evropské státy (jak západní, tak střední a východní Evropy) 230 eur, tedy téměř 6 tis. Kč. I mezi zeměmi západní Evropy jsou však obrovské rozdíly. Itálie, jako jeden z největších trhů, má například dvakrát vyšší ceny povinného ručení než Francie. Rozdíly v cenách napříč zeměmi jsou dány nabídkou pojišťoven, která se odvíjí od nákladů na pojistná plnění a ty jsou závislé na rizikovosti chování řidičů. Proto pro nikoho, kdo má zkušenosti z italských silnic, nemůže být překvapením, že právě tam jsou ceny nejvyšší. Česká republika je v celoevropském žebříčku téměř na úplném konci, což potvrzuje i aktuální výzkum Generali PPF Holdingu. „Průměrná cena 6 tis. Čechům zatím nehrozí. Celkově však průměrná cena povinného ručení musí narůst minimálně o 20 až 30 %, aby se trh narovnal a eliminovala se jeho ztrátovost,“ domnívá se Jiří Střelický z Generali PPF Holdingu.

Výsledky průzkumu:*
Řidič 35 let 1.2L, 50 kW, hlavní město Řidič 35 let 1.2L, 50 kW, vesnice, malé město
Chorvatsko 5600 3175
Slovinsko 3475 3475
Rumunsko 3250 3075
Polsko 2925 1850
Bulharsko 2450 2350
Slovensko 2175 1900
Maďarsko 1925 1175
ČR 1813 1680
Srbsko 1790 1790
*Ceny jsou pro přehlednost uvedeny v Kč. V cenách jsou započítány obvyklé tržní slevy a bonus za 10 let jízdy bez nehod.
Zdroj:
Generali PPF Holding


Nejčastější nehodou v povinném ručení je střet vozidel z důvodu nedodržení bezpečnostní vzdálenosti

Blíží se období prvního sněhu na silnicích a s ním se také zvyšuje počet nehod. Podobné je to každý rok s příchodem zimy. Než si řidiči zvyknou, že musí podstatně více předvídat a počítat s delší brzdnou dráhou, dochází k razantnímu nárůstu nehod.

Podle analýzy, kterou zpracovala pojišťovna Kooperativa, je nedodržení bezpečnostní vzdálenosti nejčastější příčinou škodných událostí z povinného ručení. „Ročně řešíme v povinném ručení 65 tisíc škod, ve 30 % případů je příčinou nedodržení bezpečnostní vzdálenosti mezi vozidly. Většinou se jedná o menší škody, kdy byly při nehodách poškozeny pouze „plechy“, s průměrnou částkou cca 30 tisíc korun. Další častou příčinou je nedání přednosti v jízdě,“ upozorňuje Milan Gregor, ředitel Centra likvidace pojistných událostí v pojišťovně Kooperativa.

K nehodám, jejich příčinou je nedodržení bezpečnostní vzdálenosti, nejčastěji dochází za snížené viditelnosti a na mokré nebo namrzlé vozovce, kdy řidiči neodhadnou svou rychlost a bezpečnostní vzdálenost. „Velmi často řešíme případy ve větších městech, kdy dochází ke střetu i několika vozidel v rychle jedoucích kolonách. A každoročně zaznamenáváme několik hazardérů, kteří na sněhu nebo námraze havarují na letních pneumatikách,“ doplňuje Milan Gregor.

První sníh na vozovce přináší také zajímavý fenomén, roste počet škod, které způsobují vozy s pohonem všech kol. „Díky pohonu všech kol mají tato vozidla podstatně lepší trakci než obyčejné dvoukolky, bohužel při brzdění žádnou výhodu nepřinášejí, což si jejich řidiči neuvědomují,“ vysvětluje Milan Gregor. 

Rizikové životní pojištění s dividendou získají ženy za stávajících podmínek do 10. prosince 2012

Rizikové životní pojištění s dividendou (dále RŽPD) si doposud pořídilo přes 130 000 klientů, kteří sjednali smlouvy s celkovým pojistným přesahujícím miliardu korun. V posledních týdnech je UNIQA konfrontována s enormním zájmem žen o sjednání tohoto produktu. Unisex sazby budou v nabídce od 1. prosince 2012. Nicméně v zájmu uspokojení co největšího počtu klientek bude možné ještě pořídit produkt v UNIQA pojišťovně za stávajících podmínek až do 10. prosince 2012. Od následujícího dne se už bude nabízet pojištění výhradně za unisexové sazby.

V rámci této vynucené úpravy produktu přináší UNIQA nové bonusové krytí zdarma, které doposud na trhu nebylo. Pojištěným klientkám, ale v rámci rovného přístupu k pohlavím samozřejmě i pojištěným mužům, nabízíme v rámci RŽPD nyní zcela zdarma pojištění pro případ vícečetného porodu. Pokud se pojištěná osoba stane rodičem dvojčat, dostane pojistné plnění ve výši třiceti nebo padesáti tisíc Kč (podle sjednané pojistné částky životního pojištění). Při narození trojčat se částky pojistného plnění zdvojnásobují.

Prostředky se v takovém případě rodičům hodí na úhradu podstatně vyšších nákladů na pořízení všeho potřebného pro miminka. S těmito vícenáklady maminky a tatínkové ve svých úvahách při plánování rodičovství obvykle nepočítají. Bezesporu představují významnou dodatečnou zátěž pro rozpočet domácnosti, kterou pojistné plnění od UNIQA odlehčí.

Počet vícečetných porodů v posledních letech významně stoupá. To souvisí zejména se stále se zvyšujícím věkem rodiček, který již překročil 30 let. Ve věku nad 30 let je přitom každý čtyřicátý porod vícečetný, zatímco u mladších žen je to každý šedesátý. Hlavní roli v tomto trendu hraje stále rozšířenější asistovaná reprodukce.




    



Žebříček nejlepšího pojištění podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky životního pojištění - zde

reklama

Spořicí účet + s výhodnou sazbou až 5,20 % p.a.více
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 5,3 % p.a. u měsíčního vkladuvíce




všechny články
Dále v rubrice

V jakém věku si Češi nejčastěji sjednávají životní pojištění?

Obrázek: Dohoda Malé děti jsou často nemocné, náctiletí se spíše zraní, se stoupajícím věkem rostou závažná onemocnění a riziko úmrtí. Fakta, která potvrzuje aktuální analýza České asociace pojišťoven. A podle které si životní pojištění sjednáváme v průměru...

Tipy pro daňové přiznání

Obrázek: Daňové přiznání Pro elektronické podání přiznání k dani z příjmu za rok 2023 zbývá necelý měsíc. Na co vše si dát pozor, abyste se vyhnuli chybám, se dozvíte v našem článku...

Nová česká poradenská banka startuje do ostrého provozu

Obrázek: Pobočka Partners Banky Na českém bankovním trhu začíná fungovat nová poradenská banka. Ta nabídne klientům směs moderních fintech technologií doplněných poradenstvím. Její unikátností bude nabídka i správa produktů od jiných bank a finančních institucí...

Produktové novinky bank v březnu aneb co nového pro nás banky připravily?

Obrázek: Produktové novinky Přinášíme vám pravidelnou informaci o tom, jaké produktové změny a inovace banky a pojišťovny provedly za uplynulý měsíc. Novinky v průběhu března letošního roku oznámily Air Bank, banka CREDITAS, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka...

všechny články v rubrice









   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz