Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Stále více Čechů není schopno včas splácet své dluhy

18.4.2013  |  Zdeněk Bubák
  


Stále více Čechů není schopno včas platit své dluhy. Na snímku mince.Již druhé čtvrtletí v řadě se zhoršuje schopnost českých domácností splácet své dluhy. Stále více lidem hrozí exekuce. A trend se neprojevuje jen v regionech postižených nejvyšší nezaměstnaností, ale ve všech krajích bez výjimky.

Nejvyšší nárůst počtu dlužníků (o 0,2 procentního bodu) zaznamenal Karlovarský kraj, kde není schopno splácet své závazky 14 % dospělých občanů. Údaje vyplývají z evidence sdružení SOLUS, které právě závazky po splatnosti sleduje. K 31. 3. 2013 včas své závazky nezaplatilo 8,15 % všech dospělých obyvatel (ve srovnání s 8,05 % evidovaných k 31. 12. 2012).

Nejhůře splácejí dluhy lidé v Ústeckém krajiDlouhodobě nejhorší situace se splácením dluhů je v Ústeckém kraji. Své závazky zde u členů sdružení SOLUS není dlouhodobě schopno platit 14,85 % dospělých obyvatel kraje.

Desetiprocentní hranici překračuje také Karlovarský kraj (13,75 %) a Liberecký kraj (11,08 %). Nejméně potíží se splácením závazků eviduje sdružení SOLUS naopak na Vysočině a ve Zlínském kraji, kde nedosahuje podíl osob s dluhem po splatnosti ani 6 %.

„Zejména v nejvíce problematických krajích přispívá sdružení SOLUS významně k omezení dalšího růstu zadlužení. Naši členové odmítají v těchto krajích měsíčně tisíce žádostí o poskytnutí úvěru či jiné služby s odloženou splatností od osob, které již u jiného člena mají závazek po splatnosti,“ uvádí k aktuálním statistikám Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Podíl počtu osob se závazkem po splatnosti v registru SOLUS na celkovém počtu obyvatel ve věku 18 let a více v jednotlivých krajích:
Podíl počtu osob se závazkem po splatnosti v registru SOLUS - mapa ČR s % podílem dle krajů.
 Zdroj: SOLUS

Sdružení SOLUS sdružuje 41 společností. Je mezi nimi 18 nebankovních finančních institucí, 12 bank, 3 stavební spořitelny, 4 telekomunikační operátoři, 2 energetické společnosti, 1 velkoobchodní řetězec a 1 pojišťovna.
    


Související články:
Česká spořitelna nabídne hypotéku do 90 % hodnoty nemovitosti pro financování prvního bytu za výhodnou cenu

UniCredit Bank uhradí při sloučení úvěrů sankce původních věřitelů za klienta

Půjčit si na to nebo ono, a kdy? Co národ, to jiný názor

Češi si zvykli nakupovat to nejlevnější. Tržby v maloobchodě hlásí pokles

Refinancování úvěru si můžete spočítat a zařídit online

Kalkulačka Vám najde nejvýhodnější hypotéku - zde
Kalkulačka spotřebitelských úvěrů, nejvýhodnější bankovní půjčky - zde

všechny články
Dále v rubrice

Česká spořitelna nabídne hypotéku do 90 % hodnoty nemovitosti pro financování prvního bytu za výhodnou cenu

Obrázek: Česká spořitelna Česká spořitelna chce pomoci mladým lidem, kteří si poprvé pořizují byt na hypotéku. Připravila pro ně novou nabídku s názvem „Prvobydlení“. Půjde o hypotéku s LTV do 90 %, při které zájemcům stačí...

Za cestování do práce utratí Češi v průměru více než tisícovku měsíčně

Obrázek: Cestování autem Za dopravu do práce pravidelně platí 84 % pracujících Čechů. V průměru za tuto položku vydají každý měsíc 1 027 Kč. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro úvěrovou...

Úrokové sazby u hypoték aktuálně snížila Fio banka a Air Bank

Obrázek: Dům Přinášíme vám aktuální informace o změnách úrokových sazeb u hypoték. Úrokové sazby u hypoték snížila tento týden Fio banka a Air Bank. U Fio banky se snížení sazby týkalo tříleté a pětileté fixace...

Ceny pronájmů bytů a domů v České republice rostou

Obrázek: Byty Ceny nájmů rostou, bydlení ve vlastním je stále složitější a hůře dosažitelné. Jak na tom jsou Češi v porovnání s ostatními zeměmi a jaké to má důsledky na současný trh s nemovitostmi?...

všechny články v rubrice


   
 
Nejlepší spořicí účet 3-4/2019
Spořicí účet od ING Bank
ING Bank


Finanční produkt roku 2018
Běžný účet od Equa bank
Equa bank


Cena veřejnosti roku 2018
Spořicí účet od Banky CREDITAS
Banka CREDITAS
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz