Platební bilance za duben si meziročně pohoršila

Běžný účet platební bilance skončil za duben přebytkem 17,7 mld. korun, což je výrazně horší výsledek než za stejné období předchozího roku, kdy bilance vykázala kladné saldo téměř 30 mld. korun.

Výplata dividend z přímých zahraničních investic ve výši 6,5 mld. korun pomohla k tomu, že bilance prvotních důchodů dosáhla schodku 11,6 mld. korun. V mírném záporu zůstaly i druhotné důchody, a to i přesto, že příliv z prostředků EU přesáhl jejich odliv o 4,2 mld. korun. Za kladnou dubnovou bilancí tak stál zejména obchod se zbožím a službami, který vykázal přebytek 32,2 miliard korun. I ten je ale meziročně o téměř 5 mld. korun nižší než ve stejném období před rokem.

V kumulativní bilanci za posledních dvanáct měsíců běžný účet vykázal mírný deficit ve výši 2,6 mld. CZK. V nadcházejících měsících se bude na bilanci běžného účtu více projevovat dividendová sezóna, která ji bude srážet dolů. Nicméně v celoročním vyjádření by běžný účet měl vykázat přibližně stejný přebytek než loni, přičemž samotná bilance zboží a služeb si oproti roku 2018 v průměru polepší.

Autor:
MONIKA JUNICKE
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.


Komerční banka  |  13.6.2019


PředchozíDalší
 




Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374
Email: redakce@finparada.cz