Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Otázky a odpovědi na téma: Levné půjčky na obzoru

9.11.2012  |  Zdeněk Bubák


Portál Peníze.cz se zaměřil v článku s názvem "Nové banky na lovu klientů. Návnada: levné půjčky" na současný trh spotřebitelských úvěrů. Součástí článku jsou i odpovědi šéfredaktora Finparády Zdeňka Bubáka na otázky serveru Peníze.cz. Přinášíme Vám plné znění otázek a odpovědí.

Co je podle Vás příčinou toho, že výše marží u půjček a spotřebitelských úvěrů bank v České republice výrazně přesahují běžný průměr v Evropské unii?

Za vyššími maržemi ze spotřebitelských úvěrů je jednak určitá setrvačnost v uvažování bank, kdy dříve byly vyšší marže oprávněné vzhledem k malé zkušenosti se spotřebitelskými úvěry a také vzhledem k malé historii půjčování, ale nyní už tolik oprávněné nejsou, a jednak to, že naše banky oproti západním kolegyním více získávají z pasivních obchodů (vkladů) než z aktivních obchodů (úvěrů), tzn. nemusí se tolik snažit snižovat sazby u půjček, protože půjčky nejsou jejich hlavním byznysem, a proto není v nabídce půjček vysoké konkurenční prostředí. České banky totiž mají mnohem vyšší podíl vkladů k úvěrům než západní banky (což je na druhou stranu zdravé a díky tomu jsou naše banky stabilnější).

Nové banky - např. Air Bank, Zuno či Equa - se snaží svou nabídkou půjček vymezovat vůči velkým hráčům - budou podle Vás klienti na jejich nabídku slyšet?

Na jejich nabídku určitá část klientů uslyší. Ale bude to jen část, tj. ti s vyšším vzděláním, mladší a ti, kteří se o problematiku financí více zajímají (řekněme něco mezi deseti až dvaceti procenty klientů velkých bank, kteří si od nich vzali půjčku).

Můžeme čekat nějakou reakci velkých bank na tuto situaci, která by se projevila ve snížení jejich marží, nebo spíše přijdou s krátkodobými akčními nabídkami, ale na současném stavu se nic příliš nezmění?

Myslím, že už reagují, např. ČS, ČSOB a UniCredit bank, a to v podobě peněžních bonusů k půjčce, bonusů v podobě předčasného splacení zdarma apod. ( více jsme o tom psali na Finparádě zde nebo zde). Každopádně slíbit nižší úrokovou sazbu, jako to udělala Equa bank nebo Air Bank, na to si velké banky zatím netroufly.

Odborníci kritizují banky za to, že ve svých sazebnících sice uvádějí lákavé úroky s dovětkem "od", drtivá většina klientů má ale přidělený úrok podstatně vyšší. Jak se na tento problém díváte?

Z pohledu banky je to pochopitelné, protože každý klient je jinak rizikový, a pokud nebude splácet, je třeba ztrátu z něčeho pokrýt. Nicméně pro klienta je to nepřijatelné, protože se v nabídce pak nemůže orientovat. Chování bank je však dáno nízkým konkurenčním prostředím v oblasti půjček, o kterém jsem se zmínil výše, a malé banky by jej tak mohly trochu zlepšit. Každopádně pokud má banka v ceníku sazbu od 7,8 % p.a. a skutečná sazba je většinou mezi 15 a 16 % p.a., tak to není dobře. Toto by se mělo změnit a je úkolem novinářů na to stále poukazovat (viz článek na Finparádě zde).

Celý článek "Nové banky na lovu klientů. Návnada: levné půjčky" na Penize.cz najdete zde.




    



Kalkulačka Vám najde nejvýhodnější hypotéku - zde
Přehled celé nabídky úvěrů - zde




všechny články
Dále v rubrice

Vlastní bydlení je u nás pro mladé nedostupné, stát by se mohl inspirovat u sousedů

Obrázek: Dům a klíče Dostupnost vlastního bydlení se v Česku každým rokem zhoršuje. V rámci Evropy patříme k zemím, kde z průměrného platu musí lidé na nový byt šetřit nejdéle. Tristní stav dopadá na všechny, mnohem větší problémy to ale působí čerstvým absolventům nebo mladým rodinám s dětmi...

Jaké nabízí odměny banky v květnu?

Obrázek:Běžné účty slevy a bonusy Air Bank nabízí svět výhod Unity. Česká spořitelna a UniCredit Bank vám dá odměnu za půjčku. Jaké výhody a odměny nabízejí banky v květnu? Přehled slev a bonusů najdete v našem článku.

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Obrázek: Dům a smlouva Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením...

Jak financovat nemovitost bez hypotéky

Obrázek: Hypotéka Financování bydlení bez hypotečního úvěru. Možností je několik. Jaké to jsou a jaké mají klady a zápory?

všechny články v rubrice









   
 
Minutová půjčka
Minutová půjčka od 4,8 % p.a.
Raiffeisenbank




Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz