Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Rozmach smartbankingu v českých bankách

12.4.2012  |  Zdeněk Bubák


Bankovnictví pro chytré mobilní telefony, tzv. smartbanking, je spolu s bezkontaktními platbami považováno za vlajkovou loď současných inovací v bankovním odvětví. Zeptali jsme se jednotlivých bank, které smartbanking nabízejí, jak se tato služba rozvíjí a kolik si již získala zájemců.

První nabídly smartbanking v první polovině loňského roku Fio banka a UniCredit Bank. Po nich následovaly v létě Citibank a Equa bank a koncem roku se přidala GE Money Bank. Na začátku letošního roku nabídla smartbanking také ČSOB a Era / Poštovní spořitelna a po ní Česká spořitelna. mBank sice nabízela smartbanking již v roce 2011, ale aktivní transakce, tj. nejen prohlížení, umožnila až nedávno.

Fio banka

Aplikaci smartbankingu si u Fio banky stáhlo již zhruba 10 tisíc lidí a asi polovina, tj. 5 tisíc, si zvolila i aktivní přístup k účtu (zbytek může využívat např. vyhledávání poboček nebo bankomatů, který je v aplikaci dostupný bez přihlášení).

Equa bank

Mluvčí Equa bank Kateřina Pospíšilová říká: Jsme velmi spokojeni s tím, jak jsou využívány naše aplikace mobilního bankovnictví (jsou k dispozici pro Android i iPhone) - dosud si je stáhlo a využívá je zhruba 50% našich klientů, tedy přibližně 6 500 lidí."

GE Money Bank

GE Money Bank aplikace mobilního bankovnictví pro iPhone (iOS) a Android dala klientům k dispozici na přelomu roku. Za necelé tři měsíce (do konce března) si aplikaci pro iPhone stáhlo více než 7 tisíc uživatelů, aplikaci pro Android téměř 14 tisíc uživatelů, tj. celkem 21 tisíc klientů. Z dalších statistik můžeme uvést, že například v průběhu února se do Internet banky v mobilu uživatelé přihlásili 26 000krát (jedná se o souhrnný počet přihlášení přes aplikaci pro Android, iPhone nebo přes mobilní webový prohlížeč nainstalovaný v mobilu)," informoval o výsledcích smartbankingu v GE Money Bank její mluvčí Pavel Zúbek.

ČSOB a Era / Poštovní spořitelna

Klientů využívajících smartbanking od ČSOB a Ery také neustále přibývá, v současné době je to 28 tisíc aktivních uživatelů. Aplikaci si od lednového spuštění stáhlo 45 tisíc uživatelů, kteří učinili transakce v objemu více než 560 milionů korun. Lidé si na svých chytrých telefonech a tabletech nejčastěji zjišťují zůstatky na účtech a zobrazují šablony platebních příkazů.

„Uživatelů chytrých telefonů nejen u nás, ale i celosvětově rychle přibývá a z obrovského zájmu je jasné, že smartbanking byla aplikace, která jim velmi chyběla. Lidé ho využívají především pro jednodušší úkony, jako je zjištění stavu konta či jednorázové platební příkazy. Ukazuje se, že pro naše klienty se ze smartbankingu stal užitečný doplněk k internetovému bankovnictví, i když jej v dohledné době úplně nenahradí,“ říká Martin Štýber, výkonný manažer Vývoje finančních služeb ČSOB a Poštovní spořitelny. „Současně vidíme příležitost k většímu zpřístupnění účtů pro seniory, mezi kterými jsou smartphony a tablety v čím dá větší oblibě. Díky kompaktnosti a relativní jednoduchosti pro ně mohou být snadnějším nástrojem ke správě účtu,“ doplňuje Martin Štýber.

Stáhnout aplikaci Smartbankingu od ČSOB a Ery pro smartphony a tablety s operačním systémem iOS a stále nejpopulárnějším Android mohou klienti již od 1. ledna. Aplikace je dostupná zdarma ke stáhnutí z App Storu, Google play, nebo Samsung Apps. ČSOB a Era ve spolupráci s vývojáři do budoucna plánují další vylepšení a rozšíření funkčností, mezi jinými se plánuje i zpřístupnění pro platformu zařízení se systémem Windows Phone 7.5 a optimalizace aplikace pro tablety s OS Android 3.0 a vyšší.

Česká spořitelna

Aplikaci SERVIS 24 Mobilní banka pro iPhony nabízí banka od konce února. V první fázi se banka zaměřila na uživatele iPhone. Podle reakcí a zájmu klientů je banka připravena nabídnout aplikaci i pro jiné mobilní platformy. Aplikaci v současné době aktivně využívá téměř 20 000 klientů. Aktivní platební operace vyzkoušelo přes 10 000 klientů, kteří provedli operace v řádech několika milionů korun.

Dalšími bankami, které smartbanking nabízejí jsou mBank, UniCredit Bank a Citibank. mBank prozatím nemá vzhledem k nedávnému spuštění aktivních transakcí čísla o počtu uživatelů k dispozici a zbývající banky do uzávěrky článku informace redakci Finparády nedoručily.

Počet klientů smartbankingu podle bank k dubnu 2012

Zdroj: Banky

Zajímavostí je, že ačkoliv ČSOB a Era / Poštovní spořitelna zahájila provoz smartbankingu téměř nejpozději
(kromě České spořitelny), podařilo se jí získat pro tuto službu nejvíce klientů. Je však třeba říci, že má více klientů než ostatní banky, které jsou s ní porovnávány (kromě České spořitelny).

Porovnejte si náklady na vedení účtu u českých bank zde.
    


Související články:
Raiffeisenbank spustila novou verzi mobilního bankovnictví. Vychází z aplikace Equa bank

Žebříček běžných účtů v září. Kdo je jedničkou?

Novinky v mobilním bankovnictví v září

Mastercard spustila službu Click to Pay. Nabízí jednodušší placení na internetu

Přehled všech svých půjček nově získáte na pobočkách České spořitelny. Na počkání a zdarma

Žebříček s nejlepšími osobními účty podle odborníků - zde
Kalkulačka Vám odpoví, která banka nabízí účet s nejnižšími poplatky - zde

všechny články
Dále v rubrice

Žebříček běžných účtů v září. Kdo je jedničkou?

Obrázek: Žebříček Finparády Na Finparádě došlo k aktualizaci žebříčku nejlepších běžných účtů na trhu. Jedničkou nadále zůstává Tom účet Plus od MONETA Money Bank, druhé místo patří Raiffeisenbank, na třetím místě se udržela...

Novinky v mobilním bankovnictví v září

Obrázek: Mobil Přinášíme vám informaci o tom, jaké změny či inovace v mobilním bankovnictví provedly tuzemské banky v uplynulém týdnu. Klienti Air Bank nově mohou propojit běžný účet s mobilní aplikací svým obličejem, klienti...

Mastercard spustila službu Click to Pay. Nabízí jednodušší placení na internetu

Obrázek: Mobil Společnost Mastercard na včerejší tiskové konferenci oznámila, že možnost zaplatit prostřednictvím služby Click to Pay je nyní k dispozici všem držitelům platebních karet Mastercard a této služby lze využít u téměř dvaceti...

Přehled všech svých půjček nově získáte na pobočkách České spořitelny. Na počkání a zdarma

Obrázek: Česká spořitelna Z průzkumu České spořitelny vyplynulo, že každý pátý klient si nebyl vědom existence kreditní karty, kterou získal obvykle v rámci nákupu zboží na splátky. Česká spořitelna proto klientům nyní na svých pobočkách zdarma...

všechny články v rubrice


   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz