Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...
ÚvodŽebříčekpřehledOsobní účtyFiremní účtyKartyS kartou v zahraničíPřímé bankovnictvíSlevy a bonusyPoradna

Radíme Vám

Běžný účet

Běžný účet je základním produktem každé banky nebo družstevní záložny. Jedná se o nástroj k zajištění hotovostního a bezhotovostního platebního styku.

K běžnému účtu je poskytována řada dalších produktů jako jsou debetní a kreditní karty, spořicí a úvěrové produkty. Ve většině případů je možné běžný účet ovládat pomocí internetbankingu a smartbankingu. Vklady na běžných účtech jsou ze zákona pojištěny, úroková sazba je však velmi nízká až téměř nulová. Běžný účet si může sjednat jak fyzická osoba, tak právnická osoba a je možné si jej sjednat také v cizí měně.

Účel

Běžný účet slouží zejména k (hotovostnímu i bezhotovostnímu) platebnímu styku. Klient disponuje se svými vloženými finančními prostředky. Tyto finanční transakce může klient aktivně provádět prostřednictvím vkladů, výběrů a převodních příkazů. Taktéž banka pravidelně poukazuje na účet nasmlouvané úroky a inkasuje (bankovní poplatky nebo různá penále). Na běžný účet lze ve většinou při splnění kritérií banky navázat všechny platební instrumenty, které banka nabízí. V platebním styku to jsou především trvalé příkazy, svolení k inkasu, vydání šeků k účtu, pořízení platební karty, internetového či telefonního bankovnictví.

Platební karty

Platební karty jsou nástroje určené k bezhotovostním platbám, které se nejčastěji vydávají fyzickým i právnickým osobám banky. Jejich součástí může být nadstandardní cestovní pojištění, bezplatné vstupy do letištních salónků, slevy a další služby. 

Internetové bankovnictví

Internetové bankovnictví nebo online bankovnictví je jedna z nejoblíbenějších metod obsluhy bankovních účtů a kontaktu klienta s bankou přes webové rozhraní. Pomocí internetového bankovnictví klient může flexibilně spravovat své bankovní účty a prostředky na něm. Pro klienta je výhodou rychlý a snadný přístup k účtu.

Jak vybrat správný účet?

Vybrat si běžný účet z rozmanité nabídky jednotlivých bank není jednoduchým úkolem. V dnešní době již má téměř každý občan sjednán alespoň jeden běžný účet. Při výběru toho správného účtu bychom měli zohlednit více faktorů. Je vhodné zvážit nejen výběr banky, ale především vlastní běžný účet..

Náklady na vedení účtu

Celkové měsíční náklady na vedení běžného účtu jsou prvním kritériem při výběru toho správného běžného účtu. Výška celkových nákladů bude závislá na Vaší transakční aktivitě a charakteru využívaných služeb. Je důležité se před výběrem účtu seznámit s ceníky jednotlivých bank.

Poskytované produkty

Tady je důležité sledovat komplexnost a univerzálnost produktové nabídky, jako např. jednotlivé druhy debetních i kreditních karet, šíře nabídky úvěrových i depozitních produktů, běžné i spořicí účty v cizí měně, typy fixací u hypotečních úvěrů, možné způsoby investování, pojištění k platebním kartám a další.

Poskytované služby

Komplexnost nabídky služeb - různé druhy elektronického bankovnictví, hotovostní i bezhotovostní způsoby plateb, služby k platebním kartám a jiné.

Dostupnost

Dostupnost bank se hodnotí nejen podle počtu poboček, bankomatů a vkladomatů, ale také poskytováním stále oblíbenějšího mobilního
a internetového bankovnictví, které nabízí klientům stále se rozšiřující možnosti ovládání účtu a dalších produktů vč. jejich online zřizování.
Žebříček nejlepších finančních produktů

Při výběru vhodného produktu Vám může být nápomocen Žebříček nejlepších finančních produktů, který je specialisty společnosti Scott & Rose sestavován na základě každodenního zpracování a analyzování mnoha dat a informací z oblasti finančního trhu.


Slovníček pojmů
Bankovní účet
Bankovní účet je finanční účet v bance, který zaznamenává finanční transakce mezi klientem a bankou a sleduje tak finanční situaci účtu. Bankovní účty mohou mít kladný neboli kreditní zůstatek, kdy banka dluží peníze zákazníkovi, nebo záporný tedy debetní zůstatek, když zákazník dluží bance peníze. Účty otevřené za účelem vkladů (kreditních zůstatků) jsou označovány jako depozitní účty, zatímco účty vedené za účelem půjček (debetních zůstatků) jsou označovány jako úvěrové účty.
Elektronické bankovnictví
Dle znění § 2 odst. 1 písm. d) zákona o platebním styku (zákon č. 284/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů) je platebním prostředkem, který je definován jako zařízení nebo soubor postupů dohodnutých mezi poskytovatelem a uživatelem, které jsou vztaženy k osobě uživatele a kterými uživatel dává platební příkaz.
Příjemce
Příjemcem se rozumí osoba, v jejíž prospěch banka peněžní prostředky převádí a která je konečným příjemcem peněžních prostředků.
Úhrada
Úhradou se rozumí operace prováděná na základě příkazu, který dal plátce své bance za účelem převedení peněžních prostředků ve prospěch příjemce.
Běžný účet
Účet, který slouží především k snadnější hotovostní i bezhotovostní správě, manipulaci a hospodaření s finančními prostředky (převody, platby, vklady).
IBAN
IBAN (International Bank Account Number) je mezinárodní tvar bankovního čísla účtu. V České republice má IBAN 24 alfanumerických znaků. Obsahuje kód země, kontrolní číslice, identifikační kód banky a číslo účtu.
Příkazce
Příkazcem se rozumí osoba, která dává bance příkaz k provedení úhrady nebo inkasní formy placení a která je oprávněna nakládat v případě úhrady s peněžními prostředky na účtu plátce a v případě inkasní formy placení s peněžními prostředky na účtu příjemce.
Číslo účtu v tuzemském platebním styku
Číslo účtu v tuzemském platebním styku obsahuje nejvíce 16 znaků. Je členěno na předčíslí, které obsahuje nejvíce 6 číselných znaků a základní část čísla účtu, která obsahuje nejméně 2 a nejvíce 10 číselných znaků. Předčíslí a základní část čísla účtu jsou v písemné formě zřetelně odděleny a samostatně zajišťovány matematickou kontrolou.
Kreditní karty
Tuzemské i mezinárodní platební karty všech typů (klasické, čipové a hybridní) vydané bankou nebo jinou úvěrovou institucí, u nichž jejich majitel nemusí uhradit své závazky bezprostředně, ale má nárok na čerpání revolvingového úvěru do sjednané výše.
SWIFT
SWIFT (Society for Worldwide Financial Telecommunications) je společnost pro celosvětové finanční telekomunikace plně vlastněná členskými bankami. Společnost provozuje mezinárodní komunikační síť, která umožňuje členským bankám rychlý a bezpečný přenos informací v mezinárodním platebním styku.
Debetní karty
Tuzemské i mezinárodní platební karty vydané bankou nebo jinou úvěrovou institucí, u nichž jsou transakce zaúčtovány bezprostředně poté, kdy banka obdrží zprávu o provedené transakci.
Mezinárodní platební karty
Mezinárodní platební karty všech druhů a typů (kreditní, debetní, charge, s hotovostní funkcí a s funkcí elektronických peněz, klasické, čipové, hybridní, a virtuální) vydané bankou nebo jinou úvěrovou institucí pro použití v ČR i v zahraničí.
Tuzemské platební karty
Tuzemské platební karty všech druhů a typů (kreditní, debetní, charge, klasické, čipové a hybridní) vydané bankou nebo jinou úvěrovou institucí pro použití na území ČR.








Zpravodajství - Bankovní účty
Jak banky brání klienty proti telefonátům falešných bankéřů?Česká spořitelna spouští Investice v Georgi. Umožní sestavit individuální investiční portfolio v mobiluBankovní identita spustila elektronické podepisování pro každéhoJaké změny připravila Raiffeisenbank v mobilní aplikaci?Produktové novinky bank v září aneb co nového pro nás banky připravily?Odměny bank v říjnu

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  

Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz
Spravovat souhlas s nastavením cookies