Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Odborníci radí, na co si dát pozor u mikropůjček. Navigátor bezpečného úvěru sestavil jejich žebříček

5.1.2018  |  Zdeněk Bubák, zpráva Navigátora bezpečného úvěru
  


Obrázek: MikropůjčkyProjekt Navigátor bezpečného úvěru se tentokrát zaměřil na tzv. mikropůjčky, tj. zjednodušeně řečeno na úvěry v malých objemech a na krátkou dobu. Na základě výsledků své analýzy Navigátor varuje zájemce o mikropůjčku před propastnými rozdíly mezi jednotlivými poskytovateli. Jako nejlepší mikroúvěr byl ohodnocen produkt od České spořitelny, která jej ale poskytuje jen svým stávajícím klientům. Na dalších vedoucích místech žebříčku se umístili tito poskytovatelé půjček: Kamali, VATAONLINE, Zaplo a Credit Star Czech.



Podle Navigátora bezpečného úvěru se velká část tzv. šedé zóny poskytovatelů spotřebitelských úvěrů v posledních letech přesunula k mikropůjčkám. Mezi jednotlivými poskytovateli jsou však velké rozdíly. Navigátor upozorňuje na to, že i využití úvěrů v malých částkách může vést k velkým problémům.

Podívejte se na nabídku mikropůjček v Česku zde



Jasná dominance několika klientsky orientovaných poskytovatelů mikroúvěrů



Studie Navigátor bezpečného úvěru 2017 v oblasti mikropůjček ukázala, že trhu s mikropůjčkami dominuje několik klientsky orientovaných poskytovatelů.

Vítězi v této kategorii se podle Navigátora staly Česká spořitelna s produktem Peníze na klik (který je ale poskytován jen stávajícím klientům České spořitelny), a společnost Home Credit se svou půjčkou Kamali. Nejenže poskytují úvěry za nejlepší cenu, a to včetně poplatku za případné prodloužení, ale jejich produkty jsou také nejtransparentnější s proklientsky založenými sankčními podmínkami. Na dalších místech se umístila VATAONLINE, Zaplo a Credit Star Czech.

Kalkulačka Vám najde nejvýhodnější hypotéku - zde
Kalkulačka spotřebitelských úvěrů, nejvýhodnější bankovní půjčky - zde


„Pokud se podíváme na bodový zisk v hodnocení mikroúvěrů Navigátorem, pak obě vítězící společnosti předstihly své konkurenty, je zřejmé, jak zásadní rozdíly jsou mezi poskytovateli tohoto druhu úvěrů. První výrazné diferenciace jsou již v samotné ceně úvěru, kdy rozdíly dosahují až stovek procent. Nejinak je tomu v případě sankcí a dalších podmínek úvěrů,“ vysvětluje Zdeněk Soudný, tiskový mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru.

„Apelujeme na spotřebitele, aby těchto úvěrů využívali v přiměřené míře a v případě nutnosti vybírali pouze z kvalitních poskytovatelů mikroúvěrů. Ačkoli se může zdát, že v případě půjčení částky nižší 5 tisíc korun jsou rizika malá, opak je pravdou a především v případě opakování tohoto úvěru se spotřebitelé u nekvalitních poskytovatelů úvěrů dostávají do vleklých problémů,“ doplňuje Soudný.   

To ostatně potvrzují také občanské poradny, které stále častěji řeší problémy klientů s mikroúvěry – neschopnost splácet, přeúvěrování, ale také nátlak poskytovatelů mikropůjček a sankce, kterou jsou v mnoha případech fatální.

Rady Navigátora: na co si dát pozor, když si jdu pro mikropůjčku


  1. Spočítejte si, kolik skutečně za úvěr zaplatíte. Nezapomeňte do ceny započítat nejen měsíční splátky v délce jejich trvání, ale také všechny poplatky.
  2. Dejte si pozor na to, jak často budete splácet. Mnoho poskytovatelů uvádí sice opticky nízké splátky, ale ve čtrnáctidenní či dokonce týdenní frekvenci! 
  3. Zaměřte se na sankční podmínky. Včas nesplacený mikroúvěr se může prodražit. 
  4. Zaměřte se také na možnost odložit splátku či prodloužit splatnost úvěru. Někteří poskytovatelé tuto možnost nabízejí, někteří si ji nechají výrazně zaplatit, a u některých není možná vůbec. 
  5. Pozor na smluvní a obchodní podmínky. Řiďte se pravidlem – čemu nerozumím, to nepodpisuji. Mikroúvěr dnes můžete získat od transparentní společnosti, které stačí jednoduchá a jasná smlouva. 
  6. Pokud budete o půjčku žádat přes telefon, pozor na zpoplatněné linky! Nabízí-li někdo mikropůjčku skrze placenou linku, jděte jinam. Není to seriózní.

Hodnocení proběhlo u 30 poskytovatelů mikropůjček



Výpočet hodnoty indexu Navigátoru pro nový typ spotřebitelského úvěru, který získává na oblibě mezi spotřebiteli i poskytovateli, byl proveden pro 30 poskytovatelů. Je možné, že v tomto segmentu dojde k redukci počtu subjektů v důsledku skončení přechodného období dle nového Zákona. Zřejmá je dominance několika klientsky nejpřívětivějších poskytovatelů. Protože tento segment cílí na méně likvidní spotřebitele např. poskytováním půjček před výplatou, je vyšší i riziková přirážka. Zásadním zjištěním jsou výrazné rozdíly ve smluvních podmínkách, a především v ceně takovéhoto krátkodobého úvěru mezi poskytovateli.

Navigátor bezpečného úvěru 2017: Celkové výsledky mikroúvěrů



Tabulka: Navigátor bezpečného úvěru - mikropůjčky - 2017
Zdroj: Navigátor bezpečného úvěru


      
  





všechny články
Dále v rubrice

Produktové novinky bank v dubnu aneb co nového pro nás banky připravily?

Obrázek: Bankovni produkty Přinášíme vám pravidelnou informaci o tom, jaké produktové změny a inovace banky a pojišťovny provedly za uplynulý měsíc. Novinky v průběhu dubna letošního roku oznámily Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, mBank, Komerční banka, MONETA Money Bank...

Průmyslová metalurgická řešení pro podniky - Co je důležité vědět?

Obrázek: Konstrukce a jeřáb V současném podnikání je výběr spolehlivých a efektivních metalurgických řešení klíčový pro úspěšné fungování podniku. Použití ocelových konstrukcí ve stavebnictví, výrobě a dalších odvětvích umožňuje nejen zvýšit kvalitu a životnost objektů, ale také výrazně snížit...

Končí vám letos fixace hypotéky? Podívejte se, jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízejí

Obrázek: Domeček, klíče a smlouva Rok 2025 přináší pro řadu majitelů nemovitostí, kteří splácejí hypotéku, konec fixace úrokové sazby jejich úvěru. Odhaduje se, že v tomto roce bude končit pětiletá fixace hypoték z roku 2020 a sedmi a osmileté fixace z let 2017 a 2018. V důsledku toho může dojít...

Blíží se termín pro elektronické podání daňového přiznání. Jak vypočítat daň z příjmů?

Obrázek: Počítání na kalkulačce I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům...

všechny články v rubrice









   
 
PRESTO půjčka od UniCredit Bank
Úrok už od 4,49 % p.a.
UniCredit Bank


Nejlepší penzijní spoření
ZaVodou by Conseq
Allianz pojišťovna




Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  

Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz
Spravovat souhlas s nastavením cookies