Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Pět tipů jak investovat nejen v době krize

25.5.2020  |  Zdeněk Bubák, zpráva Europa Investment Property
  


Obrázek: InvesticeVzhledem k mimořádným okolnostem se může zdát, že v oblasti investic se objevuje stále více otázek, a žádné záruky. Pořád ale platí, že investování je jedna z možností, jak si zajistit stabilní příjem. Do čeho v době zpomalení ekonomiky investovat, a jakých základních pravidel se držet?


Jak tedy za současné situace nejlépe investovat a jakých pravidel se držet?

1. Nízké riziko



U investic platí jednoduchá úměra – čím menší riziko, tím nižší výnosy. V případě zpomalení ekonomiky ale není v oblasti investic vhodná doba na experimentování. Proto platí, že tou nejlepší strategií je bezpečný přístup, kdy nebudeme přebírat žádná významná rizika. To zahrnuje zamezení investic do společností, které jsou vysoce zadlužené nebo spekulativní. Naopak by investice měli jít do společností s dobrým cash flow a nízkým zadlužením, a to v oblastech, které budou fungovat bez ohledu na finanční situaci, případně necyklických průmyslových odvětví (potraviny, kosmetika, apod.). Nízké riziko představuje také investice do konzervativního podílového fondu, kde je velmi malá šance, že se „spálíte“.

2. Diverzifikace



V případě investování je vhodné mít kapitál rozložený, a nesázet na jednu kartu. Může se jednat o diverzifikaci napříč odvětvím, která vás ochrání před ztrátou, pokud určitý produkt ztratí hodnotu. Stejně důležitá je diverzifikace napříč třídami aktiv. V rámci diverzifikace se podílové fondy zaměřují na akciové či dluhopisové tituly, jiné typy zase na reality i komodity jako drahé kovy, energie, zemědělské produkty a mnoho dalších. „Diverzifikovat je vhodné nejen typově, ale také časově a geograficky. Přínosy takového nastavení investic a podnikání se vždy nejvíce ukážou právě v těžkých obdobích, kdy je právě diverzifikace portfolia jedním z účinných způsobů řízení volatility,” říká Filip Navrátil ze společnosti Europa Investment Property.

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde


3. Dlouhodobost



Dlouhodobé investice jsou odolnější vůči výkyvům na finančních trzích. I tento typ investice může kolísat, ale z dlouhodobé perspektivy jsou dočasné výkyvy nepodstatné. V průběhu dlouhodobého investování mohou ceny sice kolísat, ale při bližším zkoumání zjistíte, že ceny se v dlouhodobé křivce pohybují nad inflací. Vhodný investiční horizont je deset let a více,  kdy se může projevit takzvané složené úročení. To znamená, že v průběhu investice získáváme úrok nejen z původního vkladu, ale i úroky z připsaných úroků.

4. Investice hmotného charakteru



@@Adverts_middle@@Z psychologického pohledu jsou lidé v době zpomalování ekonomiky otevřenější do investic hmotného charakteru v podobě nerostných surovin i nemovitostí. Investice do nemovitostí nejsou předmětem rychlého zbohatnutí, ale mohou přinést stabilní příjem v řádu jednotek % ročně, protože jsou méně citlivé na kolísání hodnoty a výnosové míry. Nemovitosti jsou tak zajímavou protiinflační investicí, neboť v okamžiku, kdy významněji roste cenová hladina, růst cen nemovitostí zpravidla tuto inflaci překoná. I v případě nemovitostí je dobré myslet na diverzifikaci portfolia, a rozložit investice do různých oblastí, jako jsou ubytovací zařízení, apartmány, hotely, kanceláře  apod. „Zpomalení ekonomiky v oblasti realit zároveň může mít pro investory pozitivní efekt, kdy developerské firmy mohou stavět za ceny v krizi, čili levněji a předávat k užívání nájemníkům i majitelům budou po krizi,“ doplňuje Filip Navrátil.

5. Pravidelnost



Pravidelná investice, kterou umožňují například podílové fondy, dokáže v průběhu času vyrovnat výkyvy způsobené proměnlivostí kapitálových trhů. Poklesy cen jsou tak při pravidelném investování po čase kompenzovány růstem. V době zpomalení ekonomiky se investice může vyplatit, neboť poklesy v počáteční fázi investování jsou obvykle vystřídány růstem hodnoty v dalších fázích, a pozitivní příspěvek reinvestovaných zisků při pravidelném a dlouhodobém investování roste. Po určitém čase, někdy již po prvním roce, dochází navíc v případě pravidelných investic k odpuštění či snížení vstupních poplatků.

Poznámka:
Při přípravě článku jeho autor vycházel z aktuálně dostupných ekonomických informací. Článek neslouží k poskytování osobního investičního poradenství, nepředstavuje investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani nabídku na uzavření smlouvy podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Před rozhodnutím k nákupu jakéhokoliv produktu vám proto doporučujeme kontaktovat investičního poradce nebo osobního bankéře, který vám poskytne více informací o produktech a doporučí, jestli se konkrétní produkt hodí k vašemu rizikovému profilu a do vašeho portfolia. Investiční nástroje uvedené výše nezaručují návratnost vložené investice. Hodnota investice může v čase kolísat, v závislosti na typu investice i výraznějším způsobem.


      
  





všechny články
Dále v rubrice

Žebříček podílových fondů na Finparádě za měsíc duben

Obrázek: Pódium vítězů Podílový fond je soubor majetku (například akcií a dluhopisů), který je obhospodařován investiční společností. Jde o tzv. kolektivní způsob investování. Na Finparádě se zaměřujeme na podílové fondy z nabídky tuzemských pojišťoven a bank...

Přehled dluhopisů na Finparádě za měsíc duben

Obrázek: Ilustrace robo advisor Dluhopis, nebo také obligace či bond, je druh cenného papíru, který je pro investory jednou z možností zhodnocení peněz a pro vydavatele možností, jak si výhodně zajistit dlouhodobější zdroj financování. Na Finparádě se zaměřujeme na dluhopisy...

Zvyšte výnos, investujte

Investování začíná být pro mnoho Čechů populární. Úrokové sazby u běžných vkladových produktů se dále snižují, a tak se není čemu divit. Jaké jsou rady pro snížení rizika u investování?

Menší riziko a větší výnos: Jak rozumně rozdělit investice a dosáhnout stabilního růstu

Obrázek: Laptop investování Žít z výplaty do výplaty je čím dál tím častějším tématem napříč českou společností. Nejhůř je na tom zatím Generace Z, která je vesměs smířená s tím, že v životě bude hledat jiné a daleko snáz dosažitelné hodnoty, než je soukromé vlastnictví bytu...

všechny články v rubrice









   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz