Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Cena bitcoinu pokračuje v růstu na nová historická maxima. Vyplatí se nákup bitcoinu?

14.3.2024  |  Tomáš Smetana, zpráva Freedom24 | foto: Pixabay
  


Je už pozdě nakupovat Bitcoin? Zdá se, že tato kryptoměna v nadcházejících týdnech překoná své historické maximum díky nárůstu zájmu, který byl způsoben schválením prvních na ni navázaných ETF (na burze obchodovaných fondů) začátkem letošního roku v USA a teď nově i ve Velké Británii. Mnozí investoři tyto regulatorní posuny berou jako signál k nákupu.


Vzhledem k nedávnému růstu hodnoty Bitcoinu a očekávání překonání jeho rekordní hodnoty vyžaduje rozhodnutí do něj investovat důkladné pochopení dynamiky trhu a souvisejících rizik. Bitcoin vykazuje v průběhu času výrazný růst, a to i pro ty, kteří kryptoměnu nakoupili za nejvyšší ceny. Je však velmi důležité si uvědomit, že minulá výkonnost nezaručuje budoucí výnosy.

Blížící se půlení, které je naplánováno na 29. dubna, obvykle vyvolává mezi investory optimismus a často vede k růstu ceny Bitcoinu. K halvingu dochází zhruba každé čtyři roky, naposledy v letech 2020, 2016 a 2012. Během 12 měsíců následujících po předchozích třech půleních vzrostla cena Bitcoinu o 8 069 %, 284 % a 559 %. Tato událost vytváří tlak na nabídku, jelikož zpomaluje rychlost, s jakou na trh vstupují nové bitcoiny, a letošní půlení nastane v době, kdy poptávka prudce roste. To naznačuje, že se tempo, jakým vznikají nové bitcoiny, zpomalí, což může zvýšit jejich nedostatek a poptávku.

Graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin
Autor: Kurzy.cz
= Pro zvětšení klikněte na obrázek =

Spuštění bitcoinového spotového ETF je mimořádně významnou událostí pro celý kryptosvět a vytváří nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. ETF od titánů z Wall Street, jako jsou BlackRock a Fidelity, investují přímo do bitcoinu a skupují stále větší část dostupné nabídky. Od začátku února bylo prostřednictvím spotových bitcoinových burzovně obchodovaných fondů (ETF) denně nakoupeno přibližně 3500-4300 BTC, přičemž denní produkce činí přibližně 900 BTC. Tato značná poptávka převyšuje dostupnou nabídku na trhu, což podporuje růst cen. Očekává se, že po dubnovém půlení, kdy se bude denně těžit pouze 450 BTC, se nedostatek nabídky ještě prohloubí. Taková nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou zdůrazňuje potenciál dalšího růstu cen v blízké budoucnosti. Investoři by tedy měli mít dynamiku nabídky při zvažování svých investičních strategií do bitcoinu na paměti.

Je také třeba vzít v úvahu, že trh možná již ovlivnilo nadcházející půlení. Očekávání snížení nabídky a jeho potenciální dopad na ceny mohly ovlivnit chování investorů a dynamiku trhu před samotným půlením. V některých případech, kdy dochází k dlouho očekávaným událostem, jako je právě halving, může dojít k jevu "sell the news", kdy pak investoři prodávají své pozice, což vede k dočasnému poklesu cen. Podobný efekt jsme již zaznamenali v lednu 2024, kdy skutečné uvedení spotového ETF na trh, vedlo k hromadnému prodeji. Ačkoli tedy půlení může mít v dlouhodobém horizontu býčí důsledky, je důležité si uvědomit, že její skutečný výskyt nemusí nutně vést k dalšímu růstu cen bezprostředně poté v lokální perspektivě.

Z hlediska technické analýzy je trend velmi silný, bitcoin roste téměř bez výrazných pullbacků a v rámci růstových trendů prochází lokálními konsolidačními fázemi. Vzhledem k tomu, že se bitcoin obchoduje kolem 65 000, stojí za to sledovat lokální support na úrovni 60 000, protože pokud se nad ním neudrží, je možný pullback směrem ke spodní hranici růstového kanálu. Mírnější scénář navrhuje přechod do konsolidace poblíž maxim na úrovni 69 000 s pokusy o jejich aktualizaci po půlení.

Závěrem lze říci, že ačkoli vyhlídka na překonání historického maxima Bitcoinu může pro investory představovat atraktivní příležitost, je důležité přistupovat k trhu obezřetně. Kryptoměnové prostředí je dynamické, vysoce volatilní a neustále se vyvíjí, takže k jeho úspěšnému zvládnutí je zapotřebí ostražité sledování a přizpůsobivost.

Investovat můžete na platformě Freedom24, která má přístup na více než 15 akciových trhů včetně USA, Evropy nebo Hongkongu. Broker nabízí investování do akcií, ETF, dluhopisů, futures a amerických opcí. Freedom24 současně poskytuje možnost spoření.

Žebříček podílových fondů Obrázek: Pokračuj
Kalkulačka podílových fondů Obrázek: Pokračuj
Sjednání investic Obrázek: Pokračuj      
  Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde
všechny články
Dále v rubrice

Stagnují letos dluhopisy a dluhopisové fondy?

Obrázek: Graf akcie Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení...

Proč se zajistit na stáří investováním?

Obrázek: Laptop investování Do důchodu se neprošetříme a nemůžeme se ani spolehnout na to, že se o nás postará stát. Jedná se o známá a často opakovaná fakta, která dokládá několik jednoduchých čísel. Stejně tak existuje několik úvah, co s tím každý z nás může udělat. Více se dozvíte v našem článku...

Jaké jsou výhledy indexu S&P 500 na rok 2024?

Obrázek: Akcie Výhledy indexu S&P 500 na rok 2024 jsou mezi prognostiky značně rozdílné. Hrozí, že by index mohl zakončit rok níže, než je jeho závěrečná cena v roce 2023? Více se dozvíte v komentáři finančních analytiků investiční platformy a aplikace provozované společností Freedom24...

Žebříčky spořicích účtů a termínovaných vkladů v květnu

Máme pro vás květnový žebříček spořicích účtů a termínovaných vkladů. Nejvýhodnější sazbu na spořicím účtu nabízí Partners Banka. Kde aktuálně dostanete nejvyšší sazby u těchto produktů, se dozvíte v našem článku...

všechny články v rubrice

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz