Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Které lokality na tuzemských silnicích jsou pro motoristy nejrizikovější? Situaci mapuje Allianz Automapa

12.10.2012  |  Michal Bubák


Allianz pojišťovna zahájila loni na podzim svůj projekt „Allianz Automapa“ a dvakrát do roka - vždy na jaře a na podzim - mapuje nejkritičtější lokality na tuzemských silnicích. Současné podzimní hodnocení v sobě nově zahrnuje i kritické křižovatky, při jejichž průjezdu by si měli motoristé dávat obzvlášť pozor. Allianz Automapa vychází z veřejně přístupné databáze dopravních nehod s vážnými následky v podobě těžkých zranění nebo úmrtí v České republice a jejich lokalizace.

„Projekt sleduje dopravní nehody s těžkými následky, které se udály za poslední tři roky a jejichž vzájemná vzdálenost nebyla větší než 100 metrů. Pořadí rizikových lokalit bylo stanoveno podle čtyř hlavních kritérií: počet nehod, při kterých došlo k smrtelnému, nebo těžkému zranění; závažnost těchto zranění; počet osob, které úrazy utrpěly a konečně počet ostatních nehod v dané lokalitě, třeba i bez jakéhokoliv zranění. Takto identifikované nehodové lokality byly zařazeny do jednotlivých krajů,“ vypočítává Tomáš Vysoudil, člen představenstva Allianz a místopředseda správní rady Allianz nadačního fondu, který Allianz Automapu inicioval a jehož hlavní náplní je právě bezpečnost silničního provozu.

V nejkritičtějších 20 lokalitách České republiky se vyskytuje nejčastěji Olomoucký a Zlínský kraj – celkem třikrát, dva zástupce pak mají Moravskoslezský, Plzeňský, Královéhradecký, Pardubický a Středočeský kraj. Jedenkrát se ve statistice objevuje Jihomoravský, Jihočeský, Ústecký a Liberecký kraj. Naopak Karlovarský kraj a Vysočina se mezi nejkritičtějšími lokalitami nevyskytují vůbec.

Silnice u Makotřas ve Středočeském kraji je patrně tou nejrizikovější

Nejnebezpečnější lokalitou, která se od loňského hodnocení bohužel nezměnila, je opět silnice u Makotřas ve Středočeském kraji. V této lokalitě se stalo nejvíce sledovaných závažných nehod, jejichž důsledkem byla smrtelná a těžká zranění. Přitom všechny se staly během dne a jejich dalším častým a společným znakem byl náraz do pevné překážky. Zdejší komunikace se jeví jako zvlášť nebezpečná za mokra či mrholení, což byl podružný společný znak většiny nehod. O tom, že jde o nebezpečnou lokalitu, svědčí i to, že jsou zde registrovány i další nehody, které pro svoji menší závažnost nepodléhají hodnocení v  projektu.


20 nejrizikovějších lokalit ČR v letech 2009 – 2011
Silnice číslo Katastr
1 7 Makotřasy
2 11 Třebechovice pod Orebem
3 50 Staré Hutě
4 44 Bělá pod Pradědem
5 22 Číhaň
6 35 Olomouc
7 11 Havířov
8 47 Lipník nad Bečvou
9 47 Bezměrov
10 30 Ústí nad Labem
11 57 Město Albrechtice
12 1 Rousínov
13 49 Vizovice
14 9 Dubá
15 27 Klatovy
16 20 Písek
17 35 Holice
18 37 Stéblová
19 35 Milovice u Hořic
20 18 Dubno
Zdroj: Allianz pojišťovna, a.s.

Přestože obecně jde o velmi rozdílné lokality i nehody, lze z celkových čísel identifikovat několik obecnějších závěrů a specifik pro dané lokality.
 
Obecné závěry a specifika pro dané lokality

- V drtivé většině se veškeré nehody staly ve dne, na suché vozovce a viníkem nehody byl řidič motorového vozidla, který nebyl pod vlivem alkoholu. Ale u 12 nehod, které se pod vlivem alkoholu staly, byl v jedné lokalitě – silnici u obce Stéblová v Pardubickém kraji - zjištěn alkohol hned u dvou ze tří nehod.

- Pokud jde o další specifikum, kterým jsou chodci, tak většina lokalit se nachází mimo zastavěné území, ale i v některých městských aglomeracích je chodec účastníkem nehody spíše výjimečným. Jsou však místa, kde se všechny vážné nehody udály s chodcem – v Ústeckém kraji to je Děčín a Ústí nad Labem, ve Zlínském jsou to Valašské Klobouky a Vizovice, kde u 3 ze 4 nehod byl účastníkem právě chodec.

- Další zvláštností jsou „mokré“ lokality – místa, kde dominantní část nehod nevznikla za sucha – mezi ně patří již jednou jmenované Vizovice a Valašské Klobouky, ale také Zahrádky, Švihov, Hradešice, Samšina a další.

- Jedním z významných faktorů, které zvyšují závažnost následků dopravních nehod, jsou nechráněné nebo špatně chráněné pevné překážky. Přestože většinou se takové nehody vyskytovaly spíše výjimečně, existují lokality, které jsou zvláště nebezpečné z tohoto úhlu pohledu, například nejhorší Makotřasy – 5 ze 7 nehod, nebo Ústí nad Labem – 3 ze 4 nehod.

- Určitou mírou speciální byly víkendové lokality, kde se všechny tragické nehody staly o víkendu, případně v pátek odpoledne či večer. Mezi ně patří Zahrádky a Bílý Kostel nad Nisou v Libereckém kraji nebo Úštěk a Most v Ústeckém kraji.

Nehodový list pro kritická místa

Pro všechny rizikové lokality – 5 nejhorších z každého kraje - byl zpracován nehodový list, kde jsou uvedeny základní informace k rizikovým místům s počty obětí a zraněných a dalšími identifikačními znaky nehod, včetně mapek a souřadnic GPS. Informace o všech nehodových územích jsou rozděleny podle krajů (s výjimkou Prahy) a najdete je v sekci Allianz Automapa na www.allianzfoto.cz. Zde je umístěno i video přímo z jedné z nebezpečných lokalit letošního jarního hodnocení – Postoloprt na Lounsku. Pro srovnání jsou tam uloženy i jarní výsledky Allianz Automapy.

Rizikovost křižovatek

Součástí podzimního hodnocení byla nově také rizikovost křižovatek v ČR. Z tohoto hodnocení vyplývá  paradoxní zjištění, že nejvážnější riziko hrozí řidičům na relativně málo zatížených komunikacích – viz. tabulka. Určitě stojí za pozornost, že nejrizikovější křižovatka v Číhani na Klatovsku je podle následků nehod a potenciálního budoucího nebezpečí o 40 procent horší než druhá nejhorší v Bezměrově.

10 nejrizikovějších nehodových lokalit na křižovatkách v letech 2009 – 2011

Silnice číslo Katastr Riziko
1 22 Číhaň 141,3
2 47 Bezměrov 102,4
3 47 Lipník nad Bečvou 64,4
4 15 Úštěk 55,7
5 11 Lhota pod Libčany 49,5
6 35 Holice 44,7
7 11 Třebechovice pod Orebem 40,3
8 19 Bystřice nad Pernštejnem 39,2
9 13 Jablonné v Podještědí 30,3
10 11 Havířov 29,8
Zdroj: Allianz pojišťovna, a.s.

Porovnání s hodnocením roku 2011

Černé prvenství v hodnocení roku 2011 měly střední Čechy - v 20 nejkritičtějších lokalitách se vyskytovaly nejčastěji - 4x, následovaly Plzeňský a Olomoucký kraj 3x, dvakrát pak Zlínský, Královéhradecký, Jihomoravský a Jihočeský kraj a po jedné lokalitě měl Karlovarský a Ústecký kraj. Ostatní kraje se mezi nejkritičtějšími místy nevyskytovaly vůbec.
    


Související články:
Allianz pojišťovna spustila novou verzi klientského portálu

Allianz pojišťovna rozšířila cestovní pojištění

Výsledky soutěže Finanční produkt roku 2020 na Finparádě byly vyhlášeny. Finanční společností roku se stala Equa bank

Allianz spustila nové nahlašování a sledování pojistných událostí

Životní pojištění Allianz ŽIVOT lze nově sjednat zcela online

Žebříček nejlepšího pojištění podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky životního pojištění - zde

všechny články
Dále v rubrice

Roste zájem o pojištění internetových rizik. Nyní lze získat na rok zdarma

Obrázek: Počítač Stále větší počet lidí v České republice se chrání proti nástrahám internetu pojištěním. Takzvané pojištění internetových rizik si například u skupiny ČSOB sjednalo už více než 135 tisíc lidí...

Chystáte se na hory do Itálie? Nezapomeňte na povinné pojištění odpovědnosti

Obrázek: Hory Každý lyžař nebo snowboardista využívající alpské lyžařské svahy v Itálii musí mít od 1. ledna 2022 platné pojištění odpovědnosti za škodu nebo újmu třetí osobě. Jinak hrozí pokuty od 100 do 150 EUR a propadnutí skipasu...

Produkt veřejnosti 2021 na Finparádě. Hlasujte pro váš oblíbený finanční produkt

Obrázek: Cena veřejnosti Finparáda.cz ve spolupráci s analytickou společností Scott & Rose bude na začátku příštího roku vyhodnocovat nejlepší finanční produkty za rok 2021. Kromě kategorií, které hodnotí odborníci, bude vyhlášen i vítěz v kategorii...

Novinky v mobilním bankovnictví v listopadu

Obrázek: Mobil a notebook Přinášíme vám pravidelnou informaci o tom, jaké inovace v oblasti mobilního bankovnictví provedly banky za uplynulý měsíc. Novinky v průběhu listopadu oznámila Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, mBank...

všechny články v rubrice


   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz