Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Finanční produkt roku 2012. Jaké byly nejlepší účty, úvěry a pojištění?

31.1.2013  |  Zdeněk Bubák


Před rokem Vám finanční zpravodajský portál Finparáda.cz přinesl poprvé výsledky soutěže „Finanční produkt roku“ pro rok 2011. Nyní přicházíme s novými výsledky za uplynulý rok. Přehled nejlepších finančních produktů v roce 2012 vyhlašuje společnost Scott & Rose ve čtvrtek 31. ledna 2013.

V jednotlivých kategoriích nejvíce bodovaly Air Bank, Fio banka, Raiffeisenbank a mBank

První místo soutěže v kategorii spořicích účtů obsadila za rok 2012 Air Bank se svým Spořicím účtem, v kategorii bankovních účtů nejvíce bodovala Fio banka s Osobním účtem. Půjčkou, která tentokrát předběhla všechny ostatní, byla Rychlá půjčka od Raiffeisenbank a zlatou medaili v kategorii hypoték získala mBank s mHypotékou Light.

Martin Olejník, hodnotitel za oblast spořicích účtů, komentuje důvody vítězství v této klienty bedlivě sledované kategorii: „Air Bank podle slibu TOP3 garance držela po celý rok úrokovou sazbu na svém spořicím účtu mezi třemi nejlepšími. Její spořicí účet dokonce vyhrál test spořicích účtů, ve kterém server Bankovnipoplatky.com sledoval výnosnost spořicích účtu po celý rok 2012.“ Další komentáře k umístění prvních tří produktů v jednotlivých kategoriích jsou uvedeny ve výsledkové listině níže.

Finanční produkt roku se liší od všech soutěží v oblasti finančního sektoru tím, že za hodnocením každého typu produktu stojí konkrétní osoba a hodnocení se tak neskrývá za anonymní masou porotců, dopisovatelů či účastníků ankety. Dále jsou vyhodnocovány jen hlavní finanční produkty na trhu, a ne široká plejáda různých méně či více využívaných produktů ze strany klientů.

Hodnotitelem a vyhlašovatelem Finančního produktu roku je analytická společnost Scott & Rose, provozovatel finančního portálu Finparáda.cz, která při hodnocení využívá více než desetileté praxe v oblasti zpracování dat, informací a analýzy finančních produktů v ČR, na Slovensku a v dalších evropských státech.

Jak probíhá vyhodnocení Finančního produktu roku?
  • Roční hodnocení Finanční produkt roku vychází z průběžných výsledků online žebříčků nejlepších finančních produktů, které tvoří obsah portálu Finparáda.cz
  • Žebříčky nejlepších finančních produktů sestavují a pravidelně aktualizují specialisté společnosti Scott & Rose
  • Produkty jsou hodnocené podle kritérií, kdy každé kritérium má určitou váhu, kritéria hodnocení jsou uvedena u každého žebříčku a uvádíme je i níže v článku pod výsledkovou listinou
  • Hodnocení není anonymní, za každou produktovou linii (bankovní účty, spoření, půjčky, pojištění) je zodpovědný konkrétní specialista ze společnosti Scott & Rose
  • Hodnocení je transparentní, jednoduché a srozumitelné pro každého
  • Vyhodnocený produkt může používat logo Finanční produkt roku


Výsledky soutěže Finanční produkt roku 2012

Spořicí účty


Spořicím účtem roku se stal Spořicí účet od Air Bank. Na druhé místo se dostal Spořicí účet od Equa bank. Oba spořicí účty v loňské první trojce vůbec nefigurovaly. Třetí příčku obsadil Wüstenrot Spořicí účet, který se loni umístil jako druhý. 

1.    Air Bank – Spořicí účet
2.    Equa bank – Spořicí účet
3.    Wüstenrot hypoteční banka - Spořicí účet

Air Bank udržovala po celý rok úrokovou sazbu na svém spořicím účtu mezi třemi nejlepšími, a to podle slibu tzv. TOP3 garance. Účet byl dokonce nejúspěšnější v testu serveru Bankovnipoplatky.com, který sledoval výnosnost spořicích účtu po celý rok 2012.

Equa bank jako jediná z bank se zajímavým spořicím účtem neměnila úrokovou sazbu na svém spořicím účtu po celý loňský rok, a to i navzdory několikanásobnému snižování základní sazby České národní banky v průběhu loňského roku. Letos ke snížení sazby na spořicím účtu přistupuje, to však do loňských výsledků nezasáhlo (více zde).

Wüstenrot hypoteční banka jako jediná obhájila umístění v první trojce z minulého roku, zatímco AXA Bank a ING Bank se rozhodly jít spíše cestou zvýhodňování pouze nových klientů/vkladů a z první trojky tak vypadly. Výhodou Wüstenrot Spořicího účtu je možnost fixovat finanční prostředky na určité období (3, 6, 9 nebo 12 měsíců), po které je nebudete potřebovat, a získat tak věrnostní bonus ve výši až 0,4 % ročně.

Loňské pořadí spořicích účtů bylo následující:  1. AXA Bank, 2. Wüstenrot, 3. ING Bank.Bankovní účty


Z loňského druhého místa vystoupal na první příčku Osobní účet od Fio banky. Druhé místo obsadil Běžný účet od Equa bank, který v loňské trojici nejlepších nefiguroval, a na třetím místě ke změně nedošlo - obhájilo jej mKonto od mBank.

1.    Fio banka – Fio osobní účet
2.    Equa bank – Běžný účet
3.    mBank – Osobní účet mKonto

Osobní účet Fio banky patří dlouhodobě mezi ty nejlevnější a jinak tomu nebylo ani v loňském roce. Banka sice na začátku roku zvedla u karet ČSOB poplatek za výběr z bankomatu jiné banky, ale v létě začala poskytovat vlastní karty a zavedla možnost získat až 5 výběrů zdarma měsíčně z cizího bankomatu podle objemu transakcí uskutečněných platební kartou. Nabízí nově také embosovanou kartu zdarma. Do té doby byla zdarma pouze karta elektronická. Za zmínku určitě stojí i neustálé rozšiřování sítě poboček a bankomatů.

Equa bank přistoupila od července loňského roku k zásadním změnám v poplatcích týkajících se běžného účtu. Začala zrušením poplatku za vydání a obnovení embosované platební karty a za vedení účtu v eurech a dolarech. Pokračovala úpravou podmínek aktivního využívání účtu tím, že snížila minimální požadovaný měsíční příjem i celkový zůstatek pro vedení účtu zdarma. Nejvíc ale stávající i potenciální nové klienty potěšilo zrušení poplatku za výběr hotovosti z bankomatu kterékoli banky v ČR. Poslední změnou bylo snížení poplatků za europlatby. Všechny tyto pro klienta pozitivní změny pomohly bance probojovat se do první trojky nejlepších účtů.

Pro mBank bylo v loňském roce klíčové představení nové aplikace mobilního bankovnictví pro Android, spuštění prodeje bezkontaktních platebních karet, které jsou stejně zdarma jako klasické embosované karty vydávané předtím k mKontu, a zavedení nového termínovaného vkladového účtu mVklad. Dále banka zrušila poplatky za SEPA platby, které v rámci zahraničního platebního styku zavedla koncem roku 2011. Příchozí a odchozí SEPA platba přes internetové bankovnictví je tedy u mBank zdarma. Banka tak i na základě těchto událostí setrvala v Top 3.

Loňské pořadí za oblast běžných účtů bylo následující: 1. Era / Poštovní spořitelna  - Era online účet, 2. Fio banka -  Fio osobní účet, 3. mBank  - mKonto.Půjčky

Rychlá půjčka Raiffeisenbank se vyhoupla z druhého místa na první a Era půjčka z třetího místa na druhé. Třetí místo nově obsadila Citipůjčka.

1.    Raiffeisenbank – Rychlá půjčka / Osobní půjčka
2.    Era / Poštovní spořitelna – Era půjčka
3.    Citibank – CitiPůjčka

Do hodnocení spotřebitelských neúčelových úvěrů nebyly pro rok 2012 zahrnuty půjčky Air Bank a ZUNO Bank, které se začaly nabízet až v průběhu roku 2012.

Raiffeisenbank výrazně zvýhodnila své spotřebitelské úvěry, když v rámci kampaně zrušila poplatky za sjednání, vedení i předčasné splacení spotřebitelských úvěrů, a tak se její neúčelová Rychlá půjčka (během kampaně pod názvem Osobní půjčka) stala jednou z nejvýhodnějších.

Era půjčka od Poštovní spořitelny je bez poplatků za poskytnutí, správu i předčasné splacení už od začátku a Era tak patří dlouhodobě mezi ty banky, které tyto poplatky neúčtují. Proto nechybí v nejlepší trojce ani tento rok.

Citibank nabízela u CitiPůjčky v průběhu loňského roku několik akcí. Při jedné z nich bylo například možné získat až 50procentní slevu ze standardní úrokové sazby, bezplatné zpracování úvěru a bezplatné předčasné splacení.


Loňské pořadí za oblast půjček bylo následující: 1. UniCredit Bank - Presto půjčka, 2. Raiffeisenbank - Rychlá půjčka, 3. Era / Poštovní spořitelna - Era půjčka.Hypotéky

Na první místo v kategorii hypoték se dostala mHypotéka Light od mBank. Druhé místo obsadila Hypotéka Klasik od Raiffeisenbank. Obě hypotéky jsou v první trojce nováčky. Hypotéka po webu od Hypoteční banky dosáhla třetího místa, a to po předchozím stříbru v roce 2011.

1.    mBank – mHypotéka Light
2.    Raiffeisenbank – Hypotéka Klasik
3.    Hypoteční banka – Hypotéka po webu

Žádné poplatky za zpracování úvěru a vedení úvěrového účtu, možnost sjednat variabilní úrokovou sazbu, snižování sazeb v průběhu celého roku zakončené akční narozeninovou sazbou platnou od listopadu, to vše jsou faktory, díky kterým mBank získala prvenství v oblasti hypotečních úvěrů za rok 2012.

Výhodou Hypotéky Klasik od Raiffeisenbank je například možnost zápočtu úspor při takzvané hypotéce Offset. Raiffeisenbank na konci roku navíc zrušila poplatek za správu hypotečního úvěru pro nové klienty a stala se tak další bankou, která tento poplatek neúčtuje.

Hypotéka po webu si i díky nulovému poplatku za zpracování úvěru a několika akčním nabídkám úrokových sazeb udržela místo v první trojce nejlepších hypotečních úvěrů.


Loňské pořadí za oblast hypoték bylo následující: 1. ČS - Hypotéka ČS, 2. Hypoteční banka - Hypotéka po webu, 3. UniCredit Bank - Hypoteční úvěr Individual.Investiční životní pojištění

Produkty na prvních dvou místech se proti loňsku prohodily. První místo získala Allianz pojišťovna s pojištěním Rytmus, druhé místo obsadila Kooperativa pojišťovna s pojištěním Perspektiva 7BN a na třetím místě skončila Pojišťovna České spořitelny s pojištěním FLEXI.

1. Allianz pojišťovna - Rytmus
2. Kooperativa pojišťovna - PERSPEKTIVA 7BN
3. Pojišťovna České spořitelny - FLEXI životní pojištění

Investiční životní pojištění Rytmus od Allianz pojišťovny nabízí velmi široký rozsah pojištěných rizik a také několik typů výplaty pojistného plnění. Jednou smlouvou je možné pojistit až 6 osob. Výhodná je individuální volba pojistných dob i pojistných částek pro každé krytí. Klienti si mohou vybírat z 11 fondů včetně fondu s garantovaným výnosem a velmi široká je i nabídka asistenčních služeb.

Univerzální životní pojištění PERSPEKTIVA 7BN od Kooperativy je variabilní produkt, který umožňuje pojištění 2 dospělých osob a 3 dětí na jedné smlouvě. Toto pojištění lze sjednat i jako dětské a rodinné pojištění nebo jako pojištění pro případ splácení hypotéky či úvěru. Společnost poskytuje prémie za bezeškodní průběh na konci pojištění a bonus k pojištění zdarma.

FLEXI životní pojištění od České pojišťovny nabízí komplexní zajištění rizik, která si klient může nastavit podle svých potřeb. V nabídce je varianta sjednání pojistných rizik na zkrácenou dobu. Své investice mohou klienti rozložit do 10 nabízených investičních fondů nebo využít připravených investičních strategií. V případě splnění podmínek pro přiznání bonusů může klient získat bonus za věrnost, nebo bonus za bezeškodní průběh, případně oba bonusy.

Loňské pořadí za oblast investičního životního pojištění bylo následující: 1. Kooperativa  - PERSPEKTIVA 7BN, 2. Allianz pojišťovna - Rytmus, 3. Česká pojišťovna - Životní pojišťění Diamant.Rekapitulace výsledků soutěže Finanční produkt roku 2012

Za oblast Spořících účtů:
1.    Air BankSpořicí účet
2.    Equa bankSpořicí účet
3.    Wüstenrot hypoteční banka - Spořicí účet

Za oblast Bankovních účtů:

1.    Fio banka – Fio osobní účet
2.    Equa bankBěžný účet
3.    mBank – Osobní účet mKonto

Za oblast Půjček:
1.    Raiffeisenbank – Rychlá půjčka / Osobní půjčka
2.    Era / Poštovní spořitelnaEra půjčka
3.    Citibank – CitiPůjčka

Za oblast Hypoték
1.    mBank – mHypotéka Light
2.    Raiffeisenbank – Hypotéka Klasik
3.    Hypoteční banka – Hypotéka po webu

Za oblast Investičního životního pojištění
1.    Allianz pojišťovna - Rytmus
2.    Kooperativa pojišťovna - PERSPEKTIVA 7BN
3.    Pojišťovna České spořitelny - FLEXI životní pojištění

Výsledky za rok 2012 i 2011 si můžete prohlédnout také zde.Kritéria hodnocení

Spořicí účty
Parametr hodnocení Váha v %
Sazba včetně bonusů 80
Frekvence připisování úroků*
10
Podmínka vedení běžného účtu 5
Možnosti aktivního ovládání přes internet 5
* Nové kriterium pro rok 2012

Bankovní účty
Parametr hodnocení Váha v %
Cena, náklady na vedení účtu 60
Komplexnost nabídky účtu / Komplexnost nabídky banky 15
Přímé bankovnictví - možnosti a nové technologie* 10
Dostupnost (pobočky/bankomaty) 10
Srozumitelnost ceníku, internetových stránek 5
* V roce 2011 zněl parametr takto Možnosti internetového bankovnictví

Půjčky  – Spotřebitelské úvěry, Hypotéky
Parametr hodnocení Váha v %
RPSN (spotřebitelské úvěry)*, úroková sazba (hypotéky) 40
Poplatky 30
Nutnost vedení běžného účtu 15
Dostupnost (pobočky) 10
Nabídka pojištění   5
* V roce 2011 zde byl parametr Úroková sazba i pro Spotřebitelské úvěry

Pojištění - Investiční životní pojištění
Parametr hodnocení Váha v %
Komplexnost nabídky pojišťovacího produktu 40
Srozumitelnost produktu 30
Dostupnost (obchodní místa s otevírací dobou) 20
Prezentace produktu na internetových stránkách 10Aktuální stav Žebříčků na Finparádě

Spoření

Bankovní účty

Půjčky a hypotéky

Pojištění
    


Související články:
Nové kalkulačky na Finparádě.cz - čistá mzda, dávky v nemoci a další

Jak získáte ke spořicímu účtu dalších 4,5 tisíce korun? Finanční bonusy a slevy nově pod jednou střechou

Zveřejňováním tzv. neplatičů DPH přenáší stát na podnikatele svoji zodpovědnost

Penze mají na Finparádě zelenou - nová penzijní agenda a kalkulačka s konfigurátorem spoření

Podívejte se na nové pořadí v Žebříčcích bankovních produktů!

Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Žebříček s nejlepšími osobními účty podle odborníků - zde

reklama

CHYTRÝ účet - vedení účtu bez jakýchkoliv podmínekvíce
Minutová půjčka - půjčka na cokoliv s RPSN od 3,8 %více
Běžný účet - vedení účtu a nejběžnější transakce zdarmavíce
RePůjčka - ušetříte v průměru více než 20 000 Kčvíce
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 1,6 % ročněvíce
všechny články
Dále v rubrice

Raiffeisenbank spustila novou verzi mobilního bankovnictví

Obrázek: Raiffeisenbank Raiffeisenbank po měsíci vydává další verzi mobilní aplikace Mobilní eKonto. V této verzi mobilního bankovnictví mohou klienti nově využít elektronickou stvrzenku bankomatu, grafické přehledy výdajů...

Pět mýtů o stavebním spoření: Co mate některé Čechy již čtvrtstoletí?

Obrázek: Prasátko na spoření Stavební spoření je dnes již běžný finanční produkt. Jeho popularita plyne z dostupnosti a minimálního rizika. Ačkoli o stavebním spoření slyšel skoro každý, vyznat se v něm není tak jednoduché...

Jak na změnu povinného ručení - bez poplatků a problémů

Obrázek: Auto Povinné ručení na auto je stěžejní pro to, aby mohl člověk vyrazit s novým autem na silnici. Existuje mnoho pojišťoven, které nabízí povinné ručení. Povinné ručení se může pohybovat kolem stovek korun ročně...

Česká spořitelna nabízí nově online půjčku i neklientům. Plánuje koupit Waldviertler Sparkasse

Obrázek: Česká spořitelna Česká spořitelna spustila novou online půjčku, kterou si mohou na webových stránkách sjednat i neklienti banky, a to až do výše 375 tisíc Kč. O půjčku může žádat každý plnoletý občan ČR...

všechny články v rubrice


   
 
Banka Creditas
Finanční společnost roku 2019
Banka Creditas


Vítěz žebříčku pojištění
Pojištění schopnosti splácet úvěry od BNP Paribas Cardif Poj
BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz