Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Metropolitní spořitelní družstvo vyplácí vklady. Peníze získalo odprodejem cenných papírů

24.6.2013  |  Michal Bubák


Metropolitní spořitelní družstvo vyplácí vklady - Peníze získalo odprodejem cenných papírůZáložna, jíž v polovině května zablokovalo účty Vrchní státní zastupitelství v Praze a v níž také probíhá kontrola České národní banky, má nadále uzavřené své pobočky. Pokud ale člen pošle do družstva převodní příkaz s úředně ověřeným podpisem (MSD nemá klasické internetové bankovnictví), záložna mu pošle peníze na účet v jím zvolené bance.


Záložna zatím vyplatila částku v řádech stovek milionůO výplatách peněz ze spořicích účtů nebo splatných termínovaných vkladů informoval deník Aktuálně.cz. Podle dostupných informací není nikdo, kdo by s žádostí o výplatu neuspěl.

„Všechny členy, kteří si o platbu požádali, jsme prozatím uspokojili. Jedná se o částku v řádech set milionů korun," říká předseda představenstva MSD Petr Jánský. Kolik členů už takto o vrácení peněz požádalo neupřesnil.

„I nadále odprodáváme své portfolio cenných papírů. Takto získané peněžní prostředky převádíme na bankovní účty určené ke klientským platbám a k zabezpečení běžného chodu družstva," dodává Jánský.

Záložna považuje blokaci účtů za nepřiměřený a likvidační postupZáložna se blokací účtů státním zastupitelstvím cítí poškozena, a to jak z důvodu nuceného prodeje cenných papírů, tak z poškození jména či ušlého zisku. Záložna chce tyto škody po státu vymáhat, jejich přesný odhad ale ještě nemá k dispozici.

„Zablokování účtů v tomto rozsahu považujeme za nepřiměřené a postup státní zástupkyně Daniely Smetanové za nestandardní a likvidační," říká Jánský s tím, že družstvo si stěžuje u vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové i u nejvyššího státního zástupce. Záložna už neuspěla s několika stížnostmi u Vrchního soudu v Praze.

Vedení záložny věří, že MSD opět začne standardně fungovat. Podle Jánského jde jen o „některé úvěrové případy, jejichž příjemci jsou podezřelí ze spáchání úvěrového podvodu".

Ve hře je podezření ze zpronevěry. Peníze z odprodeje cenných papírů zatím blokovány nejsouDozorující státní zástupkyně Daniela Smetanová zdůvodňuje pokračující blokaci zhruba 2,6 miliardy korun podezřením na spáchání zvlášť závažných zločinů zpronevěry.

Peníze získané prodejem cenných papírů přitom státní zastupitelství nově neblokuje. Podle neoficiálních informací deníku Aktuálně.cz věří, že záložna se pod zvýšeným dozorem nepokusí tyto peníze použít jinak než na výplatu členů.    


Související články:
Aktuální změny na bankovních spořicích účtech. Sazby jdou opět dolů

Hledáte nejvýhodnější spořicí účet v bance? Nový žebříček je zde

Kde více naspoříte? Spořicí účty kontra stavební spoření

Čekají nás další krachy kampeliček? Jak by ovlivnily banky?

Metropolitní spořitelní družstvo nyní nemůže přijímat ani vyplácet vklady klientů

Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky spořicích účtů - zde

reklama

Spořicí účet+ spoření s výhodnou sazbou 0,50 % ročněvíce
Spořicí účet HIT - úrok až 0,70 % p.a.více
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 1,6 % ročněvíce

NEObyčejný účet - úroková sazba 0,25 % p.a.více
všechny články
Dále v rubrice

Penzijní spoření lze nově sjednat v internetovém bankovnictví George

Obrázek: Slečna s notebookem Pro uzavření doplňkového penzijního spoření již nemusí klienti České spořitelny kontaktovat svého bankéře osobně či telefonicky, ale mohou celý proces uzavření penzijního spoření od začátku do konce...

ING Bank v Česku končí, služby bude nabízet pouze firmám. Klienti mohou přejít k Raiffeisenbank

Obrázek: ING Bank Po 20 letech působení na tuzemském trhu končí ING Bank s poskytováním produktů a služeb osobního bankovnictví. Klientům tak již nebude nabízet produkty ING Konto a ING Podílové fondy. Nadále bude...

Češi a mamahotely? Bývávalo... Zájem o ně rok od roku klesá

Obrázek: Dívka Bydlení v tzv. mamahotelech v Česku pomalu ztrácí na oblibě. Zatímco před šesti lety bydlel s rodiči každý třetí Čech ve věku od 26 do 30 let, dnes takto bydlí jen pětina mladých lidí. Péči rodičů si přitom...

Finparáda.cz je na Instagramu

Obrázek: Instagram Zajímají vás novinky ze světa financí? Chcete mít přehled o tom, jaké produkty a služby nabízejí banky, pojišťovny, družstevní záložny, stavební spořitelny nebo penzijní společnosti na českém trhu? Kromě Facebooku...

všechny články v rubrice


   
 
Nejlepší spořicí účet roku 2020
Hello bank!
Hello bank!


Nejlepší penzijní spoření roku 2020
Česká spořitelna - penzijní společnost
Air Bank
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz