Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Kdo stojí za nejvyššími sazbami na vkladech v Česku?

31.5.2012  |  Zdeněk Bubák


Banka, Záložna, Spořitelní družstvo, Vklad, Spoření, Spořicí účet, Termínovaný účet, Spořit, Úrok, Výnos, Výhodný, Sazba V přehledech o nejvyšších sazbách na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech se s nimi pravidelně setkáváme. Je to několik záložen a jedna banka. Co o nich víme? Zkusili jsme získat více informací o finančních institucích nabízejících nejvyšší úrokové sazby pro spoření.


Banka a záložny s nejvyššími úrokovými sazbami u spoření:


Evropsko-ruská banka

Záložna Creditas, spořitelní družstvo
Akcenta, spořitelní a úvěrní družstvo
Peněžní dům, spořitelní družstvo
WPB Capital, spořitelní družstvo
Artesa, spořitelní družstvo
Metropolitní spořitelní družstvo
Moravský Peněžní Ústav - spořitelní družstvo

Přehled parametrů záložen zde!

Evropsko-ruská banka (ERB)

http://erbank.eu
Evropsko-ruská banka, Banka, Účet, Úrok, Výhodný, Spořicí účet, Termínovaný vklad, RuskoBanka získala licenci od České národní banky v květnu 2008, tj. před čtyřmi lety. Je dceřinou společností První česko-ruské banky, která je první a v současné době také jedinou ruskou bankou, která obdržela novou bankovní licenci na území Evropské unie. Tato licence ji opravňuje k provádění širokého spektra bankovních operací, a také k zakládání poboček na základě oznámení v jakékoliv ze zemí Evropské unie. První pobočka banky byla pro klienty otevřena 7. dubna 2009 v Praze. Nyní má banka pobočku ještě i v Karlových Varech.

Svou činnost staví ERB na zkušenostech získaných První česko-ruskou bankou (PČRB) při poskytování jejích služeb souvisejících s financování zahraničních obchodních vztahů mezi Ruskem a Českou republikou. První česko-ruskou banku založila v Rusku v roce 1996 (před 16 lety) později zkrachovalá IPB spolu s ruskou bankou Vozrožděnije, ta však v době ruské finanční krize z ústavu vystoupila a IPB ovládla celý společný podnik.  V roce 2000 však zkrachovala IPB, a protože její majetek získala ČSOB, přešla do jejích rukou i česko-ruská banka. ČSOB ji nechtěla a poslala ji do státní České konsolidační agentury. Ta v roce 2002 prodala 75 procent banky ruské firmě Strojtransgaz, kterou založili lidé spojení s tamním plynárenským kolosem Gazprom. Klíčovou postavou v managementu Strojtransgazu se stal právě vystudovaný matematik a finančník Roman Popov (40).

Banka, Evropsko-ruská banka, První česko-ruská banka, Popov, úvěr, vklad, úrok, finance, financovatTen později získal svůj podíl částečně od ČKA, ale i od Strojtransgazu, který se loni rozhodl z banky odejít. Jako akcionáři banky se tak objevil Popov se 74,45 procenta a prezident Strojtransgazu Viktor Lorenc s 25,25 procenta. A Strojtransgaz je dnes plně v rukou Gazpromu. Popov je tedy majoritním vlastníkem PČRB.  Banka se chce podle něho zaměřit hlavně na české a ruské obchodní firmy, kterým nabízí úvěry, zajištění rizik, transfery a směnu korun a rublů. Nabízí i zprostředkování investic do ruských akcií a fondů. "Nemyslíme si, že dosáhneme nějakého vedoucího postavení na českém trhu, ani tu nebudeme budovat síť poboček," uvedl Popov. Na ruském trhu, kde má licenci přes 1 100 finančních subjektů, patřila banka při vstupu do ČR podle objemu aktiv do dolní části první stovky. Jejími klienty byly podle Popova hlavně středně velké soukromé podniky, ale i České aerolinie, české velvyslanectví i několik českých občanů. Popov vystudoval matematiku a finance v Moskvě. V roce 1994 nastoupil do Strojtransgazu, kde se dostal do čela firmy. Další majitel banky,Viktor Lorenc, je prezidentem Strojtransgazu, který dnes patří Gazpromu. Banka má v Rusku aktiva 13,8 miliardy Kč a vlastní kapitál čtyři miliardy korun (zdroj: idnes.cz).
 
Vstup První česko-ruské banky zpátky do Česka nebyl jednoduchý. O licenci bankéři žádali českou centrální banku třikrát, poprvé už v roce 2004. Kvůli nejasným vlastnickým vztahům ji však předtím nezískali. 

Klienty banky by v Česku měli být především ruští zákazníci, které získává díky perfektní znalosti tamějšího prostředí a díky tomu, že banka operuje s rublem. Zákazníkům nabízí také vyšší úročení vkladů než na jaké jsou v Česku zvyklí. Banka se tak pravidelně umísťuje v rámci žebříčků úrokových sazeb spořících a termínovaných účtů na nejvyšších místech.

Licence, kterou banka získala, platí pro celou Evropskou unii. "Chceme působit v České republice, na Slovensku a až se tady usadíme, zajímá nás i Itálie," dodal Popov (zdroj Česká televize)..

Vybrané produkty:
 • Platební karty -VISA Classic Start, VISA Classic Standard, VISA Classic Plus, VISA Gold Comfort, VISA Gold Premium včetně pojištění
 • Účty a platební styk - v Evropsko-ruské bance si můžete založit bankovní účty v následujících měnách: CZK, EUR, USD, RUB
 • Vklady
  • Termínovaný vklad,
   • Možnost obnovy vkladu, pouze při obnově vkladu
   • Vklad lze navýšit, dodatečné vklady lze provádět v den uplynutí doby trvání vkladu (obnoveného termínu) v jakékoliv výši
   • Úroky jsou vypláceny v den uplynutí doby trvání vkladu a v den vrácení vkladu připsáním na klientem zvolený účet
   • Úrokové sazby pro vklady vyšší než 3 mil. CZK (nebo jejich ekvivalent v jiné měně) nebo s dobou trvání vkladu delší než 3 roky se stanovují individuálně
  • Termínovaný vklad Fix
   • Lze sjednat pouze v CZK
  • Spořicí účet k běžnému účtu
   • Spořicí účet může být založen jako doplněk k běžnému účtu klienta v měně běžného účtu
   • Doba vkladu není omezena (platí do zrušení běžného účtu)
   • Odchozí platby jsou realizovány bez omezení (v rámci zůstatku vkladu) prostřednictvím běžného účtu, ke kterému byl spořicí vklad založen
   • Úroky jsou vypláceny měsíčně v poslední bankovní pracovní den v měsíci a v den vrácení vkladu připsáním na spořicí účet (kapitalizace)
 • Úvěry
 • Zahraniční platební styk
Vedení:

Předseda představenstva:
Roman Popov
(1972), vzdělání: Ruská ekonomická akademie: G.V. Plechanova, specializace "Finance a úvěry", pracovní zkušenosti: v letech 1992 až 2002 pracoval v OAO Strojtransgaz jako finanční ředitel. Funkci předsedy představenstva Evropsko-ruské banky a.s. vykonává od 12. května 2009.

Místopředseda představenstva a vrchní ředitel:

Jiří
Vaňhara (1963), vzdělání: JUDr. (Moskevská státní univerzita mezinárodních vztahů – Fakulta mezinárodního práva, Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Právnická fakulta Jeana Moneta – Pařížská univerzita XI), pracovní zkušenosti: Ministerstvo zahraničních věcí ČR – vedoucí odboru mezinárodního práva soukromého, Stálá mise ČR při OSN – právní poradce s diplomatickou hodností 2.tajemníka, Investiční a poštovní banka, a.s. – ředitel odboru zahraničně-ekonomických operací, Rosbank (Switzerland) SA – výkonný ředitel a člen představenstva, Swiss Forfait s.r.o. – jednatel, společník. Funkci místopředsedy představenstva a vrchního ředitele Evropsko-ruské banky a.s. vykonává od 26. září 2011.

Člen představenstva:
Alexander Lebeděv (1971), vzdělání: Moskevská technická universita komunikace a informatiky, specializace „Informační systémy v ekonomice“. Finanční akademie při vládě RF, specializace „Bankovnictví a pojišťovnictví“, pracovní zkušenosti: od března 1995 do prosince 2007 roku pracoval ve státní korporaci „Banka rozvoje a zahraniční ekonomické aktivity (Vněšekonombank)“. Na pozici člena představenstva ERB nastoupil 12. května 2012.

Dozorčí rada

Předsedkyně:
Olga Arsentěvová (1964). Vzdělání: Moskevská státní universita: M.V. Lomonosova, ekonomická fakulta se specializací "Ekonomika v zahraničí", kandidát ekonomických věd. Pracovní zkušenosti: v bankovním odvětví od roku 1993, zejména v AKB Eurofinanc, v Mezinárodní moskevské bance. Funkci předsedy dozorčí rady Evropsko-ruské banky a.s. vykonává od 24. dubna 2009.

Členové dozorčí rady:
Nikolaj Mitjušenkov (1967). Vzdělání: Moskevský letecký institut řádu Lenina a řádu Říjnové revoluce Sergo Ordžonikidze. Pracovní zkušenosti: v letech 1992 až 1997 pracoval v Mosbiznesbance, v letech 1997 až 2001 pracoval v ZAO Strojtransgaz. Funkci zástupce předsedy dozorčí rady Evropsko-ruské banky a.s. vykonává od 24. dubna 2009.
Částek David (1968). Vzdělání: Vysoké učení technické v Brně, obor Informatika a výpočetní technika. Pracovní zkušenosti: V roce 2004 spoluzaložil společnost REID Investment, a.s. která se zabývá finančními investicemi a majetkovými účastmi především ve finanční, akviziční a mediální oblasti. Mj. je členem České společnosti ekonomické, kde byl v letech 1995-2000 členem představenstva. Funkci člena dozorčí rady Evropsko-ruské banky a.s. vykonává od 22. dubna 2009.

Adresy poboček:
Praha: Štefánikova 78/50, 150 00, Praha 5
Karlovy Vary: Moskevská 10, 360 01, Karlovy Vary

Záložny nabízejí u vkladů lepší sazby než většina bank

V další části uvádíme přehled záložen, které kromě již zmíněné Evropsko-ruské banky nabízejí nejvyšší sazby na vkladových účtech, tj. na spořicích účtech a termínovaných vkladech.

Záložny / spořitelní družstva byla zřízena na základě zákona č. 87/95 Sb. Podmínkou využívání jejich služeb je členství v daném spořitelním družstvu. Za výsledky záložny její členové nenesou žádnou zodpovědnost, pokud to však není ustanoveno v jejích stanovách. Do 1. 4. 2006 vykonával dozor nad činností družstevních záložen Úřad pro dozor nad družstevními záložnami. Poté převzala dohled nad tímto segmentem Česká národní banka, která pro družstevní záložny stanovila přísná regulační kritéria. Cílem těchto regulačních kritérií, která jsou velmi podobná těm v bankovním sektoru, bylo zajištění stabilního hospodaření a obezřetného chování všech dohlížených subjektů. Nové regulační požadavky a přechod pod Českou národní banku se tak pro většinu záložen stal příležitostí pro další zvyšování kvality poskytovaných služeb a růst počtu klientů. Spořitelní družstva musí dodržovat veškeré zákonné předpisy, které upravují podmínky pro služby poskytované bankami a spořitelními družstvy. Vklady klientů spořitelních družstev jsou pojištěny shodně jako vklady klientů u bank. Jako klient máte pojištěno 100 % vkladu, a to až do výše ekvivalentu 100 000 eur.  Rostoucí počet klientů MSD je v souladu s trendem, na který upozornila ve své aktuální zprávě i Česká národní banka. Ta zjistila, že počet členů kampeliček loni celkově stoupl o více než 10 000 na 44 700. Tuzemské družstevní záložny v roce 2011 vytvořily čistý zisk 122 milionů Kč. Tato čísla naznačují, že důvěra českých vkladatelů ve družstevní záložny je zřejmě obnovena.
Před změnou zákona platilo, že se musel člen družstva podílet na ztrátě družstva do výše dvojnásobku členského vkladu, nyní tato povinnost již není a záleží na stanovách družstva. 

Vybrané ukazatele záložen k 31. březnu 2012

Název záložny
Sídlo Počet org. jednotek (poboček) Počet zaměstnanců Aktiva v milionech Kč* Počet klientů / členů
Moravský Peněžní Ústav - spořitelní družstvo Praha 2 91 7 881 8 990
Metropolitní spořitelní družstvo Brno 6 27** 6 243 5 355**
WPB Capital, spořitelní družstvo Praha 1 81 5 269 9 609
Záložna Creditas, spořitelní družstvo Olomouc 24 132 4 934 10 000
Artesa, spořitelní družstvo Praha 1 28 2 281 728**
Akcenta, spořitelní a úvěrní družstvo Hradec Králové 1 34 1 456 2 398
Peněžní dům, spořitelní družstvo Uherské Hradiště 1 11 614 2 343
* Údaj kompenzovaný o opravné položky
** Údaj k 31.12.2011
Zdroj: Spořitelní družstva

Záložna Creditas, spořitelní družstvo
https://www.creditas.cz/
Creditas, Záložna, Účet, Úvěr, Úrok, Výhodný, Spořicí účet, Termínovaný vkladZáložna CREDITAS byla založena v roce 1996 v Třebíči pod názvem 1. Třebíčská záložna, „spořitelní a úvěrní družstvo“. Po změně jména na současný název "Záložna Creditas, spořitelní družstvo" a přemístění centrály do Olomouce v roce 2010 se záložna stala jednou z nejrychleji rostoucích záložen v Čechách a na Moravě. Členové se mohou, ale nemusí účastnit členských schůzí, neručí za případné ztráty záložny.

K 31. prosinci 2011 činil celkový objem aktiv Záložny 3 948 mil. Kč, z čehož 3 162 mil. Kč bylo představováno poskytnutými úvěry členům a 429 mil. Kč bezprostředně disponibilními likvidními prostředky vkladů u centrální banky a hotovostí. Meziroční nárůst celkového objemu aktiv tak dosáhl 82 %, respektive 66 % v případě úvěrů, což dokládá velmi vysokou dynamiku růstu. Objem přijatých vkladů od členů a klientů dosáhl k 31. prosinci 2011 hodnoty 3 397 mil. Kč, což představuje meziroční nárůst 84 %. Za rok 2011 dosáhla záložna kladného výsledku hospodaření se ziskem po zdanění 9 mil. Kč. V průběhu roku 2011 Záložna také navýšila základní kapitál celkem o 205 mil Kč za účelem udržování stabilní kapitálové pozice, financování svého dalšího růstu a rovněž z důvodů realizace projektů zaměřených na zajištění a modernizaci infrastrukturní podpory, zejména ve vztahu k plánovanému zavedení nového informačního systému.

V současné době má 10 tisíc klientů/členů a spravuje finanční prostředky ve výši 5,1 mld. Kč (bez kompenzace o opravné položky). 

V roce 2010 začala záložna s budováním sítě poboček, kterých je 25 a nacházejí se v Brně, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Hradci Králové, Chotěboři, Jihlavě, Karlových Varech, Kladně, Kolíně, Liberci, Mladé Boleslavi, Olomouci, Opavě, Ostravě, Pardubicích, Plzni, Praze (2x), Prostějově, Přerově, Šumperku, Třebíči, Uherském Hradišti, Ústí nad Labem a ve Zlíně. V plánu je otevírání dalších poboček v okresních městech.

Na každé z poboček je možné zakládat všechny nabízené finanční produkty, většinu z nich je možné založit rovněž on-line. Ve vybraných regionech lze využít služeb Mobilního klientského pracovníka, který po domluvě přijede za klienty a založí vkladové produkty na předem dohodnutém místě.

Vybrané produkty:
Vedle spořicích vkladů, spořicích účtů s úrokovou sazbou až 3,5 % p.a. a termínovaných vkladů s úrokovou sazbou až 4,3 % p.a. nabízí CREDITAS svým klientům také běžný účet a úvěry.

Spořicí účet CREDITAS
 • je vhodný pro spoření trvající nejméně 36 měsíců
 • předčasný výběr až 30 % 
 • úroky jsou připisovány každý měsíc a můžete s nimi libovolně disponovat. Pokud je nevyberete, budou i tyto úroky dále úročeny vysokým úrokem 3,5 %.
 • výpovědní lhůta 36 měsíců. Vše co naspoříte, budete mít k dispozici za 3 roky. Peníze uložené na spořicím účtu jsou vázané a kromě výše uvedených případů s nimi není možné manipulovat
Vedení:
Generálním ředitelem a předsedou představenstva je Daniel Skarpíšek (1972). Dalšími členy vedení jsou: Alena Sikorová a Jaromír Hošek.

Adresa sídla:
Záložna CREDITAS, spořitelní družstvo
tř. Svobody 1194/12
779 00 Olomouc

Akcenta, spořitelní a úvěrní družstvo
http://finance.akcenta.eu
Akcenta, Záložna, Účet, Úvěr, Úrok, Výhodný, Spořicí účet, Termínovaný vklad Akcenta, spořitelní a úvěrní družstvo je nejmladším členem skupiny AKCENTA, která působí na finančním trhu již více než 12 let. Spořitelní družstvo pak přímo navazuje na tradici Vinohradské vzájemné družstevní záložny, která existuje již od roku 1996. 


Vybrané produkty:


AKCENTA Konto:
 • Nulové poplatky za zřízení a vedení účtu
 • Internetové bankovnictví zdarma
 • Možnost zvolit si vlastní název AKCENTA Konta 
 • Měsíční výpis z účtu v elektronické podobě zdarma
Spořicí účet:
Na Spořicí účet je možné ukládat finanční prostředky jak z Akcenta konta, tak z účtů u jiných finančních institucí nebo v hotovosti na pobočkách partnerských bank Akcenty. Zřízení a vedení Spořicího účtu je zdarma. Úroková sazba se pohybuje od 0,6 % až do 4,5 % p.a. (pro 5letou výpovědní lhůtu a zůstatek nad 2 400 tis. kč). Pro 100 tis. Kč a 6 měsíční výpovědní lhůtu je sazba 0,6 %.
Termínovaný vklad - sazby podobné jako u spořicího účtu.

Vedení:
Předsedou představenstva je Radovan Martínek od května 2011 (před ním Otakar Schlossberger, dřívější finanční arbitr ČR).
Další lidé ve vedení: Jiří MacekPetra Nová.

Adresa sídla:
Akcenta, spořitelní a úvěrní družstvo
Gočárova třída 312/52
500 02 Hradec Králové 2

Peněžní dům, spořitelní družstvo
http://www.peneznidum.cz/
peněžní dům, Spořitelní družstvo, Záložna, Účet, Úvěr, Úrok, Výhodný, Spořicí účet, Termínovaný vklad Peněžní dům, spořitelní družstvo bylo založeno založena v roce 1996. Poskytuje komplexní nabídku bankovních služeb zaměřených jak na vedení běžných účtů pro jednotlivce, tak pro drobné a střední firmy a podnikatele. Dále poskytuje úvěry a zajímavé úročení vkladů. Peněžní dům, spořitelní družstvo je od roku 2008 účastníkem platebního systému České národní banky, veškerý platební styk probíhá prostřednictvím clearingového centra ČNB. 

Abyste mohli využívat služeb Peněžního domu, je třeba stát se jeho členem, to je podat přihlášku a vložit základní členský vklad ve výši 100 Kč. Peněžní dům nabízí možnost koupě dalších členských vkladů a tím získání vyššího podílu na základním kapitálu družstva. Majitelům dalších členských vkladů se nabízí výhodnější podmínky při využívání produktů a služeb Peněžního domu, např. snížené úrokové sazby u úvěrů.

Členové mají právo spolurozhodovat na členské schůzi o základních otázkách koncepce rozvoje Peněžního domu. Služby, které Peněžní dům poskytuje, jsou postupně zaváděny podle potřeb, požadavků a přání členů. Čistý zisk z hospodaření Peněžního domu lze rozdělit mezi členy. O rozdělení zisku rozhoduje členská schůze. V případě, že člen není spokojen s činností Peněžního domu, může kdykoli zrušit své členství. Při ukončení členství se členský vklad klientovi vrací a má nárok na vypořádací podíl. Členský vklad a Vypořádací podíl je vyplacen až po schválení účetní závěrky za období, ve kterém bylo ukončeno členství.

Vybrané produkty:
Běžný účet pro fyzické osoby
 • Vedení účtu ZDARMA
 • Trvalé příkazy, SIPO, inkasa
 • Internetové nebo SMS bankovnictví 
 • Mezinárodní platební karty
Progresivní běžný účet:
 • vklad do výše 10 tis. Kč včetně je úročen sazbou 0,05 % p.a.
 • vklad nad 10 tis. Kč je úročen sazbou 0,2 % p.a.
Kontokorentní úvěr

Spořící účet s výpovědní lhůtou
 • spořit můžete začít již od 100 Kč
 • klient si může založit více spořících účtů
 • úložky je možno vkládat na účet kdykoli a v jakékoli výši
 • dispoziční lhůta na výběr nahlášené vypovězené částky je 5 kalendářních dnů, formulář pro zadání výpovědi ze spořícího účtu zde
 • úročí se denně, úroky se připisují na konci kalendářního měsíce nebo v den ukončení účtu
 • vklady na spořících účtech jsou úročeny podle aktuální vyhlašované úrokové sazby
 • nevyčerpané úroky se připisují na účet jako součást úročené jistiny
 • klienti si mohou měsíční úrok vybrat ve lhůtě 29 dní po skončení příslušného měsíce bez nahlášení výpovědi
 • smluvní pokuta za předčasný výběr vkladu je až 10 % z vybírané částky vkladu
 • za založení, vedení a výpisy u spořícího účtu nejsou účtovány žádné poplatky
 • úroková sazba: 0,2 % až 3,5 % p.a. (pro 5letý vklad nad 1 mil. Kč). Pro 100 tisíc Kč s výpovědí (trváním) 6 měsíců získáte úrokovou sazbu 0,95 % p.a.
Vedení:
Předsedou představenstva je Jaroslav Šulc. Dalšími členy vedení jsou: Andrea RiedlováMiluše Taláková.

Adresa sídla:
Peněžní dům, spořitelní družstvo
Havlíčkova 1221
Uherské Hradiště

WPB Capital, spořitelní družstvo
http://www.wpb.cz
WPB Capital, Spořitelní družstvo, Záložna, Účet, Úvěr, Úrok, Výhodný, Spořicí účet, Termínovaný vkladZaložení této společnosti spadá do roku 1999, kdy vznikla pod názvem Fidelity. Díky záměně názvů s podobnou společností Fidelity Investment byla ale záhy v roce 2004 přejmenována na WP Capital, spořitelní družstvo. Své služby ale nabízí po celé České republice. Schůzku si lze domluvit na telefonních číslech vedených na internetových stránkách společnosti. Počet zaměstnanců činí 81 osob a aktiva 5,3 miliardy Kč k 31. březnu 2012.

Vybrané produkty:
Základem celé nabídky společnosti jsou termínované vklady a spořicí účty několika typů. WPB Capital, spořitelní družstvo je schopno nabídnout u těchto produktů úvěrovou sazbu pohybující se až na hranici 4, 95 % za rok. Hranice minimálního vkladu potřebného k založení nového vkladového účtu je 20 000 Kč. V nabídce lze nalézt i WPB Termínovaný vklad s možností předčasného výběru.

Úrokové sazby:
Spořicí účet - 2,15 % až 4,35 % p.a. (pro 5letý vklad nad 2 400 tis. Kč). Pro vklad 100 tis. Kč a 6 měsíců činí sazba 2,15 % p.a.
Termínovaný vklad - 1 % až 4,25 % p.a. (pro 5letý vklad nad 2 400 tis. Kč). Pro vklad 100 tis. Kč a 6 měsíců činí sazba 2,05 % p.a.

Úrokové sazby úvěrů pro podnikatele i fyzické osoby začínají na výši 7,95 % ročně a přibližují se tak bankovním úvěrům. Záložna poskytuje i  úvěry zajištěné nemovitostí od 2 do 100 milionů Kč. Chce zachovat jejich flexibilitu, krátkou dobu vyřízení i menší administrativní náročnost. Zároveň se snaží vyjít vstříc zahraniční klientele, které nabízí komunikaci v angličtině, ruštině i vietnamštině. Poskytuje investiční úvěry, hypotéky pro cizince, projektové a developerské financování. Hlavní důraz klade WPB Capital hlavně na rychlost při nabízení realizaci svých služeb, přizpůsobivost a individuální přístup ke každému jednotlivci. Veškeré produkty WPB Capital si zakládají na co nejvyšší jednoduchosti a přehlednosti.

V lednu 2011 záložna zavedla Běžný účet ke všem vkladovým účtům a možnost správy účtů prostřednictvím Internetového bankovnictví. Zřízení a vedení obou služeb je zcela zdarma. Postupně chce rozšířit produktové portfolio o více klasických bankovních produktů. Záložna chce v průběhu dvou až tří let zažádat o bankovní licenci.

Vedení:
Terézia Buganová, předseda představenstva, 12,5 let zkušeností ve spořitelním družstevnictví, působí dále ve firmě Gnaseus, s.r.o. jako společník
Peter Mojcík, místopředseda představenstva, 9 let zkušeností ve spořitelním družstevnictví.

Kontrolní komise:
Patrik Bugan, předseda kontrolní komise, 12,5 let zkušeností v oblasti ekonomiky a peněžnictví
Ondřej Svoboda, místopředseda kontrolní komise, 7,5 let zkušeností v oblasti ekonomiky a peněžnictví

Adresa sídla:
WPB Capital, spořitelní družstvo
Jeruzalémská 1321/2, 
110 00 Praha 1

Artesa, spořitelní družstvo
https://www.artesa.cz
Artesa, Spořitelní družstvo, Záložna, Účet, Úvěr, Úrok, Výhodný, Spořicí účet, Termínovaný vklad Artesa byla založena v červnu 1999. Záložna nabízí osobní přístup a profesionalitu, nevyžaduje nesmyslné poplatky, v portfoliu má nadstandardní úrokové sazby na depozitních produktech (termínované vklady). Úvěry poskytuje údajně v krátkém čase - pro fyzické osoby, živnostníky i firmy, provozní financování i investiční úvěry. Nabízí všechny běžné služby platebního styku. Můžete navštívit pobočku v centru Prahy nebo si zajistit osobní návštěvu bankovního poradce mimo Prahu.

Přepočtený průměrný evidenční stav zaměstnanců: 27,75. Aktiva k 31.3.2012 činí 2,3 miliardy Kč.


Vybrané produkty:
Osobní účet Artesa KONTO v CZK
 • je základním produktem, který je určen k realizaci hotovostního a bezhotovostního platebního styku a ukládání peněžních prostředků
 • možnost zřízení platební karty VISA nebo MasterCard
 • minimální vložená částka činí 100,- Kč
 • úrokový výnos je zúčtován měsíčně, a to k ultimu měsíce
 • výběr hotovosti je možný za těchto podmínek 
  • výběr do 100 000,- Kč včetně v jednom dni není nutno avizovat
  • výběr nad 100 001,- Kč v jednom dni nutno oznámit alespoň jeden pracovní den před dnem výběru
 • Pásma zůstatku v Kč Roční sazba v % p. a. 
  • od 1 000,- do 99 999,- 0,1 % 
  • od 100 000,- do 5 000 000,- 0,2 % 
  • nad 5 000 001,- individuálně.
Sazby u vkladů:
Termínovaný vklad Artesa STANDARD - 0,4 % až 3,9 % p.a. (vklad na 36 měsíců nad 500 tis. Kč). Pro 100 tis. Kč a 6 měsíců je sazba 2,5 % p.a.
Termínovaný vklad Artesa BONUS - 3,8 % (1 mil. až 5 mil. Kč na 12 měsíců) až 5 % p.a. (nad 5 mil. Kč na 60 měsíců)
Spořicí účet Artesa UNIVERSAL - 0,35 % až 1,45 % p.a. (pro vklady nad 500 tis. Kč). Pro 100 tis. Kč bez výpovědní lhůty je sazba 0,75 % p.a.

Vedení:
Petr Jeníček, předseda představenstva a generální ředitel, je absolventem Vysoké školy ekonomické fakulty Řízení (pracovní zkušenosti: PPF, obchodník s cennými papíry, Ernst & Young, ČSOB Leasing, Moravský peněžní ústav). Kromě funkce generálního ředitele je zodpovědný za oblast řízení rizik.
Pavel Ráliš, člen představenstva od 12. 3. 2012, obchodní ředitel, absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze (pracovní zkušenosti: Leasing České spořitelny, Bawag Leasing & Fleet). Místopředsedou představenstva je od 12. 3. 2012.
Pavel Hrdina, finanční ředitel, promoval na Výrobně ekonomické fakultě Vysoké školy ekonomické a je rovněž absolventem Bankovního institutu vysoké školy v oboru bankovnictví (pracovní zkušenosti: Českomoravská záruční a rozvojová banka, PPF banka). V Artese, spořitelním družstvu je zodpovědný za oblast financí a provozu.
Denisa Eškuličová - provozní ředitelka

Kontrolní komise:
Zdeněk Štika, předseda kontrolní komise, Absolvent Vysokého učení technického v Brně, fakulty stavební (pracovní zkušenosti: v řídících funkcích v oblasti spotřebitelského financování v ČR, SR a v Ruské federaci). V současné době pracuje v Artese, spořitelním družstvu, jako produktový manažer.
Petr Macháček, místopředseda kontrolní komise, Absolvent VŠ chemicko-technologické, obor ekonomika a řízení chemického a potravinářského průmyslu. Před nástupem do Artesy spořitelního družstva působil v akciové společnosti jako ředitel pro komunikaci a projekty. V současné době pracuje na pozici specialista reportingu a controllingu.
Michal Janoušek, člen kontrolní komise, Absolvent University Palackého v Olomouci, fakulty Právnické. Několikrát studoval v zahraničí, v roce 2009 úspěšně ukončil studium Ekonomie na Miami University v USA. Během studií v USA pracoval ve First Miami Federal Student Credit Union (družstevní záložna) jako pracovník bankovní přepážky. V současné době pracuje jako advokátní koncipient.

Adresa sídla:
Artesa, spořitelní družstvo
Politických vězňů 1272/12
110 00, Praha 1


Metropolitní spořitelní družstvo
http://www.metunion.eu/
Metropolitní spořitelní družstvo, Záložna, Účet, Úvěr, Úrok, Výhodný, Spořicí účet, Termínovaný vkladJedná se o záložnu, která působí na českém trhu zhruba třináct let. Záložna, která je aktuálně již druhou největší společností v rámci sektoru, otevřela jen v prvním pololetí roku 2012 tři nové pobočky. Po Plzni a Hradci Králové otevřela 4. května pobočku v Českých Budějovicích (všechny pobočky uvedeny níže). Počet jejích klientů (členů) družstva se blíží číslu 7 000. „Důvodů, proč se klienti rozhodují právě pro nás, je několik. Na prvním místě je to samozřejmě nejvýhodnější úroková sazba na vkladové produkty na trhu, která dosahuje až 4,8% ročně,“ vysvětluje Petr Jánský, předseda představenstva družstva a pokračuje: „Podle našich zkušeností se finanční gramotnost klientů zvyšuje, častěji si vyhledávají informace na internetu a porovnávají nabídky jednotlivých záložen. Jsme rádi, že je stále častěji oslovuje naše nabídka.“ Základní kapitál záložny je 542 mil. Kč, vlastní kapitál pak, po započtení zisku za rok 2011, dosáhl 603 mil. Kč. Bilanční suma MSD ke konci dubna přesáhla 6,7 mld. Kč.

Vybrané produkty:
Spořicí konto  sazba až 2,8 % p.a. (platí pro jakýkoliv objem a bez výpovědní lhůty)
Termínovaný vklad až 4,8 % p.a. (pro vklad nad 2,5 mil. Kč na 24 měsíců). Pro vklad 100 tis. Kč na 6 měsíců získáte sazbu 3,3 % p.a. (minimální vklad je 100 tis. Kč).

Vedení:
Petr Jánský (1964), předseda představenstva, je absolventem VŠE Praha, Národohospodářské fakulty. Zkušenosti má z bankovnictví, a to v úvěrové oblasti, řízení pobočky až po řízení celé pobočkové sítě v regionu. Dále působil také v penzijním fondu.
Dále ve vedení:
Daniel Tureček (1971), má ukončené úplné střední odborné vzdělání se zaměřením na matematika a programování. Zkušenosti má z oblasti informačních systémů a finančního řízení společnosti. Od roku 1999 z pozice člena resp. předsedy představenstva zajišťuje nebo se podílí na celkovém řízení družstevní záložny.
Jan Zavřel
(1959), je absolventem ČVUT FEL – Ekonomika a řízení energetiky, University v St. Gallen, obor podniková ekonomika. Zkušenosti má z bankovnictví, oblasti úvěrů.


Úvěrová komise:
Jana Solarová, Pavel Šimsa, Jitka Lorenzová,

Kontrolní komise:
Kamil Vespalec, předseda kontrolní komise (absolventem VUT Brno, zkušenosti se týkají zejména oblasti účetního a daňového práva). Členství v orgánech jiných právnických osob: České oko, s.r.o. jednatel
David Dvořák, člen kontrolní komise (absolventem VŠCHT, jeho profesní zkušenosti se týkají především oblasti kapitálových trhů v bankovních institucích). Členství v orgánech jiných právnických osob: ProBiom, s.r.o.
Petr Huml, člen kontrolní komise (absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, zkušenosti v oblasti účetní a auditorské v mezinárodních auditorských společnostech).

Adresy:

Sídlo:
Metropolitní spořitelní družstvo
Jezuitská 14/13
Brno


Další kontaktní místa:
České Budějovice – Krajinská Krajinská 275/38
Hradec Králové – Antonína Dvořáka Antonína Dvořáka 451
Plzeň – Poděbradova Poděbradova 2842/1
Praha – Křižíkova Křižíkova 264/22
Olomouc – Sokolská Sokolská 536/22

Moravský Peněžní Ústav - spořitelní družstvo
http://www.mpu.cz/
Moravský Peněžní Ústav, Spořitelní družstvo, Záložna, Účet, Úvěr, Úrok, Výhodný, Spořicí účet, Termínovaný vklad Moravský Peněžní Ústav – spořitelní družstvo (MPÚ) byl založen v roce 1996 ve Zlíně. Nyní má 8 tisíc členů / klientů. V průběhu roku 2005 MPÚ přivítal svého tisícího člena. V roce 2006 došlo také ve srovnání s předchozími lety k výraznému navýšení základního kapitálu, dále v tomto roce dosáhla bilanční suma 1 miliardy Kč a počet klientů přesáhl 2 000. K 31. 12. 2006 činila bilanční suma 1,032 miliard Kč a počet klientů byl 2 670. Dalším významným obdobím byl rok 2008, který se do historie MPÚ zapsal především fúzí MPÚ. V březnu 2008 došlo k fúzi do té doby dvou samostatných právních subjektů - Moravský Peněžní Ústav - spořitelní družstvo a Privátní Peněžní Ústav - úvěrní družstvo. Nástupnickou organizací se stal Moravský Peněžní Ústav - spořitelní družstvo. Hlavním důvodem realizace procesu fúze bylo zejména další zkvalitnění poskytovaných finančních služeb. Dalšími důvody bylo zjednodušení organizační struktury a maximální zefektivnění činností a řídících procesů. Základní kapitál MPÚ vzrostl po fúzi na výši 180 mil. Kč, ke konci roku činil základní kapitál 259 mil. Kč. V tomto roce překročila bilanční suma hodnotu 4 miliard Kč a počet členů 6 tisíc. Významný růst bilanční sumy i počtu klientů pokračovalo i v roce 2009, k 31.12.2009 byla bilanční suma 5,489 mld. Kč a počet členů 8 002. V průběhu roku 2011 překonal ale MPU další historickou hranici, bilanční suma dosáhla hodnoty 6 miliard Kč.

Vybrané produkty:
Běžný účet
 • zřízení a vedení Běžného účtu zdarma
 • úročení zůstatku účtu 0,2 % p.a.
 • příchozí tuzemské platby a platby v rámci MPÚ zdarma
 • jednoduché a bezpečné internetové bankovnictví
Spořicí účet - úroková sazba 3 % až 4,3 % p.a. (pro vklad 10 až 30 milionů Kč s výpovědní lhůtou 24 měsíců). Pro vklad 100 tis. Kč a výpovědní lhůtu 6 měsíců získáte sazbu 3,1 % p.a.

Vedení:

Radomír Lapčík, předseda představenstva, generální ředitel, vzdělání Vysoké učení technické v Brně, zkušenosti: 17 let v oblasti peněžnictví (sektor bank a družstevních záložen),
Jaroslav Končický, místopředseda představenstva, vzdělání: Vysoká škola zemědělská v Brně, zkušenosti: 10 let v oblasti družstevních záložen
Ivo Lapčík, člen představenstva, vzdělání: Masarykova univerzita v Brně, zkušenosti: 11 let v oblasti družstevních záložen

Úvěrová komise:
Jaromír Hanák
, předseda úvěrové komise, vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Bratislavě, zkušenosti: 13 let v oblasti peněžnictví (sektor bank a družstevních záložen), členství v orgánech jiných právnických osob: VERITA, s.r.o., XANTENET,a.s., JH Autospol, a.s., Nadační fond Glaukom
Alena Končická, člen úvěrové komise, vzdělání: Vysoká škola zemědělská v Brně, zkušenosti: 7 let v oblasti družstevních záložen
Jolana Červenková, člen úvěrové komise, vzdělání: Slezská univerzita v Opavě, zkušenosti: 10 let v oblasti družstevních záložen, členství v orgánech jiných právnických osob: Real Estate Fund a.s.

Kontrolní komise
Michaela Mikelová, předseda kontrolní komise od 1.3.2012, vzdělání: Vyšší odborná škola ekonomická ve Zlíně, zkušenosti: 6 let v oblasti družstevních záložen
Barbora Čermáková , člen kontrolní komise, vzdělání: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, zkušenosti: 5 let v oblasti družstevních záložen, členství v orgánech jiných právnických osob:EURO STAR CZ, s.r.o., SAB CZ s.r.o., SAB Capital a.s., Správa Aktiv a Bankovní Poradenství a.s., immoSAB a.s., SAB Finance a.s.
Marcela Čalová, člen kontrolní komise, vzdělání: Gymnázium ve Zlíně, zkušenosti: 17 let v oblasti peněžnictví (sektor bank a družstevních záložen)

Adresy:

Sídlo:
Moravský Peněžní Ústav - spořitelní družstvo
Senovážné náměstí 1375/19
110 00 Praha 1


Centrála Zlín
Sadová 7, 760 01 Zlín

Pobočka Zlín
náměstí Míru 186, 760 01 Zlín

Pobočka Praha
Senovážné náměstí 1375/19, 110 00 Praha 1


Chcete získat informace o nejvyšších sazbách u spořicích účtů nebo termínovaných vkladů na trhu?

Chcete zjistit, kolik peněz navíc dostanete z vkladu vyplaceno s ohledem na použité připisování úroků nebo odečet daní?

Podívejte se na porovnání vkladových produktů na Finparádě!
    


Související články:
Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit? Rok 2024 přinese nové spoření na stáří

Kolik mají Češi naspořeno na důchod?

Index termínovaných vkladů v listopadu

Jaké jsou nejčastější chyby střadatelů v penzijním spoření?

Jaké odměny nabízejí banky v listopadu?

Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Kalkulačka spoření, nejvýhodnější spořicí účty od bank i záložen - zde
všechny články
Dále v rubrice

Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit? Rok 2024 přinese nové spoření na stáří

Obrázek: Předávání peněz Odchod do důchodu je vždy spojen s poklesem příjmu. Kromě státní penze se vyplatí mít vlastní finanční rezervu. Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit? Na odchod do důchodu je potřeba se připravovat už od mládí. Rok 2024 přinese...

Kolik mají Češi naspořeno na důchod?

Obrázek: Prasátko Zájem Čechů o spoření na penzi v posledních letech neustále roste. Jen za první pololetí roku 2023 se počet spořících v rámci doplňkového penzijního spoření zvýšil téměř o 100 tisíc lidí. Češi mají v účastnických i transformovaných fondech naspořeno na důchod přes 595 miliard Kč...

Index termínovaných vkladů v listopadu

Obrázek: Termínoindex Máme nový Termínoindex. U Termínoindexu, tedy průměrné úrokové sazbě termínovaných vkladů došlo ke změně u všech sledovaných termínů. Pokles jsme zaznamenali u tříměsíční a roční splatnosti, šestiměsíční si mírně polepšila. Jak se budou sazby dále vyvíjet?

Jaké jsou nejčastější chyby střadatelů v penzijním spoření?

Obrázek: Úspory Podle různých studií a anket jsou Češi zvyklí spořit, pokud jim to finanční situace dovolí. Nicméně šetří spíše malé částky, a ne právě vhodným způsobem, takže výsledek jejich snažení není optimální. UNIQA shrnuje v následujícím textu nejčastější chyby...

všechny články v rubrice

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz