Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Pasivní investování – nastupující trend?

10.5.2021  |  Komerční článek
  


Obrázek: Rostlina v ruceNenechávat své těžce vydělané peníze ležet ladem, ale namísto toho je investovat je jeden ze základních principů finanční gramotnosti – to vám potvrdí každý finanční poradce. Běžný nebo spořicí účet s žádnou nebo naprosto minimální úrokovou sazbou se pro uložení větších částek vůbec nehodí – inflace totiž dokáže znehodnotit úspory rychleji, než si lidé dovedou představit.


Bezpečné investování i pro laikyVětšina z nás ovšem není odborníky na investice a nevyznáme se ve všech tajemstvích finančních trhů. Možná se potom ptáte, jak jednoduše a úspěšně investovat své úspory s minimem úsilí? Řešení samozřejmě existuje a jmenuje se pasivní investování. V čem pasivní investování spočívá?

Jde o strategii, která se snaží dosáhnout přiměřeného zisku při minimalizaci času a úsilí, které investování věnujeme.

Strategie využívá faktu, že akciový trh jako celek má z dlouhodobého hlediska tendenci růst. Proto se v praxi investuje do širokého trhu, což znamená nejčastěji nějaký akciový index. Pravidlem bývá, že takový akciový index v sobě obsahuje akcie těch největších a nejúspěšnějších společností, proto se tak i snižuje šance, že bychom nakoupili nějakou nekvalitní akcii.

Pasivní vs. aktivní investováníPasivní investování skýtá v porovnání s aktivním investováním spoustu výhod. Ať už aktivní investování chápeme jako investici do aktivních podílových fondů anebo trading na vlastní účet, je mnoho důvodů, proč je pro každého laika (což, ruku na srdce, jsme téměř všichni) pasivní investování lepší volbou.

Hlavní důvod, proč je lepší se dění na burze nějak zásadně nevěnovat, je prostý – úspora času. Je důležité pochopit, že čas je to nejcennější, co máme – troufám si tvrdit, že čas je dokonce hodnotnější než peníze.

Neexistuje reálný důvod, proč trávit desítky volných hodin studiem akciového trhu jenom proto, abychom pak dosáhli pouze malého zisku při nějakém výhodném obchodu. Když si spočítáme, kolik svého volného času jsme reálně danému obchodu věnovali, často zjistíme, že poměr vynaloženého času a úsilí vůči zisku je zkrátka příliš nevýhodný. Také nesmíme zapomínat na to, že je zde vždy riziko neúspěchu našich spekulací a my namísto zisku realizujeme ztrátu.

Čas jsou zkrátka vždy peníze. A to i tehdy, pokud vkládáme úspory do aktivně spravovaných fondů. Zde zase platíme práci (neboli čas) profesionálním správcům fondu ve formě nejrůznějších poplatků, které bývají u aktivních fondů často nepříjemně vysoké. Na rozdíl od pasivních fondů, kde bývají poplatky naprosto minimální.

Na rozdíl od aktivního investování je pasivní investování z dlouhodobého hlediska ziskové v podstatě vždy. Díky tomu, že není třeba myslet na momentální výkyvy naší investice, můžeme svůj drahocenný čas věnovat důležitějším věcem – ať už se jedná o trávení času s rodinou, koníčky anebo o snahu rozvíjet své vlastní podnikání.

Obrázek: Graf
Vývoj hodnoty aktiv spravovaných pasivní a aktivní metodou v USA. Růst pasivního investičního přístupu je více než zřetelný.


Věnovat své úsilí spíše vlastnímu podnikání namísto spekulacím na burze a zároveň nechávat část vydělaných peněz zhodnocovat pasivním investováním je optimální řešení pro naprostou většinu z nás.

Je pravděpodobné, že spíše uspějete s vlastní restaurací, lokální prodejnou nebo třeba IT firmou, než že byste se dokázali uživit spekulacemi (tradingem) na burze. A kromě jiného, asi vás vlastní podnikání bude i více bavit – a tím spíše budete v daném oboru úspěšní a firmě se bude dařit.

Jak již bylo řečeno na začátku, inflace dokáže časem „požrat“ i velké úspory. Je to z toho důvodu, že inflace postupuje nikoli lineárním, ale exponenciálním tempem. Při pasivním investování je ovšem čas na vaší straně, protože díky efektu složeného úročení se i vaše úspory zhodnocují exponenciálním tempem. Pokud jsou zisky z investic vyšší než inflace (a to bývají téměř stoprocentně), složené úročení dokáže při dostatečně dlouhém časovém období zhodnotit úspory téměř zázračně, a to bez ohledu na probíhající inflaci.

ETF neboli burzovně obchodovaný fond je zárukou úspěchuPro pasivní investování se dnes používá téměř výhradně investiční nástroj zvaný ETF. V překladu „burzovně obchodovaný fond“ dělá jakékoli pasivní investování také velmi jednoduchým. Investovat například do celého akciového fondu lze pouze nákupem podílového listu na burze u svého brokera, stejným způsobem jako při nákupu akcií. Nákupem ETFka ve skutečnosti nakupujete široké portfolio těch nejúspěšnějších akcií.

Podstatné je, že ETFka umožňují investovat již od malých částek a díky efektu složeného úročení dává smysl investovat třeba už jenom tisícovku měsíčně. Zatímco dnes takto vydělané peníze nejspíš ani nepoznáte, za třicet let při odchodu do důchodu na vás budou čekat statisíce. Finanční plán pasivního investování je velmi jednoduchý, velmi účinný a podle mého názoru je pro každého. Více si o fenoménu ETF můžete přečíst v tomto článku.


      
  


Související články:
Jaký byl vývoj zlata za měsíc květen?

Přehled dluhopisů na Finparádě za měsíc květen

Žebříček podílových fondů na Finparádě za měsíc květen

ČSOB vydala emisi vlastních Zelených dluhopisů určených retailovým investorům

Splatit předčasně úvěr nebo tvořit rezervu?

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde
všechny články
Dále v rubrice

Jaký byl vývoj zlata za měsíc květen?

Obrázek: Graf vývoje Zlato je investicí, která si navzdory času uchovává svou hodnotu. Proto je jednou z nejbezpečnějších, stabilních a konzervativních investic. Zlato sice nenabízí vysoké zhodnocení, ale na druhou stranu nese nízké riziko a jeho hodnota...

Přehled dluhopisů na Finparádě za měsíc květen

Obrázek: Ilustrace robo advisor Dluhopis, nebo také obligace či bond, je druh cenného papíru, který je pro investory jednou z možností zhodnocení peněz a pro vydavatele možností, jak si výhodně zajistit dlouhodobější zdroj financování. Na Finparádě se zaměřujeme na dluhopisy...

Žebříček podílových fondů na Finparádě za měsíc květen

Obrázek: Nejlepší produkt roku Podílový fond je soubor majetku (například akcií a dluhopisů), který je obhospodařován investiční společností. Jde o tzv. kolektivní způsob investování. Na Finparádě se zaměřujeme na podílové fondy z nabídky tuzemských pojišťoven a bank...

ČSOB vydala emisi vlastních Zelených dluhopisů určených retailovým investorům

Obrázek: Píšící ruka V souladu se svou dlouhodobou strategií udržitelného podnikání a environmentální politiky ČSOB jako první finanční instituce vydala na tuzemském trhu vlastní Zelené dluhopisy. Tyto Zelené dluhopisy jsou emitovány v objemu jedné miliardy korun...

všechny články v rubrice

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz