Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Letos chce většina Čechů více spořit - 5 tipů na spoření s nejvyšším zhodnocením peněz

7.7.2021  |  Komerční článek
  


Obrázek: PenízeBanky nabízejí nespočet způsobů, jak snadno zhodnotit své peníze. Poskytují klientům nejrůznější druhy spořicích účtů s rozlišnými podmínkami a výší zisku od státu. Zkrátka tak, aby si na své přišel každý. Který ze způsobů zhodnocení peněz je nejvýhodnější? A který nejbezpečnější?


Aktuální statistiky ukazují, že ačkoliv Češi rekordně šetří, spořit neumějí. Zhodnocení peněz je potřeba dopředu promyslet a zvážit některé rozhodující faktory.

V první řadě si klient musí určit, jakého finančního obnosu se má spoření týkat. Je rozdíl, zda chce jednorázově zhodnotit několik desítek tisíc korun nebo má v plánu obětovat pravidelně nějakou menší částku.

S tím souvisí i doba spoření –⁠ některé způsoby obnášejí pár měsíců, jiné dlouhá léta. Klient si musí dobře rozmyslet, zda se bez peněz skutečně celou tu dobu obejde a nebude je potřebovat využít. Některé typy spoření totiž neumožňují s vloženými financemi manipulovat.

InvesticeKdo chce své peníze znásobit, měl by taktéž znát rozdíl mezi pojmy spoření a investice, které bývají často zaměňovány. Zatímco u spoření je dopředu znám výsledek, při investování si člověk nikdy nemůže být jistý, jak to dopadne. Někdy z toho vzejde obrovský finanční obnos, na druhou stranu je nutné počítat s možným rizikem.

Obrázek: Bitcoin

V posledních letech mnoha lidem přinesly štěstí investice do bitcoinu, jimiž se aktivně zabývá například portál Hardyn.cz. Kryptoměny jsou však složitým tématem, ve kterém je nezbytné se trochu orientovat, než do nich člověk vloží své peníze. Bezpečnější je investice do komodit, z nichž nejoblíbenější je investiční zlato a investiční stříbro.

Spořicí účetSpořicí účet představuje nejrozšířenější a zároveň bezpečné zhodnocení peněz. Klienti ho využívají i z důvodu rychlého a jednoduchého sjednání i vedení. Jeho největší předností je však možnost kdykoliv na něm manipulovat s penězi –⁠ ať už posílat, nebo vybírat.

Za vedení spořicího účtu se zpravidla nic neplatí. Některé banky vyžadují poplatky tehdy, když u nich klient nemá zavedený běžný účet. Má-li naopak spořicí účet sjednaný jako součást toho běžného, výrazně to usnadňuje převod financí z jednoho konta na druhé.

Jeho nevýhodou je, že aby klient dosáhl na výhodný úrok, musí obvykle splňovat poměrně náročné podmínky. Ty se týkají například minimálního obratu, plateb kartou a podobně.

Stavební spořeníBezpečnou a zároveň nejvýhodnější cestou ke zhodnocení peněz je stavební spoření, doprovázené štědrými státními příspěvky. Při jejich plném využití a správném nastavení konta se roční zhodnocení pohybuje kolem 6 %. Pro dosažení maximální výše státního příspěvku, která činí 10 % za rok, je potřeba vkládat každý měsíc alespoň 1 700 Kč.

Obrázek: Peníze

Stavební spoření se neobejde bez poplatků za sjednání a vedení, i s nimi se však pořád vyplatí. Na rozdíl od spořicího účtu si zde klient musí nastavit cílovou částku, kterou nelze vybrat dříve než za šest let.

Termínovaný vkladTermínovaný vklad se svými možnostmi a funkcemi nachází mezi oběma výše zmíněnými body. Po dobu vedení, která se stanovuje předem, nelze ukládat a vybírat peníze. Disponuje garantovanou úrokovou sazbou, která platí po celou dobu vkladu.

Oproti spořicímu účtu se termínovaný vklad využívá méně. Vyplatí se lidem s velkým finančním obnosem, který momentálně nepotřebují a rádi by ho zhodnotili. Minimální počáteční vklad se totiž pohybuje ve výších desetitisíců korun.

Penzijní spořeníPenzijní spoření slouží ke snadnému šetření peněz na důchod. Ze strany státu je podporováno měsíčním příspěvkem od 90 Kč do 230 Kč a daňovými výhodami. Vedení penzijního spoření není narozdíl od důchodového pojištění povinné, v současnosti ho však řada zaměstnavatelů poskytuje jako benefit pro své pracovníky.

S penězi z penzijního spoření lze manipulovat, ale něco to stojí. Dalším jeho záporem je negarantované zhodnocení financí a nepojištěné vklady.


      
  


Související články:
MONETA Money Bank rozšířila portfolio pro udržitelné investování o další fond

Změny a novinky u stavebních spořitelen v září

Žebříček doplňkového penzijního spoření v září

Žebříčky spořicích účtů a termínovaných vkladů v září ovládly Expobank a Trinity Bank

Chcete dobře investovat a ochránit své peníze před inflací? Volte zlato!

Žebříček s nejlepšími transformovanými fondy penzijního spoření - zde
Kalkulačku pro spoření na penzi najdete zde

reklama

Spořicí účet+ spoření s výhodnou sazbou 0,50 % ročněvíce
Spořicí účet HIT - úrok až 0,40 % p.a.více
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 1,6 % ročněvíce
všechny články
Dále v rubrice

MONETA Money Bank rozšířila portfolio pro udržitelné investování o další fond

Obrázek: Investice Výrobce nákladních automobilů a autobusů Scania, automobilka Volvo, banka Nordea anebo globální gigant Microsoft. To jsou jen některé z titulů, do kterých mohou klienti MONETA Money Bank nově investovat...

Změny a novinky u stavebních spořitelen v září

Obrázek: Prasátko na spoření Přinášíme vám pravidelnou měsíční informaci o změnách poplatků a úrokových sazeb u stavebních spořitelen. Za uplynulý měsíc jsme zaznamenali změny u Modré pyramidy stavební spořitelny...

Žebříček doplňkového penzijního spoření v září

Obrázek: Žebříček Finparády Žebříček penzijních účastnických fondů v září zůstává opět nezměněn. Na prvním místě se již několik měsíců drží Conseq Penzijní společnost, na druhém místě je stále ČSOB Penzijní společnost a na třetím místě zůstavá...

Žebříčky spořicích účtů a termínovaných vkladů v září ovládly Expobank a Trinity Bank

Obrázek: Žebříček Finparády Na Finparádě byly aktualizovány žebříčky spořicích účtů a termínovaných vkladů. Žebříčky spořicích účtů ovlivnilo zvýšení úrokové sazby u NEO účtu od Expobank a u spořicího účtu Výhoda+ od Trinity Bank...

všechny články v rubrice


   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz