Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Čechy láká nákup zlata. Jak poznat to pravé od padělku?

22.7.2022  |  Tomáš Smetana, zpráva Zlaté rezervy
  


S rostoucí inflací se zvyšuje počet Čechů, kteří chtějí své úspory investovat. Do popředí zájmu se dostává nákup drahých kovů. Jak se ale zvyšuje poptávka, roste i počet padělků a napodobenin na českém trhu.


Zlato je považováno za bezpečnou investici, to ale platí pouze v případě, pokud koupíte to pravé. Na českém trhu se v poslední době objevují padělky vzácného kovu. Důvodem pro častější výskyt falsifikátů zlata na trhu je jednoduchý, vzrůstající poptávka na trhu společně se vzrůstajícími objemy prodeje zlata.

Podezřelé jsou výhodné cenové nabídky. „Žádné akční ceny nebo slevy na drahé kovy neexistují. Pokud někdo nabízí zlato pod cenou, která je na trhu běžná, je to varovný signál, že je něco špatně,“ varoval Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

Dalším důležitým aspektem je místo, kde zlato koupíte. To může výrazně snížit riziko nákupu padělku. Člověk by měl vždy nakupovat od prodejce, který je na trhu již nějakou dobu. První nákup ideálně realizovat v jeho kamenné prodejně. Dále by si měl člověk ověřit nezávislé reference na prodejce. Každý seriózní prodejce by vás měl seznámit s procesem nákupu investičního zlata a stříbra a měl by být ochoten a schopen dané produkty podrobit kontrole měřením na certifikovaných zařízeních. Při nákupu na e-shopech by měl nakupující sledovat, zda má prodejce uveden kontakt, obchodní podmínky, reaguje na komunikaci a má veřejně přístupné dokumenty ohledně podnikání.

„U nákupu investičního zlata to je těžší než proti klasickým zlatým produktům, který mají svůj punc. Každé investiční zlato by mělo mít certifikát, mělo by být označeno ryzostí a váhou daného produktu. Padělek je dělán většinou z nějaké tvrdé náhražky, zlato je měkký kov. Každý kvalitní prodejce by měl mít vlastní tester pro ukázku pravosti zlata. My například máme certifikovaný laserový tester,“ popsal Michael Švec z internetového obchodu Gold365.eu.

Na trhu neexistuje žádný zlatý produkt, který by nebyl v minulosti padělán. Rozhodování mezi nákupem celé zlaté cihly nebo rozdělení investic do menších gramáží tak investora před podvodníky neuchrání. „Profesionální padělatelé se zaměřují jak na slitky o váze 250 g, kde lze očekávat vysoký zisk, tak i na výrobu kovových napodobenin v nízkých gramážích. Zaznamenali jsme třeba nesrovnalost v hmotnosti 10 g slitku, kde rozdíl činil 0,2 g.  Slitek nebyl poškozen a s touto odchylkou byl již vyroben. Byl tak vyhotoven skutečně ze zlata, nicméně neodpovídala deklarovaná hmotnost. Takové nesrovnalosti si však skutečně laik nemá šanci všimnout, jediná jistota je proto nákup u prověřených a seriózních prodejců,“ uzavřel Roman Pilíšek.


      
  


Související články:
Žebříček podílových fondů na Finparádě za měsíc září

Jaký byl vývoj zlata za měsíc září?

Repo sazba zůstala beze změny. Úrokové sazby na spořicích účtech však dále rostou

Přehled dluhopisů na Finparádě za měsíc září

Kapitálové trhy zaznamenaly během srpna návrat ke korekci, většina podílových fondů opět poklesla

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde

všechny články
Dále v rubrice

Jaký byl vývoj zlata za měsíc září?

Obrázek: Graf vývoje Zlato je investicí, která si navzdory času uchovává svou hodnotu. Proto je jednou z nejbezpečnějších, stabilních a konzervativních investic. Zlato sice nenabízí vysoké zhodnocení, ale na druhou stranu nese nízké riziko a jeho hodnota...

Repo sazba zůstala beze změny. Úrokové sazby na spořicích účtech však dále rostou

Obrázek: Kalkulačka a mince Přinášíme vám pravidelnou informaci o změnách úrokových sazeb na spořicích účtech. Ačkoliv Česká národní banka na svém včerejším zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, banky na svých spořicích účtech úrokové sazby...

Přehled dluhopisů na Finparádě za měsíc září

Obrázek: Ilustrace robo advisor Dluhopis, nebo také obligace či bond, je druh cenného papíru, který je pro investory jednou z možností zhodnocení peněz a pro vydavatele možností, jak si výhodně zajistit dlouhodobější zdroj financování. Na Finparádě se zaměřujeme na dluhopisy...

Kapitálové trhy zaznamenaly během srpna návrat ke korekci, většina podílových fondů opět poklesla

Obrázek: Obrazovka s grafy Návrat ke korekci probíhající na kapitálových trzích od začátku letošního roku, v takovém duchu se nesou výsledky srpnového Broker Consulting Indexu podílových fondů. Podle něj poklesla většina podílových fondů o několik procent a skončila v záporných číslech. Nejviditelnější dopady pocítily v srpnu...

všechny články v rubrice


   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz