Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Čechy láká nákup zlata. Jak poznat to pravé od padělku?

22.7.2022  |  Tomáš Smetana, zpráva Zlaté rezervy
  


S rostoucí inflací se zvyšuje počet Čechů, kteří chtějí své úspory investovat. Do popředí zájmu se dostává nákup drahých kovů. Jak se ale zvyšuje poptávka, roste i počet padělků a napodobenin na českém trhu.


Zlato je považováno za bezpečnou investici, to ale platí pouze v případě, pokud koupíte to pravé. Na českém trhu se v poslední době objevují padělky vzácného kovu. Důvodem pro častější výskyt falsifikátů zlata na trhu je jednoduchý, vzrůstající poptávka na trhu společně se vzrůstajícími objemy prodeje zlata.

Podezřelé jsou výhodné cenové nabídky. „Žádné akční ceny nebo slevy na drahé kovy neexistují. Pokud někdo nabízí zlato pod cenou, která je na trhu běžná, je to varovný signál, že je něco špatně,“ varoval Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

Dalším důležitým aspektem je místo, kde zlato koupíte. To může výrazně snížit riziko nákupu padělku. Člověk by měl vždy nakupovat od prodejce, který je na trhu již nějakou dobu. První nákup ideálně realizovat v jeho kamenné prodejně. Dále by si měl člověk ověřit nezávislé reference na prodejce. Každý seriózní prodejce by vás měl seznámit s procesem nákupu investičního zlata a stříbra a měl by být ochoten a schopen dané produkty podrobit kontrole měřením na certifikovaných zařízeních. Při nákupu na e-shopech by měl nakupující sledovat, zda má prodejce uveden kontakt, obchodní podmínky, reaguje na komunikaci a má veřejně přístupné dokumenty ohledně podnikání.

„U nákupu investičního zlata to je těžší než proti klasickým zlatým produktům, který mají svůj punc. Každé investiční zlato by mělo mít certifikát, mělo by být označeno ryzostí a váhou daného produktu. Padělek je dělán většinou z nějaké tvrdé náhražky, zlato je měkký kov. Každý kvalitní prodejce by měl mít vlastní tester pro ukázku pravosti zlata. My například máme certifikovaný laserový tester,“ popsal Michael Švec z internetového obchodu Gold365.eu.

Na trhu neexistuje žádný zlatý produkt, který by nebyl v minulosti padělán. Rozhodování mezi nákupem celé zlaté cihly nebo rozdělení investic do menších gramáží tak investora před podvodníky neuchrání. „Profesionální padělatelé se zaměřují jak na slitky o váze 250 g, kde lze očekávat vysoký zisk, tak i na výrobu kovových napodobenin v nízkých gramážích. Zaznamenali jsme třeba nesrovnalost v hmotnosti 10 g slitku, kde rozdíl činil 0,2 g.  Slitek nebyl poškozen a s touto odchylkou byl již vyroben. Byl tak vyhotoven skutečně ze zlata, nicméně neodpovídala deklarovaná hmotnost. Takové nesrovnalosti si však skutečně laik nemá šanci všimnout, jediná jistota je proto nákup u prověřených a seriózních prodejců,“ uzavřel Roman Pilíšek.


      
  


Související články:
Spořicí účty - FinSeriál díl 5

Podílové fondy poklesly kvůli obavám z recese

Zlato bylo loni jednou z nejstabilnějších investic, letos může vzrůst o desetinu

Digitalizace investičních služeb pokračuje. V Georgi již jde obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF

Termínované vklady - FinSeriál díl 4

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde

reklama

Spořicí účet + s výhodnou sazbou až 5,60 % p.a.více
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 6 % ročněvíce
všechny články
Dále v rubrice

Spořicí účty - FinSeriál díl 5

Obrázek: Finparáda seriál Přinášíme Vám nový Finparáda FinSeriál, kde se v připravené sérii článků dozvíte o aktuálních tématech z oblasti financí, investic a nemovitostí. V pátém díle s názvem „Spořicí účty“ se dozvíte informace o tom, co je...

Podílové fondy poklesly kvůli obavám z recese

Obrázek: Dva investoři a grafy Podle výsledků Broker Consulting Indexu klesla za prosinec hodnota u všech monitorovaných typů podílových fondů. Naměřené hodnoty se tak po listopadovém růstu vrátily ke klesajícímu trendu, který na kapitálových trzích převládal po většinu roku...

Zlato bylo loni jednou z nejstabilnějších investic, letos může vzrůst o desetinu

Obrázek: Investiční slitek Uplynulý rok byl pro investory jedním z nejhorších období za poslední desítky let. Kombinace pádivé inflace a výrazných poklesů řady tradičních investičních nástrojů pro ně znamenaly dvojí ránu. Jednou z mála investic, která si nakonec alespoň udržela...

Digitalizace investičních služeb pokračuje. V Georgi již jde obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF

Obrázek: Fintech Česká spořitelna výrazně rozšiřuje možnost jednoduché digitální obsluhy investic. V internetovém bankovnictví George mohou klienti nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF, a to nejen na pražské burze, ale i na všech významných...

všechny články v rubrice


   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz