Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Víte, co je platební brána?

7.10.2022  |  Komerční článek
  


Obrázek: Platba kartouMožná jste někde tento termín zaslechli, nebo vám o něm povídal kolega v práci. Pokud provozujete internetový obchod nebo chcete přijímat platby kreditní kartou na webu, budete ale takovou platební bránu určitě potřebovat. V tomto článku vám představíme platební brány a podíváme se na jejich výhody.


Co je platební bránaMnoho majitelů firem je zmateno, co přesně tato technologie představuje. I vy patříte k těm, které zajímá, co je platební brána a jak funguje? Platební brána je mechanismus, který načítá a přenáší platební informace od zákazníka na bankovní účet obchodníka. Jejím úkolem je zachytit údaje, zajistit, aby byly k dispozici finanční prostředky, a nechat obchodníka zaplatit.

Online platební brána je cloudový software, který spojuje zákazníka s obchodníkem. Osobně je to software zabudovaný do systému prodejního místa (POS) nebo čtečky karet, který zpracovává transakci, když držitel karty použije svou kartu k platbě.

Jak fungují platební brányProces používání platební brány zahrnuje několik subjektů. V prvé řadě zde máme obchodníka, který se snaží prodat své zboží, zákazníka, který nákup provádí a používá platební bránu, ale také zde máme obě banky zapojené do transakce. V praxi tedy proces použití platební brány vypadá asi takto:
  • Obchodník: Obchodník nebo jakákoli osoba uskutečňuje prodej.
  • Držitel karty: Zákazník provádějící nákup.
  • Vydávající banka: Je bankovní instituce vydávající kartu, která vede účet zákazníka, a to buď účet kreditní karty, nebo běžný účet spojený s debetní kartou.
  • Karetní schémata: Kreditní kartové společnosti, které spravují karty, například Visa, Mastercard nebo American Express.
  • Akviziční banka: Banka, která vede účet obchodníka a obdrží platbu od zákazníka provedenou skrze platební bránu

Navigujte se procesem platbySamozřejmě před tím, než si platební bránu pořídíte, nebo než se například odhodláte pro její použití při vašich nákupech, je dobré vědět, jak přesně funguje. V prvé řadě se nakupující (držitel platební karty) rozhodne pro provedení nákupu a klikne na “zaplatit” na webu prodejce.

Poté se rozjíždí mechanismus, kdy je ve vaší bance ověřeno, že máte dostatek financí pro zaplacení nákupu. Platební brána následně odešle zašifrované informace o kartě společnosti (např. Visa), aby došlo ke zpracování platby. Ta následně zašle informace zpět k obchodníkovi, aby došlo k dokončení transakce. Platební brána pak uvědomí vaši banku, aby poskytla požadované informace a proběhne tak platba.

Typy platebních branExistují tři hlavní typy platebních bran, se kterými se můžete setkat. Prvním typem jsou přesměrovávací platební brány, které jednoduše přenesou zákazníka ke zpracovateli plateb, který transakci zpracuje. Hostované platební brány znamenají, že zákazník provede nákup na vašich webových stránkách nebo ve vaší prodejně a platební informace se odešlou ke zpracování na servery poskytovatele platebních služeb.

Poslední typ, samostatně hostované platební brány, jsou v podstatě platby na místě, kdy celá transakce probíhá na serveru obchodníka. To znamená, že si můžete vytvořit vlastní platební bránu hostovanou na vlastních serverech. Díky tomu můžete mít plnou kontrolu nad zkušenostmi zákazníků během transakce, ale musíte nést břemeno zabezpečení vy sami, nikoli na poskytovatele plateb třetích stran.

Proč potřebujete platební bránu?Platební brány jsou nezbytné pro každou firmu, která chce přijímat platby online a kreditními kartami. Tato technologie zajišťuje oběh finančních údajů potřebným subjektům pro autorizaci plateb a přesun peněz od zákazníka k obchodníkovi. Je to tak skvělý nástroj, jak udělat váš online business přístupnější a populárnější, nebo si zajistit vyšší tržby.


      
  


Související články:
Útraty Čechů v zahraničí meziročně vzrostly téměř o čtvrtinu. Kde Češi utráceli nejvíce?

Čím dál více Čechů nakupuje online z mobilního telefonu. Jakou výhodu těmto lidem přinesla Raiffeisenbank?

Češi stále více preferují bezhotovostní platby

Žebříček běžných účtů v září. Jaké je pořadí bank?

ČNB zpřístupní registr pro platby na kontakt. Službu plánuje provozovat devět bank

Kalkulačka Vám odpoví, která banka nabízí účet s nejnižšími poplatky - zde
Přehled celé nabídky bankovních účtů - zde

reklama

CHYTRÝ účet - vedení účtu zdarmavíce
Spořicí účet + s výhodnou sazbou až 5,60 % p.a.více
Termínovaný vklad s rekordním úrokem až 7,3 % p.a.více
Stavební spoření od Buřinky - zhodnocení až 6,8 % ročně, sjednání zdarma a bonus 2 000 Kčvíce
všechny články
Dále v rubrice

Útraty Čechů v zahraničí meziročně vzrostly téměř o čtvrtinu. Kde Češi utráceli nejvíce?

Obrázek: Bankovky a mince Na dovolenou k moři nebo jen na skok do sousední země nakoupit. Češi i letos utráceli v zahraničí, a to dokonce o 23 % více než loni. Jen v letních měsících (od června do srpna) útraty stouply o 13 %. Nejčastěji přitom vyráží po Evropě – mezi nejpopulárnější...

Čím dál více Čechů nakupuje online z mobilního telefonu. Jakou výhodu těmto lidem přinesla Raiffeisenbank?

Obrázek: Žena s mobilem u notebooku Pohodlí domova a nákupy na internetu. To je kombinace, kterou v posledních letech volí čím dál více lidí. Z průzkumu Mastercard vyplynulo, že 7 z 10 Čechů nakupuje online z mobilního telefonu. Banky se snaží svým klientům usnadnit nejen využívání bankovních produktů...

Češi stále více preferují bezhotovostní platby

Obrázek: Placení mobilem Rychlost, jednoduchost a žádné zbytečné přepočítávání drobných. Tak Češi popisují ideální způsob placení v obchodech nebo za služby. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mastercard. Počet lidí, kteří upřednostňují bezhotovostní platby, se dlouhodobě zvyšuje...

Žebříček běžných účtů v září. Jaké je pořadí bank?

Obrázek: Žebříček Finparády Žebříček běžných účtů v září. Nadále se v čele žebříčku drží MONETA Money Bank, Česká spořitelna a Air Bank. V žebříčku se posunula na třetí místo Komerční banka s novým konceptem bankovnictví a účtem Start. Jaké je aktuální pořadí bank a jejich běžných účtů?

všechny články v rubrice

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz