Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Co lze postavit na zahradě?

29.8.2023  |  Valerie Koubová | foto: Pexels
  


Obrázek: Zahrada Vlastníte zahradu nebo ji chcete koupit? Co a za jakých podmínek je na ní možné postavit? Je možná změna v územním plánu?

Pořízení zahrady je levnější, ale...Zahrady jsou oproti zasíťovaným stavebním pozemkům levnější. Nevýhodou ovšem je, že ne vždy je možná změna zahrady na stavební pozemek. Pokud tedy plánujete stavět na zahradě, před koupí pozemku se ujistěte, zda je převod na stavební pozemek možný a zda je pozemek pro stavbu domu vhodný svojí polohou a velikostí. Počítejte i s případnými výdaji na dovedení inženýrských sítí a vybudování příjezdové komunikace. Připravte se také na to, že převod zabere určitý čas a nevyhnete se administrativě, upozorňuje Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz.

Co lze postavit na zahraděNa pozemku vedeném jako zahrada lze postavit především drobné zahradní stavby jako například pergola, skleník, bazén, přístřešek na auto nebo zahradní domek. Některé stavby však potřebují stavební povolení.

Pro stavby s jedním nadzemním podlažím do 25 metrů čtverečních zastavěné plochy a do pěti metrů výšky, které jsou podsklepené nejvýše do hloubky tří metrů není potřeba rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas. S příslušným úřadem je nutné řešit stavební záměr pro domek či chatu pro bydlení či rodinnou rekreaci.

Změna zahrady na stavební pozemekPokud je zahrada v místě označeném jako zastavěné nebo zastavitelné území, je velká šance na změnu. Takto označené plochy jsou již zastavěné či jsou určeny územním plánem k zastavění.

Žebříček s nejlepšími hypotékami a spotřebitelskými úvěry podle odborníků - zde
Kalkulačka Vám najde nejvýhodnější hypotéku - zde

Pokud kupujete zahradu se záměrem přeměnit ji na stavební pozemek, jako první nahlédněte do platného územního plánu obce či města.  Tento dokument upravuje základní koncept rozvoje a uspořádání daného místa. Určuje například, kde mohou vzniknout nové stavby, jaké plochy mají sloužit pro bydlení, kde budou komerční prostory nebo třeba park, vysvětluje Miroslav Majer.

Inženýrské sítěPokud lze provést změnu zahrady na stavební pozemek, je nutné prověřit napojení budoucí stavby na inženýrské sítě. Nutné je zajištění přívodu elektřiny a pitné vody. Pokud je možné napojení na kanalizaci, je to velká výhoda. K pozemku musí vést také přístupová cesta z veřejné komunikace. Nutný je bezproblémový příjezd vozidel integrovaného záchranného systému k pozemku.

Nestavební pozemekNa pozemku, u něhož zjistíte z územního plánu, že není zahrnut do zastavitelného území, nelze stavět. Je možné se pokusit o změnu územního plánu, nicméně to je velmi komplikované a časově náročné s nejistým koncem. O změnu je nutné požádat na obecním či městském úřadě.

      
  


Související články:
Nový strom za každé dvě platby kartou? Mastercard a KB Smart Pay podpoří obnovu lesů

Nový školní rok a výdaje

Nová PRESTO Půjčka od UniCredit Bank: čím vyšší půjčka a delší splatnost, tím nižší sazba

UniCredit Bank nabízí upravenou PRESTO Půjčku. Nově získáte až 1 milion korun na bydlení

UniCredit Bank nabízí při převedení úvěru 30% úsporu na splátce a smartphone zdarmavšechny články
Dále v rubrice

Nový strom za každé dvě platby kartou? Mastercard a KB Smart Pay podpoří obnovu lesů

Obrázek: Platba kartou Čím více plateb kartami, tím více zeleně. S touto vizí spojila technologická společnost Mastercard síly s provozovatelem terminálů a platebních bran KB SmartPay. Jejich společným cílem je podpořit výsadbu 100 000 stromů v nejohroženějších částech planety...

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné?

Obrázek: Dům Zvýšení nájemného v bytě. Kdy může pronajímatel upravit nájemné a co je inflační doložka? Více v našem článku.

Denní zprávy

Obrázek: Denní zprávy Zajímá vás svět finančních produktů a služeb, ale i ekonomická témata? Každý všední den pro vás připravíme přehled těch nejzajímavějších informací a novinek z finančního trhu za den předchozí. Sledujte naše...

Žebříček hypotečních úvěrů v listopadu

Obrázek: Žebříček Finparády Na Finparádě došlo k aktualizaci žebříčku hypotečních úvěrů, který se oproti minulému srovnání opět proměnil. První místo patří MONETA Money Bank, na druhém místě je UniCredit Bank, třetí místo zůstává České spořitelně...

všechny články v rubrice

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz