Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Češi stále více preferují bezhotovostní platby

20.9.2023  |  Tomáš Smetana, zpráva Mastercard | foto: Air Bank
  


Obrázek: Placení mobilem Rychlost, jednoduchost a žádné zbytečné přepočítávání drobných. Tak Češi popisují ideální způsob placení v obchodech nebo za služby. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mastercard. Počet lidí, kteří upřednostňují bezhotovostní platby, se dlouhodobě zvyšuje: vedle tradičních karet jsou na vzestupu hlavně mobily a chytré hodinky. Stále jsou ale místa, kde obchodníci bezhotovostní platby nepřijímají, což může řadu lidí od nákupu odradit.


Podle průzkumu společnosti Mastercard  Češi stále častěji a raději platí kartou. Zatímco v roce 2018 zákazníci platili bezhotovostně ve 46 procentech případů, nyní už je to v 59 procentech. A lidé by rádi platili bezhotovostně ještě častěji. Pokud by nenaráželi na obchodníky, kteří karty nepřijímají, byly by bezhotovostně provedeny už víc než tři čtvrtiny všech plateb u nás.

Z toho vyplývá i fakt, že Češi preferují bezhotovostní platbu i v případě, že u sebe mají dostatek hotovosti a bankovky a mince tak vnímají jako nutnou rezervu, kterou mají v peněžence někdy i týdny bez využití. Tento přístup deklarovala více než polovina respondentů.

Z míst, kde by Češi uvítali možnost platit kartou nejvíce, vedou suverénně lékaři (40 procent), trhy (38 procent), úřady (23 procent), ale i restaurace (22 procent). Z průzkumu Mastercard dále vyplývá, že dvě třetiny zákazníků od nákupu odradí, když obchodník karty neakceptuje, což znamená vytahovat hotovost, pokud s sebou vůbec nějakou mají.

„To, že bezhotovostní placení je dlouhodobě na vzestupu, vyplývá ze všech dostupných statistik. Pro zákazníky je to jednoznačně pohodlnější, rychlejší a taky bezpečnější volba. Za poslední roky se v Česku pravidelně zvyšuje počet terminálů a desítky tisíc obchodníků si i díky programu Česko platí kartou na vlastní kůži vyzkoušely, jaké výhody jim přijímání karet přináší. Efekt na nárůst obratu je evidentní,“ říká ředitel rozvoje prodeje Mastercard pro Českou republiku a Slovensko Martin Dolejš.

Žebříček s nejlepšími osobními účty podle odborníků - zde
Kalkulačka Vám odpoví, která banka nabízí účet s nejnižšími poplatky - zde


Zároveň s tím, jak se placení digitalizuje, taky roste počet lidí, kteří už při nákupech používají jenom mobil nebo hodinky a klasickou fyzickou platební kartu vůbec nevyžadují nebo si ji nechávají jen jako zálohu. To deklaruje více než třetina respondentů. Bezhotovostní platby jsou tak rozšířené, že více a více lidí platí kartou vše, i malé platby kolem 20 Kč.

Bezhotovostní platby se stále více prosazují i v oblasti dobročinnosti a charity. Hned 62 procent z nás věnovalo v posledních dvou letech peníze potřebným, vyplývá z průzkumu Mastercard. Nejčastěji Češi v poslední době přispívali na pomoc Ukrajině, dále pak posílali peníze organizacím, které pomáhají lidem se zdravotním postižením, lidem bez domova a zvířatům.


      
  


Související články:
Nový strom za každé dvě platby kartou? Mastercard a KB Smart Pay podpoří obnovu lesů

Revolut mění nabídku předplatných u plánů Premium a Metal

Máte kontokorent? Zkontrolujte si jeho podmínky

Jaké odměny nabízejí banky v listopadu?

Podvodníci na telefonu. Jak ochránit svoje finance před krádeží?
všechny články
Dále v rubrice

Nový strom za každé dvě platby kartou? Mastercard a KB Smart Pay podpoří obnovu lesů

Obrázek: Platba kartou Čím více plateb kartami, tím více zeleně. S touto vizí spojila technologická společnost Mastercard síly s provozovatelem terminálů a platebních bran KB SmartPay. Jejich společným cílem je podpořit výsadbu 100 000 stromů v nejohroženějších částech planety...

Revolut mění nabídku předplatných u plánů Premium a Metal

Obrázek: Aplikace Revolut Revolut, globální finanční aplikace s více než 35 miliony zákazníků po celém světě a více než 600 tisíci zákazníky v České republice, oznámila první významnou revizi svých placených plánů od jejich spuštění v roce 2018 pro zákazníky...

Máte kontokorent? Zkontrolujte si jeho podmínky

Máte kontokorent a znáte dobře jeho podmínky? Tentokrát jsme si posvítili na banky nabízející kontokorentní úvěry. Za jakých podmínek vám banky kontokorent poskytnou a co se stane, když jej přečerpáte?

Jaké odměny nabízejí banky v listopadu?

Obrázek:Běžné účty slevy a bonusy Máme pro vás přehled aktuálních nabídek bank. UniCredit Bank v tomto týdnu nabídne dvojitou odměnu u PRESTO Půjčky. Jaké jiné odměny nabízejí banky?

všechny články v rubrice

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz