Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

3 věci, na které si dát pozor při čerpání půjčky na podnikání

26.1.2024  |  Komerční článek | foto: Pixabay
  


Výhodné úroky bank jsou často lákavé pro majitele malých a středních podniků. Právě banka je první místo, na které se podnikatelé obrací, když potřebují peníze na investici nebo rozvoj společnosti. Za nízkým úrokem se ale často skrývá množství skrytých poplatků, které výhodnou půjčku pěkně prodraží.


Skryté poplatkyVýše úroků a RPSN je jedním z nejčastějších faktorů rozhodnutí o poskytovateli půjčky. Jenže úroky nemusí být jediným poplatkem, který za půjčku zaplatíte. Bankovní i nebankovní společnosti totiž do smlouvy často schovávají množství dalších poplatků, které nejsou na první pohled vidět, ale vaši půjčku mohou prodražit i o desítky procent.

Po jakých poplatcích se ve smlouvě a VOP před čerpáním půjčky dívat a na co si dát pozor?
  • Poplatek za podání a vyhodnocení žádosti o úvěr.
  • Závazková provize.
  • Poplatek za poskytnutí úvěru.
  • Poplatek za služby spojené se zpracováním dokumentů předkládaných klientem.
  • Poplatek za služby spojené se správou úvěru
  • Poplatek za mimořádnou splátku úvěru.
  • Poplatek za analýzu hodnoty zajištění pro posouzení žádosti o úvěr.
  • Poplatek za změnu smluvních podmínek ze strany klienta.
To je výčet jen těch nejčastějších skrytých poplatků, které najdete ve smlouvách u většiny bankovních i nebankovních institucí. Než se rozhodnete na základě samotného úroku, zjistěte si, jestli zvolené společnosti nezaplatíte už jen za to, že ji o půjčku požádáte.

Čas vyřízení půjčkyPotřebujete peníze na využití skvělé investiční příležitosti? U investic často platí to staré dobré „kdo dřív přijde, ten dřív mele” a většina šancí na schválení půjčky nepočká.

Dnes už není několikatýdenní (nebo dokonce měsíční) doba vyřízení úvěru podmínkou. Některé banky to zvládnou i poměrně rychle, ale vyplatí se vám riskovat, že zrovna vaši půjčku schválí včas?

Nedostatečná flexibilita při spláceníV podnikání čas od času nastanou situace, které se prostě nedají předvídat. Pro takové chvíle je vhodné mít půjčku, u které si můžete bez průtahů snížit splátky nebo ji naopak celou splatit předčasně. Při čerpání půjčky na podnikání byste tak měli dopředu zjistit, jestli takovou flexibilitu vaše banka vůbec umožňuje a případně za jakých podmínek. V některých případech se vám předčasné splacení nebo změna splátek může výrazně zvýšit celkové náklady (například poplatekem za změnu smluvních podmínek ze strany klienta nebo poplatek za mimořádnou splátku úvěru).

Nebojte se alternativBankovní půjčky jsou sázkou na jistotu - zvlášť v případě, že si pečlivě přečtete smlouvu a víte, do čeho jdete. Od věci ale nemusí být ani alternativní řešení, například půjčka na podnikání od společnosti Cashbot, která se věnuje výhradně financování podnikatelů a staví na nejmodernějších technologiích a flexibilním i transparentním přístupu.


      
  Kalkulačka spoření, nejvýhodnější spořicí účty od bank i záložen - zde
Přehled celé nabídky úvěrů - zde

reklama

Spořicí účet + s výhodnou sazbou až 5,20 % p.a.více
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 5,3 % p.a. u měsíčního vkladuvíce
Účet OPEN - úrok až 5,5 % p.a.více
všechny články
Dále v rubrice

Index termínovaných vkladů v dubnu

Obrázek: Termínoindex Termínoindex nadále klesá. Nejvýrazněji si pohoršil roční vklad. Nejvyšší sazbu aktuálně nabízí Banka CREDITAS a Max banka s 5,3 % p.a. u měsíčního vkladu...

Denní zprávy

Obrázek: Denní zprávy Zajímá vás svět finančních produktů a služeb, ale i ekonomická témata? Každý všední den pro vás připravíme přehled těch nejzajímavějších informací a novinek z finančního trhu za den předchozí. Sledujte naše...

Jak financovat nemovitost bez hypotéky

Obrázek: Hypotéka Financování bydlení bez hypotečního úvěru. Možností je několik. Jaké to jsou a jaké mají klady a zápory?

Digitalizace bank - co si nově můžete sjednat online?

Obrázek: Digitalizace Banky svým klientům stále více nabízejí možnost sjednání produktů a služeb z pohodlí domova. Novinky v online sjednání představila Raiffeisenbank a ČSOB. Raiffeisenbank umožňuje od poloviny března právnickým osobám zakládat účty online a klienti ČSOB...

všechny články v rubrice

   
 
Minutová půjčka
Minutová půjčka od 4,8 % p.a.
Raiffeisenbank
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz