Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Zrušení diskriminace u životního pojištění v rámci pohlaví nezlevní náklady mužů tak, jak je zdraží ženám. A co rodinný rozpočet?

18.10.2012  |  Michal Bubák


Od 21. prosince budou muset ženy platit za životní pojištění stejně jako muži. V praxi to bude znamenat, že v některých případech se zdraží pojistka pro ženy až o osmdesát procent. Nezohledňovat rozdílnost v rizikovosti mezi muži a ženami při uzavírání pojistek uložil pojišťovnám Evropský soudní dvůr.

„Například pětačtyřicetiletá žena za klasickou pojistku pro případ smrti a následky úrazu a invalidity s cílovou částkou jeden milion korun doplněnou o pojištění trvalých následků úrazu s cílovou částkou zaplatí místo nynějších zhruba 1 200 korun měsíčně téměř 2 200,“ uvedl dnes na tiskové konferenci generální ředitel ČSOB Pojišťovny Jeroen van Leeuwen s tím, že se jedná o předběžné výpočty.

Změnu v pojištění pro ženy už začínají lidé vnímat. „V průměru chodí na naši pobočku uzavírat pojistky zhruba o deset procent více klientek než za stejné období předchozího roku. Předpokládáme, že jak se bude datum 21. 12. přibližovat, bude toto číslo narůstat,“ uvedla na tiskové konferenci Dana Mrázková, regionální ředitelka ČSOB Pojišťovny v Praze.

Muži by mohli naopak na sbližování sazeb mírně ušetřit. „Ženy platily dosud méně proto, že se v průměru dožívají vyššího věku než muži a jsou pro pojišťovny méně rizikové. Rozdíl v rizikovosti mezi muži a ženami dokládají i naše vlastní statistiky,“ uvedl v rámci konference Jeroen van Leeuwen. (více viz grafy v přiložené prezentaci)

Počet úmrtí mužů a žen v ČR na 100 tisíc obyvatel

Zdroj: UZIS, data za rok 2010

Procentuální podíl pojistných událostí
- Denní odškodné-

Zdroj: ČSOB Pojišťovna, k 30. 9. 2012

Procentuální podíl pojistných událostí

- Trvalé následky -

Zdroj: ČSOB Pojišťovna, k 30. 9. 2012

Zdražení životního pojištění pro ženy se bude týkat jen nových pojistek, které se uzavřou po 21. prosinci. Ženy, které budou chtít v budoucnu u staré pojistky zvýšit cílovou částku, musí už také počítat se zvýšením ceny. „Podmínkou udržení současné výhodnější pojistky je, že klientka nebude chtít na smlouvě nic měnit,“ vysvětluje Jeroen van Leeuwen.

Rozdíly ve výši pojistného mezi muži a ženami se měly podle unijní směrnice odstranit nejpozději do konce roku 2007. Pojišťovny však získaly výjimku, která podle rozhodnutí evropského soudního dvora končí právě letos v prosinci.

Celkově pojišťovny od svých klientů vyberou více

Součet výše pojistného 45letého muže a 45leté ženy je zatím 3 456 Kč a po 21. prosinci 2012 bude 4 306 Kč, což je o 850 Kč tedy téměř o 25 % více. Pojišťovna to zdůvodňuje vyšším připojišťováním na úrazy a invaliditu.
Uvedená kalkulace je předběžná a týká se pojištění (měsíční pojistné) do 65 let s cílovou částkou 1 000 000 Kč pro případ smrti či plné invalidity následkem nemoci nebo úrazu dohromady s pojištěním trvalých následků úrazu na cílovou částku 400 000 Kč.

Muži si více uvědomují výhody životního pojištění, vyplývá z průzkumu České spořitelny, dokážou jich též aktivně využít.


Muži si více uvědomují výhody, které životní pojištění nabízí, a dokážou jich využít. Zároveň si umí nastavit pojistnou smlouvu lépe než ženy. Kromě žen mají nízké povědomí o vlastnostech pojistného produktu mladí lidé do 29 let. Vyplývá to z kvantitativního výzkumu, který pro pojišťovnu České spořitelny realizovala společnost Ipsos.

„Životní pojištění není jen produktem, který chrání pojištěného pro případ nenadálé životní situace. Navíc si klient s jeho pomocí může snížit daňový základ až o 12 000 Kč ročně nebo využít příspěvku od zaměstnavatele,“ upozorňuje na výhody životního pojištění Irena Rohlová, ředitelka úseku řízení produktů. „Tento příspěvek má zaměstnanec osvobozen od daně z příjmů i od platby sociálního a zdravotního pojištění až do částky 24 000 Kč ročně. Zaměstnavatelé tuto výhodu ale nabízí jen každému čtvrtému dotázanému.“

Čtvrtina mladých lidí ve věku do 29 let ani netuší, že u životního pojištění existuje možnost daňových výhod. Lidé středního věku jsou informováni lépe, finanční gramotnost je vyšší u mužů. Zatímco možnosti snížit si daňový základ vůbec nevyužívá téměř polovina žen, tři z pěti mužů životní pojištění pro daňovou optimalizaci využívají.

Příspěvek zaměstnavatele se netěší takové oblibě. Společnosti ho nabízejí jen čtvrtině populace, ale zdaleka ne všichni nabídku využívají. A tak ho ve skutečnosti využívá jen každá šestá žena a každý pátý muž. Na vině je minimální informovanost ze strany firem o této daňové úspoře a nedostatek volných finančních prostředků potenciálních klientů.
„Klienti si mohou na smlouvu životního pojištění jednorázově doplatit potřebné finanční prostředky a nárokovat si tak plné daňové zvýhodnění. Platby musí být na jejich účet připsány do 31. prosince 2012,“ doplňuje Irena Rohlová.

Kvantitativní výzkum pro Pojišťovnu České spořitelny realizovala v průběhu srpna 2012 společnost Ipsos. Dotazníkového šetření se účastnilo více než 1 000 respondentů ve věku 18 až 60 let.

O problematice sjednocování výše pojistného mužů a žen čtěte i v dalších článcích:
Novinky z oblasti pojištění na říjen

Jednorázové investiční životní pojištění FLEXI PREMIUM se zhodnocením 20 % za 7 let

Životní pojištění pro ženy zdraží až o 80 %




    



Žebříček nejlepšího pojištění podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky životního pojištění - zde

reklama

Spořicí účet + s výhodnou sazbou až 5,20 % p.a.více
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 5,3 % p.a. u měsíčního vkladuvíce




všechny články
Dále v rubrice

Při cestě na Slovensko pozor na cestovní pojištění i pravidla silničního provozu

Obrázek: Slovenská dálnice Slovenská republika, s malebnými horami a vyhlášenými lázeňskými městy, přitahuje rok co rok mnoho návštěvníků z ČR. Nezapomínejme, že už delší dobu nejsme součástí jednoho státu a pravidla se tak mohou lišit. V článku najdete informace o...

V jakém věku si Češi nejčastěji sjednávají životní pojištění?

Obrázek: Dohoda Malé děti jsou často nemocné, náctiletí se spíše zraní, se stoupajícím věkem rostou závažná onemocnění a riziko úmrtí. Fakta, která potvrzuje aktuální analýza České asociace pojišťoven. A podle které si životní pojištění sjednáváme v průměru...

Tipy pro daňové přiznání

Obrázek: Daňové přiznání Pro elektronické podání přiznání k dani z příjmu za rok 2023 zbývá necelý měsíc. Na co vše si dát pozor, abyste se vyhnuli chybám, se dozvíte v našem článku...

Nová česká poradenská banka startuje do ostrého provozu

Obrázek: Pobočka Partners Banky Na českém bankovním trhu začíná fungovat nová poradenská banka. Ta nabídne klientům směs moderních fintech technologií doplněných poradenstvím. Její unikátností bude nabídka i správa produktů od jiných bank a finančních institucí...

všechny články v rubrice









   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz