Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Více než polovina rodičů si myslí, že jejich děti neumějí zacházet s penězi

25.10.2011  |  Zdeněk Bubák


Polovina všech rodičů si myslí, že by děti na všech úrovních školní docházky měly mít základní přehled o rodinných financích, aby věděly jaké jsou finanční možnosti rodiny. Zároveň však přiznávají, že děti dostatečně v tomto směru neinformují. Přestože 90 % rodičů nepovažuje finanční odměnu za dobré známky nebo za pomoc v domácnosti za vhodnou, třetina z nich je takto odměňuje. Uvedené závěry vyplývají z průzkumu ČSOB.Odměňovat děti finančně?


„Na finanční odměnu za dobrý prospěch a pomoc v domácnosti nepanuje mezi rodiči jednotný názor. Někteří v ní vidí jedinou motivaci dnešních dětí, jiní jsou toho názoru, že si děti zvyknou dostávat za všechno odměny," říká Ondřej Škorpil, ředitel Kanceláře představenstva ČSOB. Přesto rodiče děti takto motivují. Odměna bývá většinou mezi 50 a 100 korunami u žáků 1. stupně a u 2. stupně se zvyšuje na 100 - 200 korun. Středoškoláci dostávají 50 - 100 korun. Vysokoškoláky rodiče odměňují částkou 500 korun a více, ale většinou nejde o odměnu za složení jedné zkoušky, ale například za úspěšné ukončení celého semestru.


Děti chtějí mít od určitého věku vlastní účet

Za jeden ze symbolů vstupu do dospělosti považují tři čtvrtiny mladých zřízení vlastního účtu. Chtějí mít peníze, které dostanou nebo vydělají, pod vlastní kontrolou. Čtvrtina mladých chce mít účet, aby jim rodiče nedávali kapesné v hotovosti, jelikož si uvědomují, že se hotovost snadněji utratí. 
Třetina mladých pak uvádí jako důvod zřízení účtu potřebu vlastnit platební kartu, která je pro ně společenským statusem dospělosti," uvádí Jana Opršalová, výkonná manažerka segmentu Platební komfort ČSOB. Za povšimnutí stojí, že mladí platí raději hotovostí, a než by platili kartou, raději si vyberou z bankomatu."

Vlastní konto si studenti vybírají především podle balíčku služeb, nikoliv podle jednorázových dárků, které při otevření konta dostanou. Pokud balíček obsahuje vedení účtu, výběry z bankomatu, platební kartu a platební transakce zdarma, jsou studenti spokojeni. Ocení rovněž možnost kontokorentu," podotýká Jana Opršalová.

Ke komu si půjdou děti půjčit?

Ve chvíli, kdy studenti nemají dostatek peněz, 38 % z nich zajde požádat o půjčku rodiče a 32 % z nich si najde dočasnou brigádu. 
Překvapilo nás, že jen 9 % mladých by si půjčilo peníze od kamarádů," říká Opršalová. Z průzkumu dále vyplynulo, že pokud by si studenti byli ochotni vzít půjčku, pak u své banky. Jen jedno procento z nich by si půjčilo u nebankovních institucí.

Kolik rodiče dětem dávají na kapesném?

A s jakými penězi vlastně mladí disponují? Téměř polovina dětí na prvním stupni nedostává žádné kapesné, 21 % měsíčně do 100 korun. Děti na 2. stupni nejčastěji dostávají měsíční kapesné mezi 200 a 300 korunami. Téměř polovina středoškoláků dostává mezi 300 a 700 korunami. Vysokoškoláci buď žádné kapesné nedostávají, nebo jeho výše činí 500 až 5 000 korun.


Kapesné je rodiči vnímáno jako pozitivní věc, která pomáhá dítěti naučit se zacházet rozumně s penězi. Tři čtvrtiny rodičů se však podle průzkumu domnívají, že se vstupem na střední školu nebo do učení by děti měly začít chodit na brigády. Považují to za důležité pro jejich zdravý přístup k penězům. 
Podle nich se musejí naučit vydělávat si peníze, aby věděly, že nic v životě nedostanou zadarmo a na všechno, co chtějí, si budou muset vydělat," vysvětluje Ondřej Škorpil. "Téměř 10 % rodičů ale připouští, že se jejich dětem nebude na brigádu chtít, že budou muset bojovat s jejich leností či pohodlností."

Přispívejte na domácnost, když začnete samostatně vydělávat

Se samostatným výdělkem také souvisela další otázka průzkumu, kterou byl příspěvek na domácnost. Ten 90 % rodičů od dětí požaduje až při jejich nástupu do prvního zaměstnání. Jen 4 % rodičů je toho názoru, že by jim děti neměly na domácnost přispívat vůbec.


Studentům, kteří tvoří přibližně pětinu nových klientů, ČSOB nabízí ČSOB Studentské konto Plus, které obsahuje například vedení účtu, všechny výběry z bankomatu nebo platební kartu zdarma. Pro mladší klienty má ČSOB připraveno ČSOB Dětské konto Slůně, jež je možné otevřít od narození, a při dosažení 15-ti let věku přechází na studentský účet.

Až do konce listopadu mají noví držitelé ČSOB Studentského účtu možnost dodat potvrzení o studiu až ve 21 letech. Každý nový student má navíc možnost získat Image kartu zdarma. To však není jediná akce, kterou máme pro studenty připravenou," upozorňuje Jana Opršalová.

Další články na dané téma:

Studujete? Vyberte si nejvýhodnější účet

Studenti soutěží o 11 111 korun na facebooku ČSOB

Era osobní účet s výhodami pro mladé do 26 let, kteří už nestudují

Velké mezery ve finanční gramotnosti mladých

Jak naše děti rozumí penězům?


Porovnání nákladů na vedení studentských a dětských účtů

Chování klienta (měsíčně)
2 vyšlé platby elektronicky
1 příchozí platba
1 trvalý příkaz
50%-ní podíl mezibankovních plateb
2 výběry z vlastního bankomatu
1 elektronická karta
2 platby
kartou u obchodníka (po 200 Kč)
1 výpis měsíčně elektronicky
průměrný zůstatek na účtu 5 000 Kč
kreditní obrat 5 000 Kč


Pozn: mínusová částka znamená, že banka zaplatí za úroky více než Vy na poplatcích
Zdroj: Finparáda

Jaká jsou nejvýhodnější konta?

Pro děti se jeví při daném transakčním chování jako nejvýhodnější ČSOB Dětské konto Slůně a Konto Dětský Genius od GE Money Bank. Pro studenty je nejvýhodnější ČSOB Studentské konto Plus a Konto Genius Student od GE Money Bank.

Student týdně v průměru utratí přes tisíc korun - další údaje z průzkumu ČSOB

Jací jsou čeští teenageři?
- jejich největší silou je internet, jsou informovaní
- jejich největší touhou je začlenit se
- chtějí vše rychle, nebojí se změn
- rádi a často jezdí do zahraničí
Kolik jich je?
- věk 12 - 17 let:    631 600
- věk 18 - 26 let: 1 258 600
Po ukončení učiliště nebo střední školy jich na vysokou školu postoupí 60 %.
Ostatní nastupují do zaměstnání (200 tisíc).
Chtějí si užívat nebo budovat kariéru, rodinu odsouvají ke třicítce.
Přesto se v ČR každoročně narodí na 2 tisíce dětí matkám ve věku do 18 let
Jejich cílem je být bohatý, mít dům a auto.
Průměrná týdenní útrata mladého člověka ve věku 12 - 26 let je 1 066 korun
Správa peněz přes internet je pro ně samozřejmostí, nejčastěji pracují s internetovým bankovnictvím jednou měsíčně
Konto si vybírají podle balíčku služeb a ne podle dárků

Porovnejte si náklady na vedení účtu na Finparádě:

Finparáda / Bankovní účty / Osobní účty    


Související články:
Denní zprávy

Na spořicím účtu lze získat až 2,58 procenta ročně. Kdo je novou jedničkou?

Bankovní identita má další nadstavbu a tím je zaručený podpis

Česká národní banka opět výrazně zvýšila úrokové sazby. Co na to spořicí účty?

Nakupujete vánoční dárky na zahraničních internetových obchodech, pozor na směnný kurz.

Kalkulačka Vám odpoví, která banka nabízí účet s nejnižšími poplatky - zde
Přehled celé nabídky bankovních účtů - zde

všechny články
Dále v rubrice

Denní zprávy

Obrázek: Denní zprávy Přinášíme vám pravidelný denní přehled těch nejzajímavějších informací a novinek z finančního trhu. Zajímá vás svět ekonomiky, finančních produktů a služeb? Sledujte naše denní zpravodajství na Finparádě.cz...

Na spořicím účtu lze získat až 2,58 procenta ročně. Kdo je novou jedničkou?

Obrázek: Peníze Air Bank, MONETA Money Bank a Trinity Bank tento týden zvýšily úrokové sazby u spořicích účtů. A zatímco Air Bank klientům nabízí 1,5 procenta ročně do 250 tisíc korun a MONETA Money Bank 2,5 procenta ročně...

Bankovní identita má další nadstavbu a tím je zaručený podpis

Obrázek: Mobilní telefon Ostrý start Bankovní identity proběhl začátkem letošní roku, kdy vstoupil v platnost zákon o bankovní identitě, který této službě dává právní rámec. Od této doby se do tohoto systému začaly přidávat banky, v tuto dobu máme 10 bankovních domů, které bankovní identitu poskytují. Bankovní identita ale nabízí další možnosti a tím je zaručený podpis.

Česká národní banka opět výrazně zvýšila úrokové sazby. Co na to spořicí účty?

Obrázek: Graf Bankovní rada České národní banky na listopadovém zasedání zvýšila svou repo sazbu o jeden a čtvrt procentního bodu, což představuje nový rekord pro jednorázové zvýšení úrokových sazeb české...

všechny články v rubrice


   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz