Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Představujeme Vám Citibank

8.2.2012  |  Zdeněk Bubák


Pokračujeme třetím dílem seriálu, ve kterém Vám postupně představujeme všechny české retailové banky, tj. banky poskytující služby jednotlivým občanům, ale i podnikatelům, menším a středním firmám. Třetí na řadě je podle abecedy Citibank.

Citibank je pobočkou (organizační složkou) společnosti Citibank Europe plc, jež sídlí v Irsku. 
Sídlo tuzemské Citibank je na adrese Praha 5, Stodůlky, Bucharova 2641/14. Citibank Europe plc sídlí v irském Dublinu a funguje tedy podle irského práva.

Citibank v ČR

Citibank působí v ČR od roku 1991. Zpočátku se na českém trhu zaměřovala na poskytování bankovních služeb nadnárodním korporacím, velkým českým podnikům a finančním institucím. Získala tak významnou pozici v produktových oblastech typu treasury, cash management, custody nebo v úvěrových produktech. Počátkem roku 1993 se banka stala členem a akcionářem pražské Burzy cenných papírů. V roce 1996 byla založena její sesterská společnost CitiLeasing, s.r.o., která svým klientům nabízí leasingové služby. V roce 1997 Citibank otevírá první dvě pobočky mimo Prahu, a to v Ostravě a v Brně. V tomto roce banka začala nabízet také derivátové produkty. V roce 1998 vykazuje celoroční objem obchodů ve výši okolo 40 miliard korun a otevírá další dvě pobočky, a to v Plzni a v Pardubicích.

Od roku 2001 služby i pro občany
 
V roce 2001 Citibank začala nabízet produkty a služby osobního bankovnictví. Na trh vstoupila s nabídkou účtů, kreditních karet, osobních půjček a investic do podílových fondů. V roce 2007 banka otevírá Citigold Centrum v centru Prahy. Banka následně začala nabízet i hypotéky (zprostředkované od Hypoteční banky), ale na začátku krize, která propukla na podzim roku 2008, hypotéky přestala nabízet a současně prodala spotřebitelské půjčky Raiffeisenbank. Po krizi banka půjčky opět začala nabízet.

V roce 2008 se společnost Citibank a.s. změnila z dceřiné společnosti stoprocentně vlastněné společností Citibank Overseas Investment Corporation se sídlem v USA na pobočku akciové společnosti Citibank Europe plc se sídlem v Irsku. Od tohoto data se název banky nově změnil na "Citibank Europe plc, organizační složka".  V roce 2008 banka otevřela servisní centrum v Brně, které rozšířilo kapacitu v oblasti telefonního bankovnictví a vymáhání pohledávek, a centrála Citibank přesídlila do Nových Butovic na Praze 5, kde bylo pro klienty otevřeno nové Wealth Management Centrum.

Bezkontaktní platby v ČR v roce 2011

V roce 2011 pak Citibank vstupuje jako jedna z prvních bank v ČR na pole bezhotovostních plateb a představuje speciální nálepky s bezkontaktní technologií. Ty si mohou klienti umístit kamkoli potřebují (např. na mobilní telefon, peněženku atd.) a používat je stejně jako svou bezkontaktní kartu. Dále
spouští mobilní bankovnictví a uvádí mobilní bankovnictví pro korporátní klientelu umožňující autorizaci plateb prostřednictvím mobilního telefonu a přijímání notifikačních SMS. Klienti mohou spravovat osobní finance díky aplikaci ve svém chytrém telefonu, kterou nabízí na mobilních operačních systémech Android a iPhone. Ve stejném roce Citibank zvyšuje prostřednictvím nové služby 3D Secure zabezpečení internetových transakcí svých klientů a je první bankou na českém trhu, která platební karty s touto technologií vydává. Citibank představuje službu Citi Global Transfer, která umožňuje provádět elektronické platby mezi bankovními účty Citibank po celém světě bez jakýchkoliv časových prostojů.

Citibank, jako první banka na českém trhu, vydala bezkontaktní kartu - byla jí kreditní karta Shell MasterCard od Citibank. Uskutečnila také první bezkontaktní platbu 
na území České republiky prostřednictvím mobilního telefonu. Pomocí technologie NFC (Near Field Communication) mohou na čtyři stovky klientů Citibank a Komerční banky vyzkoušet v rámci pilotního projektu platby mobilním telefonem v hypermarketech Globus.

Citibank v zahraničí

Ve světě Citibank působí již 200 let, a to aktuálně ve více než stovce zemí světa. Citi je jednou z největších finančních institucí na světě. Pod jménem First National City Bank byla založena v roce 1812 v New Yorku a již v roce 1890 se stala největší americkou bankou. Jako jedna z prvních bank začala ve dvacátých letech minulého století expandovat do zahraničí. Skupina Citi zaměstnává téměř 300 000 lidí a poskytuje své bankovní, úvěrové, investiční a další služby více než 200 milionům soukromých a podnikových klientů. Prostřednictvím svých dvou provozních jednotek - Citicorp a Citi Holdings - Citi poskytuje fyzickým osobám, firmám, vládám a institucím nabídku finančních produktů a služeb včetně osobního bankovnictví a úvěrových produktů, firemního a investičního bankovnictví, obchodování s cennými papíry a wealth managementu. Pobočky Citibank najdete v Evropě nejen v Londýně či Bruselu, ale i v Budapešti nebo ve Varšavě (viz foto).Autor fotografií: Michal Mošnička, Zdeněk Bubák

Jaké produkty Citibank v ČR nabízí?

Pro fyzické nepodnikající osoby nabízí Citibank balíček s názvem
Citikonto Plus a pro klienty s vyššími příjmy pak konto Citi Gold. Standardně dále nabízí debetní karty k běžnému účtu, internetové, mobilní a telefonní bankovnictví, spořicí účet, kreditní karty, spotřebitelské úvěry a investice do podílových fondů a dalších instrumentů. Citibank nenabízí hypotéky.

O jednotlivých produktech více zde.

Ocenění banky a další informace

Časopis Global Finance vyhlásil Citibank v České republice za Nejlepší internetovou banku pro korporátní klienty v rámci soutěže o "Nejlepší světovou internetovou banku roku 2010". Kromě toho Citi obdržela ocenění v kategoriích nejlepší zabezpečení informací, nejlepší design internetových stránek, nejlepší financování obchodu a nejlepší internetové řízení hotovosti ve střední a východní Evropě.

Počet poboček banky a Citigold center je celkem 9. Své produkty banka prodává i přes síť externích dealerů.

Nejvyšším představitelem Citibank v ČR je Shahmir Khaliq, který v Citi pracuje od roku 1991. Během své dosavadní kariéry působil ve více seniorních funkcích v Pákistánu, Velké Británii, Belgii a Rumunsku. Je absolventem Institute of Business Administration na univerzitě v Karáčí, získal tituly z ekonomie na London School of Economics a z finančnictví na London Business School. Je ženatý a má dvě děti.

Na vklady na účtech v rámci Citikonta Plus se vztahuje irský program ochrany vkladů. Peněžní prostředky klientů jsou pojištěny na 100 % jejich výše, ovšem do celkové maximální výše všech pojištěných pohledávek u Citibank ve výši 100 000 EUR.

Informace o Citibank


Sídlo:
Bucharova 2641/14
Praha 5, Stodůlky
PSČ 158 02
Kód banky 2600
Vedoucí představitel banky Shahmir Khaliq, vedoucí divize a CCO v ČR

Bilanční suma odhad redakce:  150 miliard Kč*
Bankovní licence v ČR od ČNB Ne
Kontakty
Zákaznická linka CitiPhone tel:
233 062 222

Citi hlasový informační systém:
CitiPhone:     233 062 222
T-Mobile :      605 692 222
O2:                726 132 222
Vodafone:      776 962 222

CitiGold klienti: 233 062 424

Informační linka: 844 888 844
Další adresy -
Pobočky 4 pobočky a 5 CitiGold center
Barva Modrá

Plusy                Mínusy             
  • banka je členem velké mezinárodní skupiny
  • banka má přehlednou skladbu produktů
  • banka vyniká v nabídce kreditních karet a bezkontaktního placení
  • nabízí jeden z nejlepších smartbankingů na trhu (bankovnictví pro chytré mobilní telefony)
  • banka nenabízí hypotéky
  • banka má omezený počet poboček
  • banka nemá na svých internetových stránkách spořicí kalkulačku
  • banka nemá v ČR bankovní licenci**
* Banka jako organizační složka své výsledky nezveřejňuje (poslední známá hodnota je z roku 2007, kdy bilanční suma činila 130 miliard Kč).

** Banka nemá v ČR bankovní licenci, a tudíž by bylo nutné řešit případné vyplácení vkladů z jejich pojištění v Irsku. Na druhou stranu český zákon o bankách stanoví pro výplatu náhrad úplně stejnou lhůtu jako zákon irský - tedy 20 dnů.


Další články týkající se Citibank:
Sestavte si investiční portfolio prostřednictvím globální platformy
Které banky nabízejí nejlepší úvěrové kalkulačky na internetu?
Která banka v chytrém mobilu je nejlepší? Máme odpověď!
Již 100 tisíc klientů využívá výhod programu Citigold
Nový účet od Citibank bez poplatku, ale s příjmem minimálně 25 tisíc
Smartbanking od Citibank
Bezkontaktní kreditní karta Citibank ve spolupráci s Metropolí Zličín
Jaké bude nové mobilní bankovnictví od Citibank?
 
Porovnejte si spoření na Finparádě:

Finparáda / Spoření / Spořicí účty
    


Související články:
Srovnání hypoték nabízených velkými českými bankami

Jak banky chrání svoji e-mailovou komunikaci

Peníze by klientům nejlépe zhodnotila ČSOB. Představujeme roční výsledky Profitoskopu - modelu spoření a investování u českých bank

Historie zavádění technologie 3D Secure pro vyšší zabezpečení plateb kartou na internetu v Česku

Změny úrokových sazeb u spořicích produktů za uplynulý týden

Kalkulačka spoření, nejvýhodnější spořicí účty od bank i záložen - zde
Přehled celé nabídky spořicích účtů - zde

reklama

Spořicí účet + s výhodnou sazbou až 5,60 % p.a.více
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 6 % ročněvíce
všechny články
Dále v rubrice

Mobilní aplikace DoKapsy má již 100 tisíc uživatelů. Co klientům nabízí?

Obrázek: Mobil Lifestylovou mobilní aplikaci DoKapsy od ČSOB má ve svém mobilu již přes sto tisíc uživatelů. Nejvyužívanějšími službami jsou nákupy jízdenek v MHD a placení parkovného. Uživatelé mají k dispozici i řadu slev

Denní zprávy

Obrázek: Denní zprávy Zajímá vás svět finančních produktů a služeb, ale i ekonomická témata? Každý všední den pro vás připravíme přehled těch nejzajímavějších informací a novinek z finančního trhu za den předchozí. Sledujte naše...

Žebříček rizikového životního pojištění v listopadu

Obrázek: Žebříček Finparády Na Finparádě došlo k aktualizaci žebříčku rizikového životního pojištění. První místo obhájila Allianz pojišťovna, druhé místo patří MetLife pojišťovně, na třetím místě nově skončila Simplea pojišťovna, na čtvrté místo se usadila...

Stavební spořitelny lákají klienty na prémie. Kde získat nejvíce?

Obrázek: Prasátko na spoření Stavební spořitelny v současné době nabízejí sjednání stavebního spoření s prémií. Nejde o nic neobvyklého, stavební spořitelny spouští marketingové kampaně již tradičně na konci roku, aby nalákaly nové klienty...

všechny články v rubrice


   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz