Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Dovolená na dluh? Zde je pár rad!

11.6.2012  |  Zdeněk Bubák


Dovolená, Peníze, Půjčka, Úvěr, Dluh, Exekutor, Vymáhání, Soud, Banka, Splátka, Splácení, Úrok, ZaplatitTaké jste někdy snili o dovolené, kterou si ale nemůžete vzhledem ke své aktuální finanční situaci dovolit? Lákají Vás exotická místa nebo lenošení v komfortním prostředí? Napadlo Vás, že byste si mohli na dovolenou letos půjčit? Přinášíme Vám několik rad od společnosti  KRUK International, která se zabývá v ČR řešením dluhů.

Spontánní zadlužení a nepromyšlené jednání mohou způsobit, že se sen o báječné dovolené promění ve velkou finanční zátěž. Jak se tomu ale vyhnout?

Chladná kalkulace

Sami nejlépe víme, kolik si vyděláme a jaké máme výdaje. Než sáhneme pro půjčku, měli bychom si odpovědět na otázku: „jestli já ji vůbec potřebuji?“ Nedovolte, aby Vás reklama spotřebitelského úvěru svedla k rychlým a ukvapeným rozhodnutím. To Vy rozhodujete o svých financích a dobře znáte své potřeby. Sahejte po úvěru pouze tehdy, je-li Vaše finanční situace dostatečně stabilní a víte, že domácí rozpočet Vám umožní jeho pravidelné splácení. Není nic horšího, než přecenit své možnosti. Jednání s myšlenkou „nějak to zvládnu“ je prvním krokem ke dluhové spirále, ze které se jen tak snadno nedostanete. Pokud uznáte, že to bez půjčky nejde, protože se nechcete vzdát dobrodružství života, je dobré se zamyslet nad výškou úvěru. Nezapomeňte si podrobně přečíst podmínky banky, resp. poskytovatele úvěru a seznámit se s výší úrokové sazby. Půjčte si tolik, kolik musíte, a nic víc.

Malá půjčka - menší problém

Sníte o potápění v Chorvatsku? Sny jsou pro to, aby se plnily. Pamatujte ale na to, že díky důkladnému plánování dovolené můžete hodně ušetřit. Pro zahájení potápěcího dobrodružství nepotřebujete vlastní vybavení. Můžete si ho na místě vypůjčit. Určitě Vás to vyjde levněji. Chcete rybařit u Máchova jezera? Nemusíte si pro tento účel kupovat loď nebo ponton. Stačí si je pronajmout a navíc rozdělit náklady na vypůjčení mezi přáteli. Snažte se minimalizovat výdaje, přepočítejte a přemýšlejte, určitě Vás to uchrání před zbytečnými problémy. „Pamatujme, každá půjčka, dokonce i malá, je spojena s určitým rizikem. Jestli z nějakého důvodu přestáváme půjčku splácet, měli bychom počítat s následky. Banky očekávají splácení vypůjčených peněz. Navíc každý den prodlení znamená dodatečné náklady v podobě rostoucích úroků, ” říká Vítězslav Kus, expert KRUK International.

Vždy existují levnější varianty a možnosti úspory - přemýšlejte, ptejte se!

Popřemýšlejte, zda není lepším řešením například dovolená mimo sezonu. Cesta v září bude levnější než v červenci a srpnu. Je dobré si ověřit ubytovací nabídku a zeptat se na podrobnosti. Hotely v mimosezóně bojují o klienty a snižují ceny. Během plánování dovolené využijte internet a vyhledejte speciální nabídky. Některé internetové portály nabízí atraktivní slevy na dovolené, jelikož jsou partnery vyhledávaných destinací. Je potřeba, abyste byli nápadití, šli do hloubky a zabývali se cenami. Proč byste měli přeplácet, zvlášť pokud dovolenou financujete z úvěru? Nyní je třeba počítat každou korunu.

Budete-li v zahraničí, vyhněte se dlouhým telefonickým rozhovorům s blízkými doma. Mezinárodní hovory nejsou nejlevnější, takto ušetřené peníze můžete použít na zaplacení další splátky. Stále více veřejných míst nabízí přístup k internetu zdarma, takto zůstanete v kontaktu s rodinou s minimálními výdaji.

Analyzujte akce a příležitosti. Pamatujte na to, že mnoho lidí se turismem živí a „loví“ lidi, kteří se nevyznají v místních reáliích. Nenechejte se zmást, nekupujte nadbytečné věci a vyjednávejte.

Pokud plánujete samostatnou cestu letadlem, ověřte nabídky jednotlivých leteckých společností předem a snažte si koupit let uprostřed týdne. Jsou totiž většinou levnější než víkendové. Když budete mít trochu štěstí, ušetříte na jedné letence i několik set korun.

Placení kartou během každodenních nákupů samo o sobě vede k vyšší útratě. Mnohem snadněji se utrácí virtuální peníze, které nevidíme, a takto neúmyslně kupujeme více. Při používání platební karty je nejdůležitější sebekontrola. Předem si zjistěte, jaké jsou poplatky za použití karty v zahraničí u Vaší banky (platba u obchodníka, výběr z bankomatu, výběr na pobočce), zejména vyšší poplatky mohou být u kreditní karty.

A co když to s náklady na dovolenou přece jen přepísknete?

Pokud po dovolené přece jen zjistíme, že jsme nadhodnotili vlastní finanční možnosti a nezbývá nám na zaplacení běžných účtů, nepanikařme. Důkladné zhodnocení situace a podrobné plánování výdajů nám umožní v následujících měsících s penězi vyjít. „Ve chvíli, kdy se nám ohledně našeho dluhu ozve věřitel nebo vymáhací společnost, která jej zastupuje, nevyhýbejme se kontaktu. Upřímný rozhovor a společné nalezení nejvhodnější formy úhrady nedoplatků nám pomohou vypořádat se s problémem. Stále častěji používaným řešením finančních problémů tohoto typu je dohoda s věřitelem a splácení dluhu ve vhodných splátkách, které nebudou příliš zatěžovat domácí rozpočet. V případě, že nemáme peníze na jednorázové splacení dluhu, je dobré nabídnout takovou dohodu sami,“ přesvědčuje Vítězslav Kus.

Šetření peněz je jednou z těch věcí, o kterých se snáze mluví, než dělá. Nikdo sice netvrdí, že to bude snadné, výhody šetření jsou však pro každého.

Dohoda je vždy lepší než soud a exekutor


Není to jen lidská slušnost, která nabádá ke splácení vzniklých dluhů. Tato povinnost vyplývá rovněž z právních předpisů. Pokud nesplácíte své závazky včas, můžete očekávat, že se dostaví vážné následky. Věřitel nebude čekat donekonečna, než zaplatíte. V určitém okamžiku přestane navrhovat smírná řešení a obrátí se přímo na soud a poté, nebude-li dluh uhrazen, i na exekutora. Všechny tyto kroky způsobí dlužníkům velké problémy.

Je dobré si uvědomit, že věřitel (banka nebo firma, vůči níž máte závazky) dává většinou přednost smírnému řešení vašich závazků. Pokud ale nechcete splatit dluh nebo se dlouhodobě vyhýbáte kontaktu s věřitelem, nezvedáte telefony nebo nepřebíráte korespondenci, nemá věřitel jinou možnost, než se obrátit na soud.

Rychlý a účinný soud

Většina lidí se domnívá, že soudy s rozhodnutím nijak nespěchají. Jedná se však o velký omyl! Ze zkušeností firmy KRUK International vyplývá, že v jednoduchých případech týkajících se nezaplacení dlužných částek bývá rozhodnutí vůči dlužníkovi vydáno velmi brzy, ve většině případů do několika týdnů. „Měli byste vědět, že získání soudního platebního rozkazu v případech týkajících se nesplácených dluhů není nijak zvlášť obtížné, soud vydává platební rozkaz  bez nařízení soudního jednání. Věřitel podá žalobu, ve které uvede údaje o dlužníkovi a veškeré informace týkající se dluhu (spolu s doklady potvrzujícími jeho existenci),“ potvrzuje Vítězslav Kus. „V takových případech neprobíhá jednání před soudem, takže k soudu nebudete předvoláni ani jinak vyzváni k svému vyjádření. Soud pouze zjistí, zda věřitelem uplatněné právo vyplývá ze skutečností uvedených v žalobě a vydává platební rozkaz. O vydání platebního rozkazu budete informováni doporučeným dopisem. Jakmile jej obdržíte, máte 15 dnů na podání odporu u soudu. Pokud tak neučiníte, platební rozkaz nabude právní moci a stane se vykonatelným. Věřitel pak může podáním návrhu na exekuci pověřit exekutora vymožením dluhů," dodává Kus.

Exekutor zabaví majetek

Exekutor může nechat zablokovat váš bankovní účet pro platby a část vašich příjmů (mzdy, důchodu, renty) bude převáděna na umoření dluhu. Exekutor může také zabavit věci, které podléhají exekuci (např. byt, automobil, počítač, televizor nebo myčku), a postupně je prodat v dražbách. Peníze z aukcí jsou poté použity na splácení dluhu a úhradu soudních a exekučních nákladů. „Soudní a exekuční úkony jsou totiž spojeny s dalšími náklady, které jsou připočteny ke stávajícímu dluhu, a vám tak vzniká povinnost je rovněž uhradit. Řešení záležitostí soudem a exekucí je nepříjemným důsledkem neplacení dluhů. Týká se osob, které nechtějí spolupracovat s věřitelem a vyhýbají se veškeré komunikaci s ním nebo jím pověřenou vymáhací firmou,“ vysvětluje Vítězslav Kus.

Pamatujte si však, že na vyřešení splácení dluhů smírnou cestou není nikdy pozdě. Dokonce i v době, kdy už se vaší záležitostí zabývá soud, existuje možnost řešit věc dohodou. Kontakt s věřitelem nebo vymáhací firmou, která jej zastupuje, a uzavření dohody je vždy lepší varianta než nucená exekuce dluhu prostřednictvím soudního exekutora.

Dluhy nikdy nezmizí!

Je dobré vědět, že dluh nezmizí ani poté, kdy vyprší promlčecí lhůta. Věřitel nebo vymáhající firma mohou dále požadovat splacení dluhu v plné výši. Dlužník je navíc nadále veden v registrech dlužníků a nemá tak možnost získat žádné další úvěry a půjčky.

Zajímá Vás, kde si můžete půjčit nejvýhodněji, a co je pro to potřeba?

Porovnejte si spotřebitelské půjčky - zde!




    



Žebříček s nejlepšími hypotékami a spotřebitelskými úvěry podle odborníků - zde
Kalkulačka Vám najde nejvýhodnější hypotéku - zde




všechny články
Dále v rubrice

Digitalizace bank - co si nově můžete sjednat online?

Obrázek: Digitalizace Banky svým klientům stále více nabízejí možnost sjednání produktů a služeb z pohodlí domova. Novinky v online sjednání představila Raiffeisenbank a ČSOB. Raiffeisenbank umožňuje od poloviny března právnickým osobám zakládat účty online a klienti ČSOB...

Odměna až 24 000 Kč nebo televize. Jaké jsou nové odměny bank?

Obrázek:Běžné účty slevy a bonusy UniCredit Bank nabízí až 24 000 Kč při sjednání nové půjčky. Air Bank spouští svět výhod Unity. Jaké výhody a odměny nabízejí banky v dubnu? Přehled slev a bonusů najdete v našem článku...

Aktuální data z hypotečního trhu

Banky pozvolna snižují hypoteční sazby. Počet poskytnutých hypoték vzrostl. Aktuální data ČBA Hypomonitoru a srovnání hypotečních úvěrů naleznete v našem článku...

Tipy pro daňové přiznání

Obrázek: Daňové přiznání Pro elektronické podání přiznání k dani z příjmu za rok 2023 zbývá necelý měsíc. Na co vše si dát pozor, abyste se vyhnuli chybám, se dozvíte v našem článku...

všechny články v rubrice









   
 
Minutová půjčka
Minutová půjčka od 4,8 % p.a.
Raiffeisenbank




Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz