Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Dva zajímavé názory na krypto a kryptoměnovou burzu FTX

1.12.2022  |  Tomáš Smetana, komentář Igora Pauera | foto: Shutterstock
  


Krach FTX, Alameda research a celého impéria 130 firem Sama Bankman-Frieda (SBF) je jasným selháním krypta, blockchainu a celého odvětví, a proto je nutné je silně regulovat. Tím se automaticky vytvoří bezpečnost pro investory a uživatele a vznikne tak dokonalé prostředí. Toto jsou zjednodušeně titulky, které v dnešní době čteme v mainstreamových a odborných médiích “starého” finančního světa. Zkusme se na celou situaci podívat fakticky v několika bodech.


Společnosti spadající pod FTX byly regulovanéVšech více než 130 firem z impéria FTX bylo více či méně regulovaných. Některé z nich byly velmi silně regulované (FTX US) v USA, která je nejregulovanější zemí světa. Žádná z firem nebyla decentralizovaná ani DAO (decentralized autonomous organization) podle ideálů krypto / blockchain odvětví.

Nový CEO FTX se nechal slyšet, že nikdy takový rozklad za svůj život nevidělJohn Ray III, který byl konkurzním soudem najatý jako nový CEO FTX, se k situaci vyjádřil zhruba takto: „FTX je největší a nejhorší bordel, jaký jsem kdy viděl a to včetně Enronu,” a „neexistují žádné papírové doklady, všechno bylo smazané.” Připomeňme, že John Ray III je expert na restrukturalizace, má více než 40 letou praxi a podílel se na restrukturalizaci největších zkrachovalých společností po celém světě, včetně Enronu.

Ve svém vyjádření pro konkurzní soud v Delaware napsal: „Nikdy ve své kariéře jsem neviděl takové úplné selhání podnikových kontrol a takovou absolutní absenci důvěryhodných finančních informací, jako tady”. O managementu FTX, Alameda a ostatních firem, včetně SBF samotného, uvedl: „Od narušení integrity systémů a chybného regulačního dohledu v zahraničí až po koncentraci kontroly v rukou velmi malé skupiny nezkušených, nesofistikovaných a potenciálně kompromitovaných jednotlivců, je tato situace bezprecedentní.”

INVESTICE STAVÍME NA REÁLNÝCH ZÁKLADECH.

Spojte síly s českou investiční skupinou Premiot Group zaměřenou na investice do prémiových nemovitostí a společností. ZDE  >>>
Reklama

Firmy z impéria SBF byly řízeny pochybným způsobemZ dokumentů dodaných na konkurzní soud mimo jiné vyplývá, že FTX nemělo účetní oddělení a nebylo schopné soudu dodat ani seznam zaměstnanců, protože ho nevedlo. FTX poskytovalo obrovské osobní půjčky svým vrcholovým představitelům. Bavíme se o sumách na úrovni stovek milionů až miliard dolarů.

Schvalování výdajů společnosti probíhalo na chatovací platformě, kde je schvalovala skupina manažerů pouze za pomocí smajlíků. Firemní finance FTX byly navíc bez evidence používané na nákup osobních věcí pro skupinu majitelů a vrcholových manažerů. Ti si pořizovali například auta nebo nemovitosti. Účetní výkazy byly vykonávané a potvrzované osobami, které byly pod přímou kontrolou SBF, kvůli faktu, že jim poskytoval osobní půjčky. Proto jsou považované za nedůvěryhodné. FTX nevedlo žádnou, nebo jen minimální evidenci ve formě papírových a elektronických dokumentů. Proto nemělo představu o stavu svého podnikání, zaměstnanců, financí, poskytnutých půjček nebo věřitelů. Neexistující dokumentace komplikuje prokazování viny SBF a dalších vrcholových představitelů.

SBF nebo někdo z jeho okolí se po vyhlášení bankrotu pokusil na základě předem připraveného back-dooru zasáhnout do interního systému a zničit kompletní elektronickou dokumentaci FTX a souvisejících firem. Zatím nevíme, jestli toto počínání bylo úspěšné. SBF se v současné době dále pohybuje na svobodě. Majetek jeho rodičů ani kolegů, pořízený z peněz defraudovaných od investorů, zatím nebyl obstavený nebo zkonfiskovaný.

V krátkosti by šlo říci, že s FTX, Alameda a souvisejícími firmami bylo vlastně všechno špatně. Při popisu situace se nevyhneme slovům jako zločin, krádež, podvod a podobně. Celou situaci přitom sledovaly státní orgány a regulátoři, kteří měli dostatek nástrojů a informací k tomu, aby ho zastavili. Proč se jich rozhodli nevyužít, je otázka na ně. Žádné další ani větší pravomoce pro ně by situaci nevyřešily.

Připomeňme, že pokud by se jednalo o klasický krypto byznys s pevně (algoritmicky) stanovenými pravidly a bez nutnosti důvěryhodné třetí strany, nikdy by k této situaci nemohlo dojít.

Názor na kryptoměnu pohledem Iva Lukačoviče, majitele společnosti Seznam.czMajitel společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič považuje bitcoin za fenomén, který boří hranice techniky i financí. Jedním dechem ale dodává, že fungování nejznámější kryptoměny na světě nese všechny rysy pyramidové hry. „Jeho cena je zcela náhodná, jako investiční aktivum nemá fundamentální hodnotu a jeho fungování nese všechny rysy pyramidové hry. Přesto se z něj stal neskutečný kulturní fenomén bořící hranice techniky i financí,“ shrnul Lukačovič. Více zde...

O Igoru Pauerovi

Igor Pauer se věnuje oblasti e-commerce již od roku 1996 a je jedním z nejstarších členů krypto komunity, ve které působí aktivně již od roku 2010. Mezi jeho nejznámější počiny patří zavedení bitcoinu jako alternativního platidla v Alza.cz. Mnoho času strávil jak v Asii, tak ve Švýcarsku, kde radil bankám, investičním fondům i soukromým korporacím s přístupem k této nově se utvářející ekonomice. Ve volném čase se věnuje Muay Thai a MMA soubojům.

O Ivu Lukačovičovi

Ivo Lukačovič je zakladatel a hlavní vizionář firmy Seznam.cz, a. s., a také její 100% vlastník. Podle české mutace časopisu Forbes byl v roce 2021 čtrnáctým nejbohatším Čechem s majetkem okolo 20 miliard korun.


reklama

Spořicí účet + s výhodnou sazbou až 5,60 % p.a.více
      
  


Související články:
Přehled dluhopisů na Finparádě za měsíc listopad

Jak naspořit peníze pro své děti? Řešením může být dlouhodobé investování

Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit? Rok 2024 přinese nové spoření na stáří

Budou muset investoři do dluhopisů přehodnotit svojí strategii?

Kolik mají Češi naspořeno na důchod?

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zdevšechny články
Dále v rubrice

Přehled dluhopisů na Finparádě za měsíc listopad

Obrázek: Ilustrace robo advisor Dluhopis, nebo také obligace či bond, je druh cenného papíru, který je pro investory jednou z možností zhodnocení peněz a pro vydavatele možností, jak si výhodně zajistit dlouhodobější zdroj financování. Na Finparádě se zaměřujeme na dluhopisy...

Jak naspořit peníze pro své děti? Řešením může být dlouhodobé investování

Obrázek: Akcie Chtěli byste svým dětem naspořit nějaké peníze? Na bydlení, první auto, studium v ??zahraničí nebo do začátku podnikání? Jedním z řešení může být investovaní do podílových fondů nebo ETF. Neváhejte dlouho, čas hraje jen a jen ve váš prospěch...

Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit? Rok 2024 přinese nové spoření na stáří

Obrázek: Předávání peněz Odchod do důchodu je vždy spojen s poklesem příjmu. Kromě státní penze se vyplatí mít vlastní finanční rezervu. Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit? Na odchod do důchodu je potřeba se připravovat už od mládí. Rok 2024 přinese...

Budou muset investoři do dluhopisů přehodnotit svojí strategii?

Obrázek: Investování V současné době je možné získat atraktivní výnos z kombinace kvalitních státních a podnikových dluhopisů, které jsou relativně méně rizikové. Vyšší výnosy znamenají, že investoři mohou mít kvalitnější nástroje, aby si zajistili příjem. Jak by měli investoři...

všechny články v rubrice

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz