Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Hypoteční trh v pohybu

2.2.2012  |  Zdeněk Bubák


Hypoteční trh se opět dává do pohybu. Po úspěšném roce 2011, kdy se objem hypoték na českém trhu meziročně zvýšil o 40 %, se zdálo, že dojde ke ztlumení růstu objemu nově prodaných hypoték a postupnému zvyšování sazeb hypoték. Ke spánku se však hypoteční trh nechystá. Začátkem února ohlásila Equa bank svůj úmysl razantně vstoupit na trh hypoték, zejména tím, že bude nabízet stávajícím klientům velkých bank refinancování jejich hypoték za lepších podmínek, a to při konci fixace úrokové sazby. Letos ji hodlá následovat AXA Bank, která by měla také začít poskytovat nově i hypotéky. Souběžně hlásí další pokles sazeb hypoték u některých fixací Wüstenrot hypoteční banka a UniCredit Bank.

UniCredit Bank výrazně snížila hypoteční sazbu u roční fixace

UniCredit Bank pokračuje v nabídce výhodných hypotečních úvěrů s fixní úrokovou sazbou. Od začátku února snížila sazbu u Hypotečního úvěru Individual s roční fixací o 0,36 procentního bodu a poprvé v historii se tak dostala pod hranici tří procent. Aktuální úrok od UniCredit Bank je 2,99 % p.a. Vedle toho banka pokračuje v nabídce nejžádanějšího hypotečního úvěru Převratné hypotéky s variabilní úrokovou sazbou začínající na 2,5 % p.a.

„Vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů odpovídá přístupu České národní banky, která je i nadále ponechává na historických minimech, proto se UniCredit Bank rozhodla reagovat na tento pozitivní vývoj dalším zvýhodněním hypotečních úvěrů,“ uvedla Radomíra Papoušková, ředitelka odboru Segment Mass Market. 

Banka zároveň snížila jednoletou úrokovou sazbu z 3,62 % p.a. na 3,26 % p.a. u Hypotečního úvěru Flexi, který klientovi umožňuje kdykoli úvěr splatit bez sankčních poplatků za předčasné splacení. Ostatní sazby zůstaly prakticky beze změn.

Objem nových hypoték GE Money Bank meziročně vzrostl o 60 %

Objem nově poskytnutých hypoték GE Money Bank vykázal za celý loňský rok o 20 % vyšší růst než průměr na trhu v celé České republice. Trendem uplynulého roku byl vyšší zájem o Variabilní hypotéku, která v současnosti představuje 15 % nově sjednaných hypotečních úvěrů od GE Money Bank.

„V loňském roce jsme zaznamenali významné oživení hypotečního trhu. Po období útlumu se lidé opět začali intenzivně zajímat o financování nového bydlení. Objem nových hypoték na českém trhu meziročně narostl o 40 %, v případě GE Money Bank šlo dokonce o 60 %,“ říká Michal Tuček, manažer hypotečních úvěrů GE Money Bank, a dodává: „Kromě celkově vyššího zájmu o hypotéky v loňském roce byly tyto dobré výsledky podpořeny i atraktivními akčními nabídkami v rámci jarních a podzimních hypotečních dnů a také uvedením Variabilní hypotéky GE Money Bank.“  

Hypoteční úvěr lze u GE Money Bank získat již od 300 000 Kč a je možné ho čerpat až do výše 80 % ceny nemovitosti. Délku splácení si může klient rozvrhnout na 5 až 30 let. Úrokovou sazbu lze u standardní Hypotéky zafixovat na 1, 3, 5 nebo 10 let. Klienti GE Money Bank mohou také bez sankcí využít možnost mimořádných splátek v průběhu fixace. Banka navíc svým klientům k hypotéce nabízí i možnost pojištění nemovitosti a pojištění schopnosti úvěr splácet.

Kromě klasické Hypotéky také neustále roste zájem o Variabilní hypotéku, u níž se pohyblivá část úrokové sazby obnovuje v měsíčním intervalu v závislosti na vývoji tržních úrokových sazeb. Výši pevné části úrokové sazby si mohou zákazníci fixovat až na celou dobu splatnosti hypotéky.

Bonus 5 000 korun do konce března 2011 u Equa bank

Equa bank se jako první z nových bank, které v Česku vznikly v loňském roce, pouští do nabídky refinancování hypoték. Nabídka Equa bank bude zajímavá hlavně pro ty, kterým končí v nejbližších měsících fixace úroků u stávající hypotéky.V průměru nabídne Equa bank klientům přibližně o půl procenta nižší úrokovou sazbu, než jakou dostanou od své stávající banky.

Každý, kdo si založí u Equa bank hypotéku nebo si ji nechá u Equa bank refinancovat, dostane od banky na svůj účet 5 000 korun (nabídka platí pro klienty, kteří požádají o refinancování či novou hypotéku do konce letošního března a do konce září uzavřou smlouvu o úvěru). Refinancování včetně sazby si můžete sjednat až 6 měsíců před koncem fixace. Sjednání hypotéky je zdarma. „Klienti v Česku mají často pocit, že u banky, kde mají hypotéku, musejí zůstat navždy. Ale to není pravda. Přejít s hypotékou k jiné bance, která jim nabídne lepší podmínky, je vcelku jednoduché, a lidé tak mohou ušetřit i desítky tisíc, jen na to nejsme zatím zvyklí,“ říká Ondřej Hák, ředitel oddělení hypoték . Equa bank cílí především na klienty starší třiceti let, kteří už mají hypotéku u některé ze současných bank, nejsou spokojení s tím, že platí moc peněz na poplatcích a úrocích, a chtěli by ušetřit.

Více zde.


Již v letošním roce by měla začít nabízet hypotéky další malá banka, a to AXA Bank. Více zde.

Wüstenrot snižuje úrokové sazby hypotečních úvěrů

Wüstenrot snížila od 1. února 2012 úrokové sazby hypotečních úvěrů na bydlení a refinancování pro fyzické osoby až o 0,37 p. b. Nově nabízí Hypotéku za minimum a prodlužuje vyřízení hypotéky zdarma nebo za jednotný snížený poplatek. O 0,4 procentního bodu klesají také úrokové sazby úvěrů pro právnické osoby.

Snížení úrokové sazby činí např. u hypotéky Refin až 0,37 % procentního bodu. S tříletou fixací úrokové sazby lze tuto hypotéku získat již za 3,39 % p. a. U Hypotéky Wüstenrot na vlastní bydlení činí nejnižší sazba 3,49 % ročně. O 0,32 p. b. snížila banka úrokovou sazbu u Hypotéky bez příjmů, která je určena pro klienty, kteří žádají o hypotéku na bydlení, ale nemohou standardním způsobem doložit příjmy.

Wüstenrot také prodlužuje svoji nabídku „Hypotéka zdarma nebo za 2 999 Kč“, protože, jak uvádí generální ředitel Wüstenrot hypoteční banky Pavel Vaněk: „Cenu úvěru neurčuje pouze úroková sazba, ale klienti velmi zvažují i výši poplatku za jeho zpracování. Proto jsme se rozhodli dál pokračovat v této akci. Zdarma vyřizujeme hypotéky na vlastní bydlení do 85 % hodnoty nemovitosti a s fixací úrokové sazby na pět let. U hypoték s dvouletou a tříletou sazbou je poplatek snížen na jednotných 2 999 Kč.“ Jednotný poplatek 2999 korun zaplatí klient také za vyřízení Hypotéky na domácnost, neúčelové Hypotéky na cokoliv a Hypotéky na pronájem. Trvale zdarma je vyřizována Hypotéka Refin.

Více zde.

Hypoteční banka bilancuje

Český hypoteční trh dosáhl v roce 2011 celkového ročního objemu přes 119 miliard korun. Trh tak meziročně narostl o 40,5 % a rok 2011 se pro hypotéky v České republice stal druhým nejsilnějším rokem vůbec, hned po roce 2007. V loňském roce bylo uzavřeno celkem 71 088 hypotečních úvěrů, průměrná výše hypotečního úvěru dosáhla 1,67 milionu korun. Celá třetina z celkového objemu úvěrů připadla na Prahu, nejmenšího objemu naopak dosáhl Kraj Vysočina s podílem 2,78 %. Hypoteční banka, která se specializuje právě na hypoteční úvěry, si s více jak 19 tisíci hypotečními úvěry v celkovém objemu přes 33 miliard korun udržela na trhu pozici jedničky. Její tržní podíl dosáhl 27,8 %. Vyplývá to z dat Ministerstva pro místní rozvoj České republiky (MMR).

„Loňský výsledek hypotečního trhu, který v objemu nově poskytnutých hypotečních úvěrů narostl o 40 procent, považujeme za velký úspěch. Také pro Hypoteční banku to byl jeden z jejích nejúspěšnějších roků – tržním podílem téměř 30 procent jsme potvrdili pozici jedničky v nově poskytovaných hypotečních úvěrech. Jsme spokojeni i se strukturou naší produkce. Naprostá většina našich obchodů patřila produktům s garancí jistoty splátky na delší období díky delším fixacím úrokové sazby, což má samozřejmě příznivý dopad i do kvality našeho portfolia. K nejoblíbenějším patřily hypotéky do 85% LTV s pětiletou fixní sazbou, což je trend, který by měl v současném období nízkých úrokových sazeb i nadále pokračovat,“ říká k vývoji hypotečního trhu Jan Sadil, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky.

Více zde.

Objem hypoték České spořitelny loni meziročně vzrostl o 90 procent

Novou hypotéku si v loňském roce u České spořitelny pořídilo téměř 20 000 klientů, což je o téměř 80 % více než v roce 2010. Také celkový objem nově poskytnutých hypoték byl v meziročním srovnání vyšší. V roce 2011 klienti uzavřeli hypotéky v objemu převyšujícím 30 mld. Kč, což v meziročním srovnání znamená nárůst o rekordních 90 %. Česká spořitelna tak významně zvýšila svůj podíl na hypotečním trhu.

Od prosince 2011 si navíc klienti mohou sjednat hypoteční úvěr s proměnnou úrokovou sazbou. Ta je odvozena od jednoměsíční úrokové sazby na mezibankovním trhu 1M PRIBOR plus pevné odchylky banky. V současné době se proměnná úroková sazba pohybuje na úrovni kolem 2,5 %.

„Hypoteční trh v roce 2011 velmi výrazně ožil. K značnému zájmu o hypotéky v tomto období přispěly především nižší ceny nemovitostí a jejich kombinace s nízkými úrokovými sazbami,“ uvedla Veronika Jančová, ředitelka úseku řízení retailových produktů a procesů České spořitelny. „Co se týká letošního roku, očekáváme, že objemy nově schválených úvěrů by v porovnání s nadprůměrně úspěšným rokem 2011 mohly mírně klesnout, výhodné podmínky pro získání hypoték však budou trvat,“ dodala Veronika Jančová.

Více zde.


Výsledky soutěže Finanční produkt roku 2011

Za oblast Hypoték 
1. Česká spořitelna - Hypotéka ČS
2. Hypoteční banka - Hypotéka po webu
3. UniCredit Bank - Hypoteční úvěr Individual

Více zde.


Dále čtěte zde:
Equa bank se naplno pouští do hypoték

Wüstenrot snižuje úrokové sazby hypotečních úvěrů

Finanční produkt roku 2011

Loni se hypotékám dařilo

Objem hypoték České spořitelny loni meziročně vzrostl o 90 procent

Hypoindex v prosinci 2011 ve znamení rekordů - klienti si našli levnější hypotéky

Hypoteční trh v roce 2011

Hypotéka bez starostí od Volksbank

Trend se obrací - hypotéky zdražují!

Češi si stavějí menší domy

Porovnejte si hypotéky na Finparádě:

Finparáda / Půjčky / Hypotéky    


Související články:
Produktové novinky bank v listopadu aneb co nového pro nás banky připravily?

Úrokové sazby hypoték na horské dráze. UniCredit Bank nově garantuje úrokovou sazbu

Max banka vylepšila refinancování půjček

Žebříček hypotečních úvěrů v prosinci

Jak jednoduše srovnat půjčky

Kalkulačka Vám najde nejvýhodnější hypotéku - zde
Přehled celé nabídky úvěrů - zde

všechny články
Dále v rubrice

Produktové novinky bank v listopadu aneb co nového pro nás banky připravily?

Obrázek: Blok a notebook Přinášíme vám pravidelnou informaci o tom, jaké produktové změny a inovace banky provedly za uplynulý měsíc. Novinky v průběhu listopadu letošního roku oznámily Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka...

Úrokové sazby hypoték na horské dráze. UniCredit Bank nově garantuje úrokovou sazbu

Obrázek: Dům Některé banky na tuzemském hypotečním trhu mění úrokové sazby, u většiny bank však stagnují. V uplynulém týdnu hypotéky zdražila Raiffeisenbank, ke zlevnění naopak došlo u UniCredit Bank, která nové úrokové...

Max banka vylepšila refinancování půjček

Obrázek: Peníze Max banka upravila parametry produktu určeného pro refinancování a konsolidace spotřebitelských úvěrů, který nabízí pod názvem Refixo. Banka snížila minimální výši úvěru i splatnost, nově tak klienti mohou úvěr...

Žebříček hypotečních úvěrů v prosinci

Obrázek: Žebříček Finparády Na Finparádě došlo k aktualizaci žebříčku hypotečních úvěrů, který se oproti minulému srování opět proměnil. První místo patří Raiffeisenbank, na druhém místo se dostala Banka CREDITAS, třetí místo si udržela...

všechny články v rubrice


   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz